| Alex4papi a întrebat:

ma cheama alex, am 16 ani, si am un iubit ca care am o relatie ascunsa de vreo 2 luni. Totul merge minunat, insa acum cateva zile, el mi a spus ca ar vrea sa ne afisam in public, insa am fost clar ca nu sunt pregatit inca. oricum, de atunci ne am certat cam des pe tema asta, ideea e ca eu chiar vreau sa pot sa il tin de mana pe strada, si sa fim vazuti in public, insa mi e teama de reactia celor din jur :-s. unii oameni chiar pot fi niste nenorociti cateodata...nu s eu un slabanog, sunt chiar fortos si pot sa ma apar daca cineva chiar se leaga de mine sau de iubu meu, insa mi e teama sa nu mi pierd unii prieteni, dar nu pot sti reactiile lor cand vor afla, plus ca multa lume habar nu are cum e, sau ce inseama sa fii gaywaiting. oricum, chiar il iubesc mult pe micul meu, si nu vreau sa ne mai certam din cauza asta! stiu ca nu ar trebui sa mi pese de ce parere au ceilalti, dar totusi nu i pot nici ignora...ar trebui sa ma afisez?

Răspuns Câştigător
| maya1991 a răspuns:

E adevarat ca in Romania, oamenii nu sunt chiar pregatiti sa vada doi adolescenti gay, plimbandu-se de mana, sau facandu-si gesturi de tandrete...trebuie sa fi-ti pregatiti sa suportati tot felul de priviri, si de remarci, iar unii oamenii sunt atat de incuiati incat reactioneaza chiar violent... nu stiu ce as face in locul tau, cred ca nu este o situatie usoara.dar daca tu simti ca asa esti tu facut, trebuie sa te accepti pe tine cu adevarat, si atunci iti vei pierde din teama pentru cum vor reactiona ceilalti. puup

22 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti sa fi sigur ca cei din jur se vor uita ciudat la voi dar nimeni nu i in masura sa judece inclinatile sexuale ale altora si nici nu ar trebui sa te intereseze parerile altora

| DNSK a răspuns:

Eu zic sa nu! aici e jungla prietene nicidecum civilizatie! aici esti luat la bani marunti pentru orice! eu unul zic sa nu! Romania ii o tara comunista, rasista, etc, si nu o sa va vad bine din cauza asta! daca era Olanda Germania franta oricare alta era alta treaba! sunt mult mai deschisi au o alta mentalitate! da ce sa-i ceri unuia care o stat la coada la unt si la lapte de la 5 dimineata despre ceea ce inseamna sa fii liber? trust me..traiti acolo ascunsi k o sa va fie bine! mult noroc

| Cosmiinna a răspuns:

Da unde doamne iartă-mă ţi l-ai găsit? :-s scuze dar eu una dacă aş vedea 2 băieţi pe stradă ţinându-se de mână mi s-ar face scârbă instantaneu. Nu o zic cu răutate dar pur şi simplu lucrurile astea nu mi se par normale. acum fă după placul inimii, ce pot să zic mă bucur că eşti fericit. Încearcă să găseşti o cale de mijloc, să vă mulţumiţi pe amândoi. Spunele despre relaţie persoanelor în care ai încredere şi crezi că te-ar înţelege şi apoi puteţi ieşi în gaşcă prin oraş. Baftă

| FreeLife a răspuns:

Atata timp cat vrei si-ti place, indiferent de sex de orice FA-O altfel ai sa suferi la sfarsit... E o tara libera nu este lege ce sa interzica homosexualitatea, fiecare cu treaba lui. Daca-ti place nu lasa lumea sa te intoarca din drum!

| Demonull a răspuns:

Funny gandirea asta gay.repet ADAM O AVEA PE EVA.si Eva nu era travestit.

| Alex4papi explică (pentru Demonull):

@Aditu92...wtf?! eu vorbesc despre mine si iubu meu, anul 2012...cum ai ajuns tu la adam si eva? si ce legatura au travestitii cu toate astea?laughing)

| Demonull a răspuns (pentru Alex4papi):

Tu si „iubi tau" tu baiat el baiat ok? Dar vad ca esti mai redus decat credeam si nu intelegi trebuie sa explic pe larg.Pai vezi tu Dumnezeu a creat barbatu apoi femeia, tu de ce crezi ca a facut asta? Daca vroia o lume plina de gay mai facea un Adam.voi astia aveti o boala si trebuie sa va integem dar totusi boala voastra e mai grava decat cancerul.

| Demonull a răspuns (pentru Demonull):

Sincer ma ia cu fiori numai cat ma gandesc la voi astia „bolnavi".

| Alex4papi explică (pentru Demonull):

@Aditu92.laughing m-ai spart cu comentariile talelaughing), serios acum, cine crezi ca are o boala, homosexualii sau homofobii astia ca tine? sincer am mai auzit si alte prostii din gurile unor oameni...nu sunt homosexual pentru ca asa vreau, sau am o "boala", e doar o problema hormonala cu care m am nascut, oricui i se poate intampla...tu pe de alta parte pot sa spun ca ai o boala mentala, fiindca nu poti tolera persoanele diferite, te crezi mai presus de ele si judeci fara sa i cunosti, si nu va fi nicicand o lume plina de homo si lesbi, stai linistit. cam 20% din populatia lumii suntem homo&lesbi, atatia sunt, atatia au fost si in trecut si atatia vor fi si pe viitor. si daca tot imi pomenesti de religie si adam si eva, iti spun doua lucruri:1. Dumnezeu ne a creat asa cum suntem, si ne iubeste asa cum suntem, nu esti tu in masura sa judeci, si 2.nu cred ca e un pacat mai mare sa fiu cu un baiat pe care il iubesc, decat altii care se culca in fiecare noapte cu alta fata. dar ma rog, homofobia e ceva foarte grav, cu greu se vindecatongue

| Demonull a răspuns (pentru Alex4papi):

Intrebare:in cuplu asta a vostru care e fetita?rolling on the floorTu te calaresti cu un barbat si imi spui mie ca esti normal? mi-e scarba „cu un baiat pe care il iubesc" da 20 % dar numarul poate creste si asta e infiorator.Gata cu raspunsurile pe pagina asta ca oricum nu iti schimb eu orientarile sexuale dar o sa va loviti de multe ziduri in drumul vostru, si poate peste ani o sa-ti dai seama ca placut e sa mergi cu„ea„ de mana nu cu el.si nu -mi spune mie de probleme hormonale, ai fi putut schimba asta dar tie iti place sa te cordesti cu baietei.In fine viata voastra dar un normal vă va judeca mereu.

| Alex4papi explică (pentru Demonull):

@aditu "care e fetita"?laughing) lol, frate tu esti intr o urechelaughing ma rog, stiu ca foarte multi sunt oricum ca tine, de asta stiu ca intre homosexuali si heterosexuali o sa fie mereu o bariera ce nu se va putea trece, oricat de mult as vrea, dar ma rog, m am lamurit si cu voi, tu iti vezi de treburile tale hetero si eu imi vad de amicii mei poponari si d lumea mea, ok?tongue

| nda a răspuns (pentru Demonull):

Sincer sa fiu, mai mult de-o injuratura nu meriti! Depasesti limita bunului simt. Te crezi tu perfect, ma? N-ai tu niciun defect? Esti in masura sa judeci pe cineva? Dumnezeu il judeca, nu tu. Hai ca te intreb si eu ceva: Care e mai OM dintre tine si Alex? El ti-o raspuns ca un OM, tu i-ai raspuns crezandu-te D-zeu.
Alex, ai grija ca vei da de oameni ca Aditu peste tot...

| 1234dany5 a răspuns (pentru Demonull):

Ai perfecta dreptate! sunt foarte de acord cu ce spui! tongue

| LineGuide a răspuns:

Ai spus ca noi nu stim ce iseamna a fi gay, deci explica-ne tu.

| Alex4papi explică (pentru LineGuide):

M-am referit ca multa lume crede ca poti pocni din degete ca sa fii gay sau hetero, ceva gen, mie imi plac fetele, dar vreau sa fiu cu baietii, ceea ce este total gresit! un homosexual se naste homosexual, nu poate nimeni sa spuna ca pana la 20 de ani a fost hetero, iar de la 20 in su gay, sau invers...

| ChemoshRDB a răspuns:

Uite...nu am nici-o problema cu homosexualii...tot ce trebuie sa faci e sa stai chill, nu va plimbati de mana prin zone publice. Fa ceea ce simtiwinking
si sunt de acurd cu Mayawinking
Doamne multumesc, mai exista si descuiati!

Răspuns utilizator avertizat
| JustG a răspuns:

OMG...baiatule, tu stii ca esti pe toate paginile de facebook si toti isi bat joc de tine?laughing

| Alex4papi explică (pentru JustG):

@JustG. eu chiar nu inteleg care e problema oamenilor, sincer, nu mi am batut joc de nimeni, cine se cred ei sa si bata joc de mine? e treaba lor, eu tra sa invat sa i ignor, daca ei se cred asa perfectioh go on

| JustG a răspuns (pentru Alex4papi):

Ok, dar nu te deranjeaza ca isi bat joc de tine pe facebook?

| HaarpCord97 a răspuns:

Salut, daca vreti sa apaerti in public nu trebuie sa va feriti de ceilalti, aceeas problema am avut si eu imi era rusine sa apar cu ea in public desi imi doream dar eram cam "timid" si ma gandeam cum o sa reactioneze "prietenii" mei cand o sa alfe.
- Pana la urma am pus piciorul in prag si nu mai imi pasa de cei din jur pentru ca eu o iubeam. si cum spui tu ca esti "fortos" nu ai de ce sa-ti fie rusine/frica sa iesi cu ea pe strada.
Bafta!, Fundita!?