| MeGustaSiempreTu a întrebat:

..imi este foarte frica...acum 2 saptamani am avut contact sexual protejat, si prezervativul nu s-a rupt si prietenul meu a scos-o inainte sa ejaculeze. Menstruatia mea trebuia sa vina astazi insa inca nu a venit si ma ingrijoreaza.Tin sa mentionez ca am simptomele premenstruale normale si canluna trecuta cand am fost pe stop am fost si putin racita. Voi ce credeti? Pare sun insarvinata sau e doar o dereglare? Ca pana acum au mai fost luni cand mai intarzia dar acum mi e foarte frica...Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a ramane insarcinata exista doar in cazul in care sexul este neprotejat si se produce in perioada fertila. Sunt 2 conditii strict obligatorii care trebuie sa existe concomitent in vederea realizarii unei fecundari in urma careia va lua nastere o noua forma de viata si anume sa existe un ovul viabil si sa patrunda sperma in vagin.Pentru a evita intamplarea acestui scenariu si aparitia unei sarcini, va trebui ca relatiile voastre sexuale pe viitor sa fie responsabile prin aceasta intelegandu-se urmatoarele. Intotdeauna sexul sa fie protejat prin folosirea prezervativului, a ovulelor spermigene, a pastilelor anticonceptionale sau mai nou a inelului contraceptiv NUVARING.In cazul descris de tine este practic imposibil sa se produca o sarcina sexul fiind protejat.Considera ca intarzierea menstruatiei daca va deveni reala (deoarece deocamdata nu intarzie) va fi de natura hormonala. Deoarece au aparut semnele premenstruale consider ca starea ta de spaima si agitatie este total nejustificata. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Daca prezervativul nu s-a rupt nu esti insarcinata.
"Azi" nici macar nu s-a terminat inca. Esti tu paranoica. Calmeaza-te.

| KMaddieK a răspuns:

Daca v-ati asigurat nu ai de ce sa te ingrijorezi. Nu mai fi asa stresata ca iti intarzie mai mult, stai linistita ca vine ea happy, poate e si de la o raceala.