| anonim_4396 a întrebat:

TPU.

Mi-a intarziat menstruatia 3 zile, ea normal trebuia sa vina pe 18 luna asta si nu a venit.Am simptomele premenstruale, dureri de ovare si burta si durere de sani.

Imi curge lichidul vaginal exact ca de obicei inainte de menstruatie.

Sunt foarte ingrijorata pentru ca am avut un act sexual acum 2-3 saptamani dupa ce mi s-a terminat menstruatia de luna trecuta, insa a fost protejat.Imi e frica sa nu se fi rupt prezervativul si sa fi curs sperma in vagin din greseala, chiar daca sperma ramasese in prezervativ imi e frica ca aia sa nu fi fost toata.

Tin sa mentionez si ca sunt foarte sensibila si racesc usor la ovare si ca acum o zi am stat jos pe o piatra rece.Nu stiu ce sa cred si am nevoie de un raspuns clar care ma poate lamuri.

Am vrut sa apelez la un test de sarcina insa este prea devreme pentru a arata daca este sau nu o sarcina.

Ce poate fi? Am nevoie de un raspuns urgent!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, precisa si excta, trebuie sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri sau situatii, se pot produce anumite dereglari hormonale, care pot fi de la unele minore la altele destul de grave/severe, care se pot produce pe parcursul unui ciclu menstrual. Asa ca dereglarile pot sa apara si in cazul ciclului menstrual de tip REGULAT si sa reprezinte doar mici abateri in +/- de cateva zile, insa pot sa existe si situatii in care uneori pot ajunge chiar si la 7-10 zile intarziere. Astfel ca si in cazul tau, cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie ciclul menstrual se poate elonga cu un numar imposibil de anticipat de zile dar care de regula pot fi de circa 3-5-7 zile de prelungire/intarziere. Numai in cazul in care NU se poate stabili cu precizie ZIUA OVULATIEI, doar atunci nu se poate determina ziua precisa, de pornire a menstruatiei. Atat data ovulatiei cat si implicit si data pornirii menstruatiei care sunt 2 procese direct legate intre ele, adica interdependente, sunt stabilite si dirijate numai/doar strict HORMONAL si din acest motiv intarzierea NU apare ca urmare a unui factor extern cum ar fi acea posibila raceala cauzata de faptul ca ai atat asezata pe acea piatra rece. Stresul, raceala sau boala comuna, NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine, deci in cazul tau nu poate fi vorba de asa ceva. In cazul tau se pare ca s-ar putea sa fi vorba cel mai probabil, pur si simplu de o dereglare a activitatii hormonale mai ales daca se ia calcul faptul ca actul sexual amintit a fost intretinut cu folosirea prezervativului si a avutloc in perioada infertila a ciclului menstrual actual. Se poate aprecia fara teama de a gresi ca in aceste conditii formarea sarcunii este in mod aproape sigur IMPOSIBILA luand in considerare existenta simptomelor premenstruale care de regula apar doar in cazul in care in uter NU exista o sarcina instalata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

O intarziere de pana la o saptamana poate fi normala.

| artemidak a răspuns:

Fa un test!
Dacă iese negativ, înseamnă ca e doar o întârziere normala.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Pai daca ai toate simptomele pre menstruale poti astepta sa vezi cum decurge perioada de ciclu, daca decurge normal no problems, daca nu ii foarte bun un test de sarcina

| Shooterman a răspuns:

Pasul 1 ar fi sa mai astepti 2-3 zile poate iti intarzie de la vreo raceala "jos".
Pasul 2. dupa ce astepti zilele astea 2-3, fa-ti un test (nu e prea devreme :
Testul de sarcina Barza Ultrasensibil contine reactivi specifici pentru detectarea unui nivel foarte scazut de hCG în urină, de numai 10 mUI/ml, ceea ce face posibilă depistarea sarcinii cu 5 zile înainte de data preconizată a următoarei menstruații, cu o acuratete mai mare de 99%. Mai mult decât atât, poate depista înclusiv sarcina extrauterină)
Pasul 3 este sa consulti medicul.