| Candreea2002 a întrebat:

Bună TPU, eu cu prietenul meu tot încercăm sa facem un copil de 5 luni, suntem împreună de ceva timp, avem o situatie materiala buna si ne dorim sa avem și noi un bebeluș, dar nu reușesc sa rămân însărcinată, mi am cam pierdut speranța, când îmi vine menstruația plângem amândoi...
Am în plan sa ma duc la un ginecolog, dar voi ce sfaturi îmi dați, care credeți ca este problema?
Precizez ca eu am 21 de ani și el 23

10 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cat de regulate iti sunt ciclurile?

| Candreea2002 explică (pentru Floridori):

În fiecare luna îmi vine cu 3 4 zile mai devreme, de ex în ianuarie mi-a venit pe 15 și luna asta mi-a venit pe 12

| Floridori a răspuns (pentru Candreea2002):

Din 15 ianuarie pana pe 11 februarie, sunt exact 28 de zile. Daca aceasta este lungimea normala a ciclurilor tale si de fiecare data au lumgimea de 28 de zile, este foarte bine.

Poti calcula perioada fertila si puteti insista in acele zile.
De exemplu, intr-un ciclu de 28 de zile, ovulatia are loc in ziua 14 a ciclului (ziua 1 fiind prima zi de sangerare menstruala). Perioada fertila este cuprinsa intre zilele 10 si 15 ale ciclului, ambele zile inclusiv.
Desigur, asta cu conditia sa ai mereu cicluri de 28 de zile.

Desigur, motivele pentru care nu ramai insarcinata pot fi diverse, dar se considera ca exista probleme de fertilitate numai atunci cand incercati mai mult de 1 an, fara rezultate.

Ai vrea sa scrii aici datele ultimelor 6-8 menstruatii?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este că nu aveți nevoie de un ginecolog, ci de un psiholog! Sunteți, amândoi atât de stresați, obosiți psihic, încât randamentul este zero! Acum 100 de ani în urmă, femeile făceau copii fără număr. Nu existau medici, nu existau tratamente, nimic.
Dar, era liniște, pace, armonie, dar mai ales "Voia lui Dumnezeu"!
Vă garantez, că dacă nu veți mai da nici un fel de importanță și lăsați natura să lucreze, veți rămâne gravidă!
A, nu confundați menstruația, cu fertilitatea!
Menstruație există natural, chiar dacă nu există fertilitate! Lunar are loc o curățare interioară.

| just4ubr2015 a răspuns:

Inseamna ca el are o problema daca in 5 luni nu a reusit sa te lase gravida poate nu poate face copii

| Candreea2002 explică (pentru just4ubr2015):

Ma gândesc ca poate problema este de la mine

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Cred ca esti un gunoi genetic si ai eroare de abilitate. gaseste-ti si tu un hobby

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Adopta maybe lmao

| Iluzionistul69 a răspuns:

Rezolvarea este sa mergi la biserica periodic duminica si la marile sarbatori sa te rogi din inima si ia-l si pe prietenul tau daca vrea asta, doar cel de sus te va putea ajuta nimeni altcineva nu cred ca -ti va indeplini dorinta din sufletul tau decat bunul Dumnezeu, nu stiu cit de credicioasa esti dar incearca asta eu asa te sfatuiesc sa faci, stiu bine ce zic crede-ma.

| andreigabr a răspuns:

Părerea mea este să mergeți la control amândoi. Poate el nu poate face copii. Nu îți pierde speranța medicina a avansat acum.