| AndreeaMaria90876 a întrebat:

Bună TPU, in legatura cu ultima mea intrebare, daca sunteti in masura sa ma ajutati v-as fi recunoscatoare. Astazi au trecut 3 zile de cand s-a rupt prezervativul in timpul actului sexual, si practic astazi ar trebui sa incep acea perioada fertila, insa mi-a aparut o sangerare, nu are cum sa fie menstruatia deoarece mi-a venit pe 18 si a durat in jur de 5 zile iar luna trecuta mi-a venit pe 1/2 dec (am ciclu neregulat) Sunt foarte speriata, azi voi merge la farmacie sa intreb de mifegyne sau de alte metode de contraceptie de urgenta, credeti ca sunt insarcinata? (Daca nu v-ati uitat peste intrebarea precedenta, nu nu a ejaculat in mine, ne am oprit iar la scurt timp eu am facut un dus) ce altceva imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| LiviaMcdnJ a răspuns:

Ciclul neregulat este un indiciu de dereglare hormonală. Sângerarea de care spui tu fiind datorată acesteia 100%. Dacă nu a ejaculat în tine șansele să fi rămas însărcinată sunt infime. Îți recomand să te liniștești, am pățit și eu treaba cu ruptul prezervativului (de atunci am folosit anticoncepționale, care mi-au reglat si menstruația, dar se iau doar prescrise de medic) și îți garantez că nu am nici un bebe. Să fiți mai atenți data viitoare și cumpărați prezervative de calitate!

| AndreeaMaria90876 explică (pentru LiviaMcdnJ):

Multumesc mult pentru raspuns, voi face totusi un test de sarcina la sfarsitul saptamanii sa fiu sigura. Insa m-am linistit mult laughing), iti multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul neregulat NU se poate vorvii de intarziere, deoarece un ciclu neregulat nu se poate calcula, a\estima, sau aproxima, cum nu se pot calcula ovulatia si perioada fertila.
In acest caz, se foloseste doar prezrervativul, ca protectie.
Am scris si in mesajul celalalt, prezrevativele se rup cand sunt foarte mari (largi) pentru penisul baiatului.
Este evident ca au fost foaret mari, odata ce s-au rupt toate.
fa un testd e sarcina DUPA 21 de zile, de al ultima partida sexuala, ca testul sa fie facut corect si sa arate realitatea.
Orice test facut inainte de 21 de zile, poate arata negativ, chiar daca esti insarcinata, din cauza ca este facut eronat.

| Alicezzz a răspuns:

Ca sa poti sa fi sigura ca nu esti insarcinata, tr sa fi trecut 14 zile de la contact, la tine au trecut 3 zile... orice test ai face este irelevant! Nu cred ca ar fi vorba de o sarcina pentru ca nu erai in perioada fertila si spui ca nici el nu si a dat drumu. Pe viitor atentie mai multa, mai bine mergi si iti faci un control ginecologic, avand viata sexuala activa indicate ar fi anticonceptionalele care iti regleaza si menstruatia.
Bafta ❤

| AndreeaMaria90876 explică (pentru Alicezzz):

Multumesc mult, insa doar ce am descoperit o bucata de prezervativ in vaginul meu... nu stiu cum de nu ne am dat seama sincera sa fiu. Sunt foarte speriata, voi face testul in acel interval de zile. insa nu stiu ce sa spun