| AlaturideIngeri a întrebat:

Heii TPU! A trecut ceva timp de cand nu am mai postat o intrebare..Deci,sa incephappy Sunt confuza, foarte confuza.
Cred ca imi place de un coleg de clasa, nu sunt sigura de asta sau nu vreau sa accept asta..Chestia e ca,ne intelegem foarte bine,ne comportam altfel unul cu celalat decat cu ceilalti colegi,ne spunem ce avem pe suflet,vorbim despre lucruri intime care s-au intamplat in vietile noastre,stim multe lucruri unul despre celalalt,ne tinem de mana,in brate.
Vineri se uita foarte insistent la mine si altfel de cat se uita de obicei.
Acum nu stiu ce sa cred,simte ceva pentru mine sau nu?
Tin sa mentionez,ca amandoi suntem singuri, eu de cateva luni, el de o luna si ceva.
Nu stiu daca as vrea sa fiu cu el din teama sa nu se distruga prietenia noastra la care tin foarte mult.Nu stiu daca este normal sa fiu, oarecum, geloasa pe el cand il vad ca vorbeste cu alte colege.
Vreau un raspuns cat se poate de serios si as vrea sa stiu cum ati proceda voi daca v-ar placea de un coleg/o colega. :*

Răspuns Câştigător
| Inaripata a răspuns:

E foarte greu sa ai o relatie cu un coleg, intrucat, atunci cand va veti desparti va fi dureros sa-l vazi in fiecare zi langa tine, insa tu sa simti ca lipseste. Eu spus sa ramaneti la stadiul de prieteni pana ce terminati studiile impreuna, poate pana atunci va maturizati si va dati seama de sentimentele voastre adevarate. Dragostea este frumoasa, insa poate fi si foarte dureroasa. Sfatul meu este sa mai astepti pana ce vei fi sigura ca il iubesti ca pe un prieten si nu ca pe un amic. Iti doresc o viata frumoasa si lipsita de suferinta.

| AlaturideIngeri explică (pentru Inaripata):

Am ajuns la concluzia ca este mai bine sa ramanem doar prieteni, pentru ca el inca mai simte ceva pentru fosta lui prietena si s-ar putea sa se impace cu ea si nu vreau sa ma bag intre ei, pentru ca stiu cum e sa se bage cineva intre tine si persoana iubita.
Ms mult pentru raspuns si ca mi-ai deschis ochii in legatura cu aceasta dilema a mea.Te pup si iti doresc o viata cat mai implinita kiss

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este foarte clar ca va placeti mult unul pe celalalt,si tu pe el,si el pe tine.
Si motivul pentru care stati inca in expectativa si va chinuiti e chiar copilaros si imatur,sentimentele sunt foarte dulci cand le simti ca-ti umplu sufletul,dar devin extraordinare atunci cand le si imparti cu omul drag!
Daca esti confuza ai rabdare,dar foloseste-ti inteligenta si arata-i prin zeci de gesturi mici ce simti pentru el,e imposibil sa nu inteleaga.
Si, daca simte acelasi lucru, iti va spune, poate ca ar fi bine sa-l lasi pe el sa faca primul pas, daca te temi ca te-ai putea insela si el nu simte la fel.
Si asculta melodia asta:

https://www.youtube.com/watch?v=9ePEp-zg92E

Ai rabdare si lasa confuzia, sa ai incredere, minuni se intampla in fiecare zi!
:)

| neutrino a răspuns:

Voi doi deja va doriti, de ce nu dati libertate sentimentelor?

| AlaturideIngeri explică (pentru neutrino):

De teama sa nu distrugem ce avem pana acum.

| neutrino a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Acum aveti cele mai frumoase sentimente si va bateti joc de ele, sub un pretext destul de ...prostesc, pardon, copilaresc.

| AlaturideIngeri explică (pentru neutrino):

happyhappy.Daca eu i-as spune ca simt ceva pentru el si el nu simte nimic pentru mine, relatia noastra de prietenie nu ar mai fi la fel!?

| neutrino a răspuns (pentru AlaturideIngeri):

Tu nu trebuie sa-i spui lui nimic, dar o fata trebuie sa stie cum sa-i arate unui baiat acest lucru!

| stark47 a răspuns:

Faptul ca tu simti o umbra de gelozie denota posesie asupra lui=simti ceva mai mult decat amicitie pentru respectivul.
oricum,ai dreptate,e oarecum riscant sa abordezi un subiect romantic cu un amic,e posibil sa ruinezi tot.
insa daca faptul ca nu faci nimic este cel suparator atunci nu iti ramane decat reversul, sa actionezi.
deoarece nu exista probleme de comunicare intre voi doi, o discutie cu sens ascuns in aceasta tema nu cred ca ar fi o problema intre voi doi nu? daca si el raspunde cu aceeasi moneda, inseamna ca e un drum sigur spre o relatie.
majoritatea relatiilor functioneaza cel mai bine in baza prieteniilor, ceea ce voi aveti deja.mult succes

| Dennisz a răspuns:

In primul rand, daca va tineti de mana, este clar ca amandoi aveti aceleasi sentimente unul fata de altul. Este clar ca va placeti!
Daca tot discutati despre probleme intime, etc., de ce nu discutati si despre asta?
Eu am fost in situatia ta, (chiar daca sunt baiat) si am o relatie frumoasa de aproape 2 ani cu aceasta fata(care era in situatia ta), si totul a inceput la scoala, iar acest "preludiu" a durat vreo 3 luni, am discutat, ne-am hotarat si noi sa facem un pas mai mare si sa fim impreuna.

| NoNameexd a răspuns:

Nu este clar si precis ca te place? Stie ca-l placi, si daca face toate astea, normal ca totul este reciproc. Daca nu-ti zice nimic, poate ii este teama sa nu strice prietenia dintre voi.

| AlaturideIngeri explică:

Vreau sa mai adaug cateva detalii pe care le-am omis:anul trecut, prin luna octombrie, dupa ce m-am despartit de fostul, vorbeam pe mess cu colegul meu si dintr-o data imi spune:''Eu as vrea sa fiu cu tine, daca nu as fi cu X'', pe atunci era cu fata cu care a stat aproape 4 ani.Mi-a mai zis ca o sa-i fie foarte dor de mine dupa terminarea liceului si ca o sa-mi simta lipsa cel mai mult.
La scoala, cand am o stare mai naspa, sunt trista, vine la mine si ma intreaba ce am, daca am patit ceva.
Chiar nu stiu ce sa cred. straight face