| stanciudan a întrebat:

De vreo 7 luni trec printr-o perioada mai delicata. Sa nu ma mai repet, o sa pun link-urile cu niște întrebări mai vechi pe tema asta

http://www.tpu.ro/......uatia-asta

http://www.tpu.ro/......alutare-am

Am tot stat și am analizat cât de mult am putut situația în care ma aflu. Si clar am ajuns în situația de a nu renunța la nici una, mai ales ca Raluca mi-a dat de înțeles ca nici ea nu ar renunța la mine niciodată. Culmea e ca și soției ii tot zic despre "amanta" și ce zice ea pe diverse teme dar nu ma crede, mi-o ia sub forma de gluma.
Acum o săptămână m-am văzut iar cu Raluca, și pur și simplu o izbucnit în plâns la un moment dat de abia am reușit sa o potolesc. Mi-a demonstrat de atâtea ori ca ma iubește, le-a spus despre noi și mamei și surorii ei, prietenelor ei bune, am ajuns sa le cunosc și personal. Si totuși nu a făcut nimic împotriva voinței mele în sensul de a ma determina sa divorțez sau sa îmi facă vreun rău (are facebook-ul soției mele, ma putea suna când știe ca sunt cu soția mea, etc).
In fine, întrebarea mea pentru voi de data asta: e cu putință sa iubești doua persoane în același timp? A mai pățit cineva asa ceva? Știu ca în viata iți este dat sa ai doar un suflet pereche, dar la mine cineva nu a știut sa numere. Asa cum mulți ajung sa iubească în viata mai multe persoane de-a lungul timpului, succesiv, mie mi s-a întâmplat sa iubesc doua persoane în același timp. Eu cu Raluca cum vorbesc orice, i-am zis de nenumărate ori ca eu nu vreau sa divorțez, iar acum, în ultimul timp i-am spus ca gândul meu clar e ca nu vreau sa renunț la niciuna. Culmea e ca ea accepta orice numai sa nu dispar din viata ei. Deci nu numai ca iubesc doua femei în același timp, dar sunt și iubit de doua femei simultan, doar una știe însă de acest triunghi conjugal.
In mod normal sunt un om foarte moral, calculat și la locului lui, ce m-o fi făcut oare sa fac un gest atât de imoral? Si culmea e ca nici nu mai vreau sa ma detașez de el.

12 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cat crezi ca o mai poti tine asa?
Sotia ta va afla, mai devreme sau mai tarziu. Si nu va mai vrea sa auda de tine. Cel putin eu nu as putea continua o relatia in care am fost mintita. Inselata, poate da sau poate nu. Mintita, niciodata!
Sincer, nu cred ca iti iubesti sotia. Daca ai fi iubit-o, ai fi incercat sa iti rezolvi cumva problemele cu ea. Iar daca nu mergea, macar trebuia sa fii sincer.
Stii, cineva de aici de pe site zicea ceva de genul "Da cu banul. Daca nu iti convine ce a picat, dai din nou, pana iti convine. E cea mai usoara metoda psihologica de a face alegeri in materie de sentimente.". Ar trebui sa mearga si la tine.
Spune-i tot adevarul sotiei tale, cat mai curand! Inainte sa afle singura. Discuta cu ea si ia o hotarare!

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Stiu cum e sa iubesti 2 persoane in acelasi timp, dar nu sunt in acceasi situatie si eu zic ca nu e bine deloc ceea ce faci. Stai o vreme cu sotia ta (pentru ca normal cu ea ar trebui sa stai) si mai gandeste-te la ce trebuie sa faci. Daca ai ajuns la varsta asta si te-ai casatorit si te vezi si cu o alta fata, e destul de rau. Stiu ca e greu, dar stai un timp fara Raluca si incearca sa alegi o singura fata.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Stii si tu prea bine ca intr-un final vei regreta, ca sotia ta v-a afla si vei regreta. Cat crezi ca tine indragosteala asta cu amanta? O sa treaca repede si in ziua cand totul v-a iesi la suprafata oare cine v-a ramane langa tine? Poate amanta, dar pentru cat timp? Tu nu iubesti 2 femei in acelasi timp ci doar iti place situatia asta si esti cam egoist pentru ca te gandesti numai la tine. Nu te gandesti ca sotia ta o sa sufere si poate ca si amanta sufera ca nu te are intr-un totul dar se complace asa. Oricum o dai o sa faci pe cineva sa sufere si mai tarziu o sa suferi si tu pentru ca faptul e consumat deja. Depinde de tine cat de mare va fi suferinta ta si a celorlante persoane implicate.

| stanciudan explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Pai eu asta speram sa treacă, dar se pare ca în 7 luni nimic în acest sens. Totuși sunt 4 sau 5 ani în care vorbesc aproape zilnic (cu câteva pauze pe la început) și cu Raluca, nu e vorba de un joc amoros de copii. Pe lângă indragosteala mai e vorba și de obișnuinta de a avea pe cineva în secret, căruia ii poți spune orice, care te asculta oricând, căreia i te poți confesa fără nici un fel de perdea. Sunt foarte obișnuit sa ajung în fiecare dimineață la birou sa îmi deschid calculatorul și sa citesc mesajele primite de la ea. Am încercat de câteva ori sa pun punct și Raluca m-a rugat sa nu mai fac asa ceva, as distruge-o complet dacă plec din viata ei.
Ralucăi ii spun "amanta" pentru ca soția mereu ma întreabă "Si ce iți mai face amanta, ce mai zice? etc"
Oricum și în viata de familie eu și soția suntem puțin ieșiti din tipare.
Egosit?! Hmm... Poate ca da, dar nu cred ca asta e principalul motiv pentru care nu ies din situația asta.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru stanciudan):

Ai distruge-o daca ai iesi din viata ei? Dar pe sotia ta nu ai distruge-o? Toate lucrurile astea puteai sa le faci si alaturi de sotia ta pentru pana la urma de aia ati facut pasul asta casatoria, pentru a fi restul vieti impreuna si a va ajuta reciproc nu? Dar ai preferat sa te distantezi de sotia ta caruia i-ai jurat iubire vesnica. A fost mai usor sa te "obisnuiesti cu amanta? De ce pentru ca stiai ca sotia e acasa si acolo va fi orice s-ar intampla, nu mai trebuie sa susti sa o cuceresti zi de zi pentru ca oricum e a ta pe acte nu? Tot ce faci cu amanta si tot ce zici tu ca iti ofera sunt sigura ca si sotia ta ti le poate oferi. Ceea ce nu poti face este sa continui asa. Trebuie sa alegi. Daca tot ai gresit ai macar o farama de moralitate si alege intre ele. Poate astfel intr-o zi sotia te va intelege.

| stanciudan explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Nu cred ca am zis nicăieri ca m-am depărtat de soția mea. Când am zis ca are și ea unele lipsuri, asta e pana la urma, nimeni nu e perfect. O răsfăț și o razgai cât pot de mult, asta e felul meu de a fi, și niciodată nu i-a lipsit nimic. Cele mai multe subiecte le discut și cu una și cu cealaltă, dacă vorbesc și cu Raluca asta nu înseamnă ca mi-am neglijat vreo secunda soția, ca am dat-o la o parte în vreun fel. Oare câți soți se duc aproape zilnic cu ceva dulce acasă la soție, ii cumpără flori de fata cu prietenele ei, o plimba prin toata țara unde are ea chef, etc?

| DeeaMarry a răspuns (pentru stanciudan):

Oare nu cumva faci toate acele gesturi dragute pentru ca te simti vinovat?
Biata de ea sigur se simte foarte norocoasa ca te are. Adevarul e insa sfasietor.

| stanciudan explică (pentru DeeaMarry):

Nu, ma comport asa cu ea de când o cunosc, de acum 8-9 ani. Si nu fac asta din obligație sau altceva, ci din draga inima, pentru ca merita, e frumoasa, deșteaptă și cum am tot repetat o iubesc. Mai tot timpul se comporta ca un copil răsfățat, și ca uneori e ușor răutăcioasă și comoda, pornește tot de la faptul ca eu o razgai foarte mult.
Oricum probleme par sa se rezolve oarecum, aseară soția propunându-mi sa mai cooptam încă o fata în cuplul nostru, ca ma știe mare iubaret, si decât sa umblu cu cine știe cine, mai bine sa știe și ea. Asta doar în concedii prin străinătate sau week-enduri petrecute prin țară. Raluca a zis ca și ea e de acord, chiar a zis ca i-ar face plăcere sa îmi cunoască personal soția. Deci în viitorul apropiat o sa le fac cunoștință.

| DeeaMarry a răspuns (pentru stanciudan):

Probabil a simtit ceva si nu vrea sa te piarda.
Ciudata forma de a-ti pastra sotul. Nu stiu ce femeie ar suporta o asemenea situatie. Nu inteleg de ce ar face una ca asta, cand in lume sunt atatia barbati care s-ar multumi "doar" cu ea. Eu cred cu tarie ca adevarata iubire nu te lasa sa inseli!
Daca tot ai tu asemenea drepturi, de ce nu cooptati si un barbat in relatia voastra? Asa mi se pare cel mai corect.
Eu sunt de parere ca, din moment ce nu-ti e de ajuns o femeie, nu te insori! Libertinajul asta o sa va distruga relatia, putin cate putin.

| stanciudan explică (pentru DeeaMarry):

Da, propunerea ei m-a lăsat masca și pe mine. La început am crezut ca e doar o gluma, apoi am crezut ca prin asta urmărește sa ma tragă de limba, sa vadă ce scoate de la mine, dar apoi mi-am dat seama ca vorbește serios. Deocamdată i-am zis sa îmi dea timp sa ma gândesc și eu, încă mi se pare foarte ciudat și nu sunt convins 100% de adevăratele ei intenții și sper ca nu se ascunde altceva în spatele acestei propuneri. Oricum ideea e ca eu încă nu am înșelat-o (prin sex cu alta ma refer), și cred ca mai bine abandonez orice gânduri deplasate ce îmi zboară acum prin minte decât sa o pierd. Trecerea timpului poate ma va ajuta sa vad lucrurile mai clare.

| DeeaMarry a răspuns (pentru stanciudan):

Ce ai facut tu e la fel sau chiar mai grav decat inselatul propriu-zis: ai mintit-o luni in sir.
Pune-te in locul ei.
Sunt convinsa ca nu ti-ar conveni deloc

| stanciudan explică:

Ei, și au mai trecut doi ani și ceva, am ținut în continuare legătura cu Raluca, ea s-a despărțit, eu nu. Bineînțeles ca am făcut și pasul de a face dragoste... The story continues.