| anonim_4396 a întrebat:

deci am cunoscut un baiat pe internet si imi cam place de el si lui de mine...Dar cică relațiile la distanță nu tin...voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| antonimilk a răspuns:

Pai, hai să o luăm mai întâi logic și după frumos.
Deocamdată nu v-ați văzut sau întâlnit, nu vă știți în realitate sau față in față, deci e greu.
Nu se știe el pe cine o să mai vadă în viitor sau tu pe cine vei mai întâlnii. Cu timpul va apărea îndoiala, neîncrederea și plus că distanța asta doare și te macină. Din nou cu timpul ăsta sentimentele și astea se slăbesc și dispar, după suferiți amândoi sau regretați timpul investit.
Tu știi ce fel de persoana e (măcar, cel puțin) și tu la randul tău cum ești.
Sunt cazuri care au trecut peste asta.
Știi? Daca nu simți așa de puternic, așa de frumos și pătrunzător in piept, as zice sa ignori. Mai bine ai incerca să ignori sentimentele și dacă nu ești hotărâtă 100% nu încerca (sau da ca măcar să știi și daca e sa fie o nereușită altădată să eviți).
Dacă vă placeti, de ce pui întrebarea? Nu ține de noi, ține de voi.
Eu consider că relațiile la distanță nu sunt ceva puternic, fiindcă termenul "la distanta" pentru mine suna ca' și cum o garanție sau ceva obligatoriu pentru totdeauna fiind o povară...
E cu totul altceva sa vă întâlniți, sa zâmbiti, sa petreceti timp împreună, sa va îmbrățișati și să fie o dragoste frumoasa dar așa e greu de spus că va ține.
Nu se știe ce va interveni în viețile voastre.
De exemplu și mie îmi place de o fată dar nu puteam să ne vedem, de accea am zis sa fim un fel de prieteni ceva mai mult deocamdata și să nu ne irosim prin lipsa dorului și a suferinței.
Mai bine plang eu sau mă consum eu și indur eu, dar nu și ea...
Mai întâi ia-o logic și gândește cu creierul, după cu inima.
Știu că e greu și doare, dar într-un final va fi mai bine.
Dragostea frumoasa și adevărată apare cand te aștepți mai puțin, fix in fața ta sau printr-o simpla întâmplare sau coincidență.
Continuați să vă vorbiți și să rămâneți așa prieteni. Oricum și să o numiți "relație" tot nu-i in adevăratul sens, deci nu vad diferența dintre o prietenie puternică și ceva mai mult.
Puupp*

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt de acord daca nu va puteti vedea macar o data la 2 saptamani iar faza asta cu distanta sa se sfarseasca dupa un timp, adica sa aveti o posibilitate de a locui daca nu impreuna macar in acelasi oras.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt de aceeasi parere: relatiile la distanta, nu tin!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Relatiile la distanta nu sunt relatii, daca distanta nu e temporara.
Cu alte cuvinte, daca aveti de gand sa va amagiti pe internet, fara sa faceti vreo miscare reala (intalniri, mutat impreuna/mai aproape), aia nu e relatie, e blocaj. Si ar fi bine sa nu tina, in contextul asta.

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu nu prea cred in relatiile la distanta ...am trecut si eu prin asa ceva si mi-a lasat un gust amar. Devine frustrant faptul ca nu e niciodata langa tine cand ai nevoie, nu l poti imbratisa, saruta, tine de mana si nu poti plange pe umarul lui cand esti trista. Si invers. Lipseste cu desavarsire orice apropiere fizica care consolideaza o relatie si intareste legatura emotionala dintre parteneri. Nu zic ca nu sunt si exceptii de relatii care au trecut cu brio testul timpului si al distantei. Tu faci ce simti bineinteles. Numai bine

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca aveti rabdare tine. stiu multe cazuri care acum au si copii

| Romanul86 a răspuns:

Poate ține în cazul vostru!

| gabriielaaa a răspuns:

Pai cred ca nu v-ati întâlnit întâi sai cunosti apoi sa spui ca ai o relație si tine o relație la distanță de a dăruite de ambele persoane. Sfatu mai e sa nu te gândesti ca e o diferență mare din a cunoaste pe cineva pe internet si a cunoaste in realitate.

| Jannah a răspuns:

Distanta asta este masurata in ore, zile. relatiile virtuale sunt o pierdere de timp, poti experimenta cel mult, de tinut depinde de voi.

| Anabela777 a răspuns:

Relatiile la distanta chiar nu tin. Gandeste-te ca nu veti fi niciodata unul alaturi de altul in momentele grele. N-o sa existe niciodata o legatura prea puternica intre doua persoane ce nu s-au vazut niciodata in realitate. Bineinteles, exista si exceptii, ca in toate cazurile, dar de ce ai fi fix tu una?