| alina765307 a întrebat:

Imi place de un baiat de varsta mea, si nu prea stiu ce sa fac.
Adica as vrea sa ii zic ca-l plac dar imi e frica de ce o sa creada, mai ales ca acum suntem prieteni si vorbim aproape in fiecare zi. Imi e frica ca o sa ii pierd prietenia daca el nu simte nimic pentru mine. Ce sa fac? Eu cred ca o sa imi iau inima in dinti si o sa ii zc. Dar nu fata in fata ca eu sunt mai timida. Prin mesaj. Credeti ca ar fi ok? Sau sa imi pun prietena sa ii zica ceva?
Va rog ajutati-ma. Dati-mi un sfat. Cum as putea sa imi dau seama daca si el ma place?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci tu avansurile, astea sunt singurele chestii care plac unui baiat si-l atrag: sa te cucereasca el!
Daca tu i te oferii deja pe tava, nu-l mai intersezi! Marea majoritate accepta doar ca sa-si bata joc de fata, sau sa fa misto, vazand clar cat este de disperata.
Sfatul meu, vezi-ti de treaba, daca te place, va vorbi cu tine, te va intreba ceva.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pur si simplu acceseaza-l prin modul folosit de voi, dar cel mai indicat ar fi sa-l intrebi daca accepta, sau si mai bine sa-i propui in mod direct sa iesiti/sa te insoteasca la o plimbare in 2, care poate fi; pe jos, cu rolele sau cu bicicletele. Ai putea la fel de bine sa-i propui sa mergeti/sa te insoteasca pentru a nu fi singura, la un spectacol, un film sau la o cofetarie/terasa unde sa consumati o inghetata sau un suc si o prajitura. Sunt atatea modalitati de a "accentua" o prietenie cu speranta de a o transforma intr-o relatie, incat este greu de insirat fiecare varianta. Tot ceea ce trebuie sa faci intr-o asemenea situatie este determinarea ta de a-ti invinge timiditatea sau teama de a nu fi refuzata. Incerca deoarece nu ai nimic de pierdut in cazul unui refuz, insa in caz de reusita probabil vei avea doar de castigat. Succes!

| neutrino a răspuns:

Ai uitat sa ne spui si cati ani ai pentru ca un raspuns corect depinde mult de acest lucru. Nu este recomandat ca tu, ca fata, sa te bagi cu capul inainte si nici sa spui la intreg satul ca tie iti place de un anume baiat. O fata trebuie sa stie cand sa taca, dar in acelasi timp trebuie sa invete sa se faca bine vazuta de baiatul in cauza, asteptand apoi reactia lui.

| Lawliet14 a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu el intre patru ochi si sa-i spui tu asta.

| seth2016 a răspuns:

Buna alina765307,

Las-o pe prietena ta cu ale ei happy. Ii povestesti dupa aia.

Vorbeste fata in fata cu baiatul. Pe de o parte faci un pic de push, pe de alta vezi imediat cum reactioneaza si intelegi ce sa faci mai departe. Pregateste terenul. Nu brusca comunicarea cu el (prea direct si dintr-o data). Spune-i un pic in joaca si vezi ce face.

Nu e nimic rau sa aiba o fata initiativa. Poate ca si el vrea acelasi lucru si ezita la fel ca si tine.

Bafta!

| Andrew20v a răspuns:

Iti voi zice scurt si la obiect. Sunt baiat si sunt de parere ca nu te va refuza daca ii vei zice. Mie imi place de o fata si chiar as vrea sa imi zica ea ca ma place deoarece imi e foarte rusine happy. Lasa si tu frica deoparte si zii! Daca acea fata de care imi place ar veni la mine si mi-ar zice ca ma place cred ca as lesina laughing. Daca voi sunteti prieteni buni s-ar putea ca el sa te placa (asa sunt baietii). Bafta!

| Jumbei_Mihai_Catalin_1990 a răspuns:

Nu o pune pe prietenă ta să facă asta. Eu am fost pus să îi zic unui bun prieten de al meu că cea mai bună prietenă a mea îl place.

Acum sunt împreună dar eu am fost Între ciocan şi nicovală. Băiatul zice că mă omoară, iar faţă că se bucură foarte tare.

Oricum nu ma crezut şi a întrebăto şi pe ea.

Concluzie zi tu că îl placi.