| lolyta111 a întrebat:

intretin relatii sexuale cu prietenul meu, de 5 luni mi-am inceput viata sexuala cu el, ne-am protejat mereu prin retragere si nu am intampimat problemee. nu am un ciclu regulat, luna trecuta mi-a venit pe 6 iar astazi suntem in 10 si nu mi-a venit, am avut insa o scurgere alba care cand se usuca devine galbuie, nu este mirositoare si nu curge mult, pana astazi acest lichis ma atentiona ca tre sa imi vina, am auzit ca si slabitul poate intarzia menstruatia, iar eu am slabit 4 kg dintr-o data si recent m-am confruntat cu o raceala, si m-am confruntat cu cateva suparari, voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Scurgerile vaginale mai abundente se produc de regula in preajma menstruatiei (atat inainte cat si dupa).In cazul ciclurilor neregulate nu se poate prevede inceperea la o anumita data a menstruatiei deoarece nu exista nici un reper, decat eventual pe baza anumitor semne premenstruale in consecinta nu se poate vorbi nici de intarziere. In cazul tau nu se poate vorbi de intarziere, dar nici de posibilitatea de a efectua un test de sarcina deoarece in cazul tau rezultatul nu poate fi considerat concludent decat in cazul in care ar fi pozitiv. Faptul ca deocamdata nu a pornit menstruatia nu poate fi pus nici pe seama unei dereglari hormonale dar nici a unei eventuale sarcini.Va fi nevoie sa astepti 'cuminte" pornirea menstruatiei cum s-aintamplat pana in prezent. Totusi ar fi indicat sa folositi intotdeauna un mijloc de protectie cand faceti sex sau o anumita metoda anticonceptionala (pastile AC sau un inel vaginal NouvaRing) cu efect continuu cu ajutorul caruia ti-ai regla atat ciclul menstrual dar mai ales ai fi si mereu protejata.Multa sanatate.

| lolyta111 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am scurgeri ambundente, am avut acum 3 zile, ieri si astazi dar nu ambundente

| corbulalbrosu a răspuns (pentru lolyta111):

In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate sti nimic precis, totul este la voia intamplarii, adica la modul aleatoriu de manifestare a hormonilor.ar fiindicat sa folosesti asa cum am scris acel inel vaginal pe baza de hormoni care in momentul actual asigura cea mai buna protectie contra unei sarcini si iti regleaza si ciclul menstrual la cel considerat normal de 28 de zile.