| Ronaldinho1 a întrebat:

E o poveste cam lunga, sper sa nu va plictisiti big grin Am o probleme destul de grava. Fiecare dintre noi are o prietena pe care o considera cea mai buna. La fel si eu, ne stim din generala, am fost colegi inca de pe clasa a V-a. In clasa a VII-a ii placea de mine, dar nu mi-a spus. Asta i-a zis-o unei prietene.Acum suntem la liceu amandoi, dar fiecare separat si fiecare in alt oras. De cand a inceput scoala anul acesta am inceput sa vorbesc cu ea pe facebook, iar de atunci suntem foarte apropiati, ne spunem orice. Un fost coleg a intrebat-o ca de care baiat i-a placut cel mai mult din generala...si a spus ca de mine...ca sunt dragut si mai multe. Ei bine, in toata prietenia asta am inceput sa pun suflet si am inceput sa o plac, mai exact simt ceva pentru ea, o iubesc! Dar mi-e frica sa ii spun, daca o sa ma refuze, va dati seama ca nu o sa mai fie cum a fost inainte. Amandoi avem 16 ani, suntem nascuti in aceeasi luna si zi. happy
Ce este de facut? Va rog dati-mi niste sfaturi. Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Spune-i. Ce ai de pierdut?

| M25M a răspuns:

Spune-i ce simti pentru ea. Chiar daca o sa te refuze macar vei avea o certitudine sa treci peste ceea ce simti, cu toate ca nu va fi usor deloc. E mult mai dureros sa ramai in stadiul asta in care esti, pentru ca vei spera mereu, iar cand ea va avea un iubit, te vei simti ca naiba, cand iti va povesti ce face cu ala, te vei simti ca naiba.
Spune-i ce simti, daca te va refuza, te vei simti ca naiba, dar macar stii ca ai incercat, macar stii un lucru sigur, te va durea refuzul dar in timp vei trece peste.
Spune-i ce simti, nu vreau sa iti ridic sperantele dar e posibil sa fie si invers, sa nu fie un refuz si atunci ai de castigat.

| Chamberlin a răspuns:

Salut,
Daca nu o intrebi ai sanse sa o pierzi asa ca fa-ti curaj si spune-i.
Bafta!

| ElenaDanielaE a răspuns:

Dacă nu riști, nu câștigi!
Așa că întreab-o dacă vrea să fie iubita ta! puppy dog eyes

| numeletrandafirului a răspuns:

Draguta pvestea, ai putea sa-i propui sa fiti impreuna motivandu-i ca iti place de ea si ai inceput sa tii la ea. Nu face greseala sa-i cazi la picioare asa direct si sa-i spui ca o iubesti ca s-ar putea sa-si ia lumea-n cap.

| ZuZuZa a răspuns:

Ei bine. si eu am trecut prin ceva asemanator dragule. Sfatul meu este sa ii spui, pentru ca acolo unde intrevine iubirea nu poate sa mai fie doar o prietenie si e posibil sa o piervi de tot daca nu ii vei spune. Eu mereu le spun celor dragi mie sa le para rau pentru ceva ce au facut nu pentru ceva ce nu au facut. Asa si tu, spune-i nu sti cum reactioneaza, mai tarziu poate iti va parea rau ca nu ai facut-o! Si inca ceva, cum sunteti prieteni ar trebui sa va spuneti orice, indiferent despre ce este vorba, nu uitati asta caci e foarte importantt. Va pup pe amandoi si sper ca daca viitoare sa postezi ceva ca sunteti impreuna.