Întrebare recomandată | SugarLips a întrebat:

Este o intrebare.zic eu comuna. Este bine sa te masturbezi? Si intreb pentru ambele genuri ( barbati si femei) Mentionez ca am 13 ani. fata si s`a intamplat acum ceva timp dintr`un accident( descoperire). Ma enerveaza groaznic, reusesc sa ma abtin si luni intregi, dar candva tot o dau in bara. Este si pacat din cate stiu, nu sunt eu asa religioasa dar tin cont si de asta si am auzit ca m`ar putea afecta si pe viitor. O fac foarte rar...si atunci cu regret. Multumesc si daca se poate fara jigniri sau glume de prost gust. ~Funda

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti adolescentii normali se masturbeaza, face parte din maturizarea sexuala normala. E adevarat ca fetele incep de obicei dupa 14 ani, dra probabil tu ai foarte mult timp liber si de asta esti mai precoce in domeniu. Nu e nimic anormal si nu te va afecta pe viitor daca nu faci abuz. Parerile de rau insa iti pot face probleme, fiindca este anormal sa regreti ceva normal si risti sa dezvolti probleme de libidou.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e nici rau,nu e nici bine!
Ca orice om,doresti sa-ti cunosti corpul si,dupa cum vezi,tu ai descoperit accidental ce poate sa insemne lucrul asta,fara sa intentionezi sa faci un lucru rau,neaparat!
Dar,sa abuzezi de descoperirea ta,sa o transformi intr-o practica obsesiva,deja nu mai e bine.
Ceea ce vreau sa spun este ca e bine sa ai o limita in toate,ce e prea mult strica!
Asa ca, nu te mai simti vinovata, nu o "dai in bara" deloc, e normal si fiziologic, doar sa nu abuzezi!

NOname
| NOname a răspuns:

Masturbarea este perfect normală şi sănătoasă, atât în cazul băieţilor, cât şi în cazul fetelor.
Nu ai de ce să te învinovăţeşti, nu faci nimic rău.
Însă bine ar fi să nu exagerezi.

Uite, citeşte acest articol:

"Masturbarea face bine la...sanatate!

Cand vine vorba de masturbare, toti sexologii impartasesc aceeasi opinie: este buna pentru sanatate! Asa ca este cum nu se poate mai gresit sa te gandesti ca masturbarea poate sa iti deformeze sau sa iti uzeze organele genitale, sa te faca frigida sau infertila. In plus, este distractiva, satisfacatoare si...gratuita!

Cercetatorii au ajuns la concluzia ca masturbarea contribuie la imbunatatirea calitatii vietii celor care o practica si la imbunatatirea vietii sexuale a cuplurilor. Haideti sa vedem cum anume!

1. Masturbarea te ajuta sa iti cresti dorinta sexuala. De altfel, este o solutie foarte buna pentru mentinerea sanatatii sexuale in cazul unei tulburari hipoactive a dorintei sexuale, (lipsa dorintei). Pana la urma, orice masina veche are nevoie de incalzire.

2. Masturbarea combate insomnia. Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la combaterea stresului. Acest lucru are rezultate incredibile asupra somnului, care va fi considerabil imbunatatit dupa masturbare. Nu ezita asadar sa o practici, ori de cate ori nu te prinde somnul.

3. Masturbarea iti imbunatateste starea de spirit. Dupa sau inainte de o zi de munca, nimic mai placut decat putina placere sexuala. Iar daca esti singura sau partenerul tau este obosit, masturbarea este solutia potrivita. Corpul tau se va umple de endorfine, cu alte cuvinte de fericire!

4. Masturbarea echilibreaza viata sexuala. In cazul in care libidoul tau este mai ridicat decat al partenerului, masturbarea te va ajuta sa mentii un echilibru pe plan sexual. Eviti astfel certuri, frustrari sau chiar posibile infidelitati.

5. Masturbarea sparge monotonia vietii. Decat sa fumezi o tigara sau sa consumi alcool, e mult mai bine sa te masturbezi. Nu doar ca te vei relaxa, dar o vei face intr-un mod sanatos si gratuit.

In plus, exista o serie de beneficii ale masturbarii pentru fiecare sex in parte.

Pentru femei, mai putine migrene, dureri menstruale si infectii vaginale

Masturbarea este o metoda foarte reusita pentru a combate durerile menstruale si chiar migrenele. Femeile care se masturbeaza isi antreneaza totodata si muschii pelvieni, lucru care le va ajuta pe viitor la nastere. In plus, se pare ca masturbarea ajuta chiar si la combaterea infectiilor vaginale, prin curatarea permanenta a vaginului.

Pentru barbati, sperma de calitate, viata lunga si risc scazut de cancer la prostata

Barbatii nu trebuie sa isi faca probleme cand vine vorba de masturbare intrucat aceasta le garanteaza o viata lunga si fara probleme. Calitatea spermei este marita constant prin masturbare, iar riscul de a face cancer la prostata este foarte scazut datorita schimbarii si inlocuirii continue a spermei din testicule."

http://www.csid.ro/sex/masturbarea-face-bine-la-sanatate-4989308/

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Eu cred ca mai bine iti faci un prieten/prietena(ma refer si la baieti) si incerci sa ai o relatie stabila, iar apoi sa o faci. in cazul tau e cam devreme la 13 ani, dar e mai bine sa faci dragoste si sa impartasesti niste sentimente decat sa te masturbezi si dupa sa iti para rau. oricum in cazul tau e devreme, mai asteapta.

| lizy12iul a răspuns:

Stai linistita nu este asa de grav, sunt unele fete care o fac la 10 ani si nu au rusine, iar tu ai avut mult curaj sa ne povestesti, pentru asta te admir si eu zic ca esti ''virgina" pana in momentul in care faci dragoste cu un baiat...

| SugarLips explică (pentru lizy12iul):

Eu.,,medical" vorbind sunt inca virgina.Si asa va fi pana cand ma voi culca, cu un baiat.multumesc mult de sfaturi:*(tuturor)

| Azµre a răspuns:

Nu, nu e bine la vârste fragede! Poate deveni o obsesie! Masturbarea este pentru adulți!

| LordBolton a răspuns:

Masturbarea edte benefica, dar nu in exces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o faci, nu o face cu regret! atunci devine un pacat. masturbarea este anatoasa depinde cum o faci, cu ce o faci. de ce numai astepti tu ceva pana la 16, 18 si sa irmezi cursuri despre arta de a face dragoste-o sa inveti multe lucruri pe care nici daca ti l-as explica acum nu le-ai intelege. CEL MAI IMPORTANT -FARA REGRETE SI asteapta pana la o varsta mai de 18 ani. vb cu un preot a te sfatuiasca ce e mai bine cum sa indepartezi ispitele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este foarte rău!
La 13 ani îţi vezi de şcoală, ai alte preocupări domnişorică!
Lasă masturbatul, mai târziu lângă un bărbat în dormitor nu vei mai simţi nimic, frigidă!
Te pup!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai speria copiii cu idei idioate şi nu mai fi atât de agresivă! Eşti aici să ajuţi, nu să judeci, să dezinformezi şi să jigneşti. Documentează-te!

| Foxyyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura frigida de aici esti tu, ai idee cat poti fi de patetica?

| SugarLips explică (pentru anonim_4396):

Pai..cred ca multumesc? Desi sunt tare curioasa daca tu ai facut`o vreodata? Observ ca tot spui ca nu este bine..si anormal dar tu respecti?( doar o curiozitate nu o lua in nume de rau)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SugarLips):

Bună!
Ce întrebare prostească, apropo, câtă curiozitate pă tine, vezi că curioşii mor repede!
Eu nu-mi etalez intimitatea pe site şi ştiu să mă respect!

| SugarLips explică (pentru anonim_4396):

Eu te-am intrebat..pentru ca de fiecare data cand iti vad numele stiu ca urmeaza un raspuns negativ..care descurajeaza. Nu am nimic..este opinia ta, dar cearta puteam sa o iau si de la mama. Eu as fi vrut un raspuns din care sa inteleg de ce e rau sau bine..si uiti sa privesti situatia si din ochii altuia. Asta a fost tot ce vroiam sa spun, nu neaparat in privinta mea ca nu ma deprima un raspuns, ci pentru altii pe care poate chiar ii afectezihappy. Multumesc oricum mult ca mi-ai acordat timp sa imi raspunzihappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e bine, protejează sistemul imunitar și e un bun somnifer. E gratis, mai ales, chiar dacă ține câteva secunde.
Ai început să îți descoperi corpul dintr-un accident, la fel ca mulți alții (deci fi i liniștită, nu ești singura, nu ești ciudată), te ajută la o relație sexuală în viitor, descoperi de ce e capabil corpul tău.
Ai grijă să nu exagerezi, la băieți duce la ejaculare precoce și fetele nu vor mai putea fi satisfăcute decât auto. Odată pe săptămână e ok.
Lasă miturile creștinopate, e un lucru normal, Biblia ar trebui să își facă un upgrade în conformitate cu vremurile și descoperirile ștințifice din ziua de azi.

| DeKoniec a răspuns:

Nu exista adolescent care sa nu fi facut asea ceva, nu regreta nimic...altfel viata ar fi plictisitoare si posomorata

| mary4048 a răspuns:

Poti sa consideri ca nu este ceva iesit din comun..de fapt de abia acum iti descoperi sexualitatea si asta se intampla cu majoritatea adolescentilor, fie fete, fie baieti.Cine spune ca nu a facut asta nu il cred, asa ca vinovatia nu isi are rostul aici! ..dont worry, be happy!

| Jackul336 a răspuns:

Nu te mai gandi atat de amplu la problema bucurate de farmecul vartsei prezente si "nu grabi viitorul deoarece el vine oricum"

Răspuns utilizator avertizat
| Alexsiatit a răspuns:

Nu este nici pacat si nici gresit la nici-o varsta sa te auto masturbezi. Sexul, este o necesitate fiziologica la orice OM(normal si sanatos psihic) precum a bea apa, a face pipi etc. si masturbarea este tot ceea ce-si poate "oferi" deocamdata (cred) o fata de 13 ani (zambesc)
Alexsiatat.

| acidickiddo a răspuns:

Masturbarea este ceva normal iar cand esti in crestere, vrei sa explorezi, sa iti descoperi propriul corp.Si din pura curiozitate, vrei sa vezi cum este si incerci.Nu judec pe nimeni care face asta si cum a spus cineva mai sus, nu cred pe vreunu care afirma ca nu s-a masturbat niciodata.

| eleaveyou a răspuns:

Nu are niciun efect. nici bun nici rau.