| Iubibila01 a întrebat:

E urgent! Am 18 ani si iau anticonceptionale yasmin. Dar am avut o mica problema, am uitat cea de-a 11-a pastila. Am luat-o a doua zi asa cum scria pe prospect. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca, inainte cu 2 zile de uitarea pastilei am facut de 2 ori dragoste cu prietenul meu. El nu a terminat in mine (Niciodata nu face asta). si totusi ma macina gandul : oare as putea fi insarcinata? Fetelor, voi ce ati facut / ce s-a intamplat daca v-ati uitat pastilele?

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

NU. nu ai cum daca asta s-a intamplat inainte de a uita sa iei pastila. stai linistita, si in plus daca ai luat-o a doua zi atunci este ok, esti protejata. deci stai linistita. si eu am uitat de cateva ori sa iau pastila, si nu am patit nimic.Important este sa nu faci din asta un obicei. acum ca uiti cateodata nu se intampla nimic.

| Iubibila01 explică (pentru AndyLavy):

Multumesc :X sper sa fie ok. ca eu nu aiu pastile decat de 2 luni, si nu prea stiu manifestarile si chestiile asta.

| AndyLavy a răspuns (pentru Iubibila01):

Putea sa fie o problema daca contactul se intampla a doua zi dupa ce in seara precedenta ai uitat sa iei pastila, dar chiar si asa, sansele erau destul de mici, pentru ca tu oricum esti protejata de celelalte pastile luate pana acum. ca protectia scade in ziua respectiva asta este alta treaba. dar de aici pana la a ramane insarcinata sunt slabe sanse.

| Iubibila01 explică (pentru AndyLavy):

Sper sa fie asa. M-am linistit cat de cat. Ai fundita de la mine :*

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Dacă NU ai întârziat mai mult de 12 ore cu tableta uitată, atunci NU există risc de sarcină deoarece efectul contraceptiv NU a fost redus.

În caz contrar ( dacă ai depăşit 12 ore ) EXISTĂ risc de sarcină, mai ales că te aflai în perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Toate cele bune.

| SunnyDay88 a răspuns:

Daca ai facut sex dar dupa ti-ai luat o astila corect esti protejata. dupa uitarea pastilei se pierde protectia. 7 zile acuma te protejezi suplimentar.

| Mire3la a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-ti faci un test de sarcina si sa fii linistita, si eu am avut altfel de probleme dar am consutat prospectul Yasmin pe http://www.prospecte.net si am obtinut informatiile de care aveam nevoie.