| Just0a0dream a întrebat:

Fiti sinceri va rog,din punctul vostru de vedere infidelitatea esti ceva grav? Vi se pare corect faptul ca femeile sunt judecate si etichetate spre deosebire de majoritatea barbatilor? Credeti ca infidelitatea uneste sau distruge? Ati putea trece peste infidelitatea prietenei/prietenului, sotului/sotiei?
Acord funda celui mai sincer si complet raspunshappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca le-as spune astora de mai sus ca infidelitatea apare si in cuplurile fara probleme le-as da universul peste cap.

45 răspunsuri:
| NicoletaV612 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, infidelitate este foarte grava. In plus poate distruge un cuplu indiferent de cat de multa incredere au in ei. Iar in cazul femeilor, ele sunt criticate si mereu etichetate de barbati ca fiind curve sau panarame, si dupa felul cum se imbraca. Eu nu as putea trece peste infidelitate usor, dar as putea face-o

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Din punctul meu de vederea infidelitatea este atunci cand nu-ti mai merge relatia si nu vrei sa ii jignesti sentimentele partenerei/lui, nu este chiar atat de grav, adica te superi pe persoana care a facut ca ce? ca nu este potrivita cu tine, ca tu nu poti vedea ca el/ea nu e in pielea lui alaturi de tine, asta e simplu egoism, adica chiar trebuie sa te gandesti la cum se simte si persoana de langa tine, nu o poti obliga sa stea cu tine, o relatie se bazeaza pe sinceritate si incredere... parerea mea. Sper ca te-am ajutat, funda?

| Just0a0dream explică (pentru DenisaAlexandra2000):

Stiu si eu ce inseamna fidelitatea..am vrut doar sa ascult parerea altora in legatura cu sentimentele in cazul in care sunt inselati sau inseala, daca se simt vinovati.Si ce parere au despre infidelitate, daca considera ca poate fi trecuta cu vederea, ca a fost un beneficiu pentru relatie si ii uneste mai mult pe parteneri, sau destrama relatia.

| SuckTheGod a răspuns:

E catalogata curva femeia care este infidela, nu as ierta-o.

| AliG a răspuns:

Eu sunt de parere ca nimeni nu se naste infidel. Toti suntem egali la nastere. Timpul si viata ne modeleaza caracterele ulterior. Nu putem afirma ca cineva se naste "bun" sau "rau", toti suntem la fel. Apoi, intervin situatii, probleme, trairi si multe lucruri care neschimba si care ne determina sa e schimbam. De exemplu, daca anul trecut aveam o perspectiva despre xy, acum a alta. Asta inseamna evolutie. Infidelitatea nu este in sangele nimanui, ea doar este rezulatul actiunilor noastre. Ea se naste in momentul in care noua nu ni se indeplinesc anumite nevoi in relatia de cuplu, si nu ma refer doar la nevoi sexuale. Omenirea s-a schimbat... suntem precum hamsterii, alergam pe o roata si nu stim de ce. Nu mai suntem iertatori, temperati si intelegatori. Mergem pe principiul: "Ma ranesti, te-am ars!". Asadar, daca partenerul de viata ne inseala, el este dracu in persoana, un nemernic, idiot, rau si nu merita iertat. El poarta toata vina. Ei bine, din punctul meu de vedere nu este asa. Persoana care a inselat cu siguranta are motive si explicatii, iar vina nu este doar la el, vina este la amandoi. De obicei, inselaciunea isi are radacinile din lipsa de comunicare. Etichetele s-au pus de catre oameni. Evident ca infidelitatea ucide, dar deseori si uneste. In ace moment partenerii vorbesc cat n-au vorbit niciodata, ei dintr-o data devin comunicativi si asta leaga rana. Nu stiu daca as trece peste asa ceva. Inca n-am fost pusa in fata faptului implinit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Infidelitatea are intotdeauna cauze concrete si din acest motiv si "gravitatea" este relativa. Infidelitatea apare atunci cand cei doi nu mai reusec sa comunice, nu mai simt nevoia sa mai fie impreuna, apare refuzul inconstient al partenerilor de a isi rezolva impreuna problemele si incep cautarea altui partener.
Infidelitatea este un subiect extrem de controversat si este acceptat sau infierat mai mult sau mai putin in functie de gradul de educatie si de conceptul de libertinism acceptat/acceptabil. De cele mai multe ori sotii ajung la un compromis de dragul si/sau de binele copiilor si tolereaza tacit infidelitateapartenerului de viata.In cazul familiilor fara copii consider ca infidelitatea nu merita si nici nu poate fi tolerata. Nu poate fi judecata sau etichetata diferit o femeie fata de un barbat deoarece infidelitatea nu are gen, nu difera si nu poate fi catalogata ca fiind mai mult sau mai putin grava in functie de sexul celui in cauza.

| IsabelaIssa a răspuns:

Din punctul meu de vedere, infidelitatea este la fel de grava atat in cazul femeilor cat si al barbatilor. Cand se ajunge la asta e clar ca ceva nu functioneaza in acea relatie si este nevoie de comunicare si rezolvarea problemelor sau daca nu mai este nimic de reparat sa se desparta. Minciunile nu isi au rostul cand putem sa fim liberi si sa traim cum dorim. De ce sa inselam?

| Just0a0dream explică (pentru IsabelaIssa):

Unii pentru ca se lasa dusi de val pe moment, sau din cauza unei atractii sexuale puternice..ai putea ierta infidelitatea partenerului? Sau tu daca ai face-o, ai recunoaste?

| Just0a0dream explică (pentru SuckTheGod):

Pai si un barbat cum este atunci cand inseala? Nu e acelasi lucru? Nu tot inselat se cheama?happy

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Just0a0dream):

Pana nu te vezi in fata faptului implinit e greu sa presupui ca ai ierta sau nu. Chiar daca as ierta probrabil ca relatia nu va mai merge la fel. E ca si cu o farfurie sparta si lipita. Nu mai e la fel. Daca as face-o eu as recunoaste la un moment dat pentru ca m-ar macina gandul si nu as putea trai in mincuna. Si la fel cred ca ar fi o mare ruptura.

| SuckTheGod a răspuns (pentru Just0a0dream):

Este numit porc, magar.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Hai sa te contrazic putin. Cand spui ca fidelitatea nu exista si din varii motive el sau ea o sa insele este o generalizare. Daca te stii pe tine cum esti asta nu inseamna ca toti sunt la felwinking Desi te doare in cot de ce credem, nu prea iti convine o parere opusa fata de a ta. Deci te si contrazici. O relatie nu este bazata pe reguli, ci pe respect. Nu iti impune nimeni sa nu te duci la alta, trebuie sa o faci din respect pentru persoana de langa tine. La tine se pare ca e vorba de reguli, si daca in mintea ta si a ei nu ar mai exista infidelitatea, pentru ce sa o mai inseli!? Ti-ai pus deja problema cum ca multi ar spune ca nu o iubesti, oare de ce te-ai fi gandit la asa ceva daca nu era adevarat?winking

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Acest "trebuie" e legat de respect. Si intr-o relatie TREBUIE sa existe respect. Altfel, nu e o relatie sanatoasa. Inca o data iti spun ca daca tu esti asa asta nu inseamna ca toti sunt asa. Realitatea pentru tine e cea pe care o traiesti tu, nu poti vedea realitatea ta si pentru altii ca sa spui ca e idealism si nu realism. Daca tu ai o fixatie cu treaba asta nu inseamna ca asta e realitatea. Cum iti protejezi tu femeia cand in momentele in care are nevoie de tine tu esti cu alta? Odata ce nu mai gasesti atractie sau orice altceva legat de asta la femeia ta, corect ar fi sa iti continui drumul separat. Altfel, poti sa iti iei o amica sa iti creasca copiii pe care tu sa o protejezi si sa te duci linistit la altele, ca nu mai inteleg ce rol mai are iubita ta.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Imi pare rau sa iti spun ca esti inca verde, si mai ai multe de invatat ca sa stii cum sa respecti o femeie. Cu timpul poate ca o sa iti dai seama. Sau poate nu... happy O zi buna dupa cum am spus.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Atunci cu parere de rau iti spun ca ai trecut degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Explica te rog superficialitatea mea. Spui ca ai trecut prin multe dar ramai la infidelitate si ti se pare normal. Oare greutatile ce le-ai trecut in viata te-au facut sa alergi din floare in floare? Eu nu te judec, mi-am spus parerea. E o parere diferita de a ta iar tu nu poti accepta alte pareri se pare, desi spuneai ca te doare in cot, se pare ca nu e asa.winking Eu am discutat exact pe vorbele ce le-ai spus tu singur. Cum ti se pare atunci ca sunt superficiala? Doar nu am inventat eu nimic, tu singur le-ai spus. Crezi ca e nevoie sa te cunosc de o viata ca sa imi fac o parere despre un anumit subiect pe care il pui in discutie si il sustii? Odata ce il sustii cu tarie inseamna ca e adevarat, nu ca sunt eu superficiala.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

In continuare iti iei in brate realismul tau. Trebuie sa intelegi ca realitatea ce o vezi tu este a ta, nu a tuturor dar tu citesti printre randuri si nu vrei sa accepti decat ceea ce iti convine. Te-am bagat in aceeasi oala cu toti infidelii care nu stiu sa isi respecte femeia, si nu am gresit pentru ca esti un infidel declarat. Inca nu intelegi ce e respectul fata de femeia ta, iar daca o femeie accepta un infidel atunci nu se respecta pe sine. Cred ca nu intelegi acest termen "respect". Daca a spune punctul de vedere inseamna pentru tine a judeca atunci spune-i cum vrei ca nu ma deranjeaza. Eu nu am spus ca nu ai grija de fata ta si bla bla. AICI vorbeam la modul general si te-am pus sa presupui cum ca te-ai afla intr-o situatie de genul in care ea ar avea nevoie de tine atunci si tu esti cu alta. Si nu stiu ce intelegi tu prin nevoie sau protejare. Nu vorbeam de hoti care o ataca. Argumentul realist e exact ceea ce traiesti. Eu traiesc o realitate diferita de a ta, si nu e nicidecum un basm cu ilene cosanzene. Ma repet desi nu imi place, ca TU ai generalizat ca toti oamenii sunt infideli -deoarece tu te stii pe tine cum esti. Tu chiar nu ai argumente cand sustii o idee. Tu ai ochelari de cal si atat. O sa vina ziua cand o sa te trezesti la realitate si o sa iti dai seama cat de mult gresesti cu niste idei fixiste ce le ai. Nu vreau sa mai continui discutia cu tine pentru ca daca am ajuns sa ma repet inseamna ca citesti printre randuri.

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Atunci nu m-am exprimat corect cu cazul general. Era mai mult un exercitiu mental despre cazul tau. Respectul nu consta doar in asta dar porneste de acolo sau e o componenta a lui sau cum vrei tu sa denumesti. Take care!winking

Răspuns utilizator avertizat
| IsabelaIssa a răspuns (pentru remus1007):

Fidelitatea e unul din acesti factori importanti care fac o relatie sa mearga. Eu as spera ca tu sa intelegi asta, ci nu invers. happy

Răspuns utilizator avertizat