| Mirela123yz a întrebat:

Ieri am facut-o cu iubitul meu pentru prima data fara prezervativ, nu si-a dat drumul in mine. Dupa ce si-a dat drumul s-a sters cu un servetel umed iar apoi am mai continuat putin si ne-am oprit. Acum ma nelinisteste gandul: as putea fi gravida? El mi-a zis sa stau linistita ca nu se va intampla nimic. Menstruatia s-a terminat acum 3-4 zile si sansele de sarcina sunt reduse. Dar imi este frica chiar daca nu si-a dat drumul in mine. Ar fi cazul sa iau pastila de a 2 a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine trebuie sa afli si sa stii pe viitor, ca de fapt in realitate in timpul sexului care a urmat dupa ejaculare si stergerea penisului cu servetel. din interiorul uretrei penisului in mod cert si absolut sigur s-a scurs in vagin o anumita cantitate din sperma care intotdeauna ramane in interiorul uretrei.
Fiindca actul sexual a fost intretinut probabil/posibil in a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual (depinde de numarul zilelor de menstruatie) se poate aprecia si considera, ca in acel moment inca NU ai fost in una din zilele PERIOADEI FERTILE, insa acest lucru devine valabil numai in cazul in care ciclul tau menstrual are mereu/intotdeauna un numar mai mare de 26-27 de zile intre 2 menstruatii consecutive.
Te sfatuiesc sa cumperi din farmacie un pachet de teste de fertilitate si ovulatie, cu ajutorul caruia iti poti determina cu maxima precizie daca in acest moment esti deja in una din primele zile ale viitoarei PERIOADE FERTILE de 5 zile.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste NUMAI si NUMAI in cazul in care testerul de fertilitate si ovulatie indica rezultatul POZITIV. In caz contrar folosirea pastilei de a 2-a zi este nu doar INUTILA ci este si IRESPONSABILA. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea as fi asa de sigur legat de... siguranta. Hai sa calculam. Ai zis ca perioada s-a terminat acum 3-4 zile, hai sa presupunem ca au fost 7 zile. 7+4 ar face 11. Cam prin aceasta zi apare si ovulatia, respectiv perioada fertila.

Daca te documentai inainte, stiai ca dupa ejacualare mai raman urme de sperma si astfel... daca ati continuat, chiar si dupa ce s-a sters, posibil sa mai fi ramas ceva pe acolo.

De ce nu va documentati mai bine legat de aceste lucruri? Legat de sarcina, cum ca totusi nu a fost o cantitate mare ramasa (o eventuala cantitate) nu putem zice sigur ca da sau nu.

Poti sa iei si pastila de a doua zi cat mai repede posibil, daca asta te linisteste. Pe langa asta, sa stiica o sa apara alte simptome ca urmare a pastilei, deci sa nu te sperii.

Pe viitor, documentati-va mai bine. Multa bafta!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DoarBogdan):

7+4 ar face 11. Cam prin aceasta zi apare si ovulatia, respectiv perioada fertila.
Daca prima zi fertila a ciclului menstrual este cea de a 11-a zi,
-- in acel caz OVULATIA se produce in a 15-a zi a ciclului
Ovulatia NU apare odata cu inceperea PERIOADEI FERTILE,
-- doar in cazuri foarte rare si numai in jur 1-3% din spermatozoizi care au sansa sa ajunga in uter in prima zi a perioadei fertile, vor reusi sa supravietuiasca 5 zile si sa mai fie apti sa fecundeze ovulul.
Indemnarea ta privind folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) este ILOGIC, CONDAMNABILA fiindca este cu totul IRESPONSABILA

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti sa ramai gravida. Nu lua pastila de a doua zi.

| Frank51 a răspuns:

Mai ramane sperma pe teava dupa primul act, e recomandat ca urmatoarele partide sa se faca protejat.

| Yrem3119 a răspuns:

Nu, stai linistita, nu exista sanse sa ramai insarcinata!

| yonutu555 a răspuns:

Noi ca barbati dupa ce ne dam drumu la un minut 2 mai curge cate o picatura 2, e foarte riscant sa practicati numere legate fara prezervativ, in functie de cat de repede ramai tu, nu e cazul sa te speri dar pe viitor e buna o pauza de 15-20 min intre numere exact pentru a elimina riscu de a ramane, ai grija cu pastilele de a 2a zi sotia mea si-a dereglat ciclul si am ajuns la ginecolog