| 638374835 a întrebat:

Pe 13 noiembrie am avut ultima menstruație, este neregulată.Am avut un contact sexual protejat in 28 si unul neprotejat in 29 fara ejaculare in vagin.Sunt șanse să fiu insărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual este NEREGULAT, din start se poate preciza ca din acest motiv NU se poate face absolut nici un fel de analiza obiectiva si pertinenta in privinta procreerii. Femeile care sunt intr-o astfel de situatie sunt obligate ca de fiecare data sa intretina doar contacte sexuale protejate printr-o metoda contraceptiva cat mai sigura sau sa aiba un partener de sex experimentat care sa reuseasca sa-si coordoneze si sa-si retina perfect ejacularea. Sau sa-si achizitioneze si sa foloseasca testerele de ovulatie/fertilitate pentru a reusi sa-si determine cu mare precizie momentul de producere a ovulatiei. Fiindca este cu totul imposibil de a se putea stabili daca sexul intretinut in data de 29 Noiembrie a fost sau nu in peroada fertila trebuie sa ai incredere in cuvantul partenerului de sex ca este sigur pe el si nu a ''scapat'' deloc sperma in vagin pe perioada sexului intretinut. Multa sanatate!

| 638374835 explică (pentru corbulalbrosu):

Și nu îmi pot calcula perioada fertilă dacă îmi știu ultimele 6 cicluri?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 638374835):

Poti sa o calculezi, dar numai daca din lungimea celor 6 cicluri analizate reiese ca ciclul este REGULAT

4 răspunsuri:
| Butin a răspuns:

Fara ejaculare in vagin nu ai cum sa fii insarcinata.

| aurgrigor8 a răspuns:

Nu