| GivingUp a întrebat:

Buna TPU.
Pe 28 ianuarie 2016 as fi facut 2 ani de cand sunt cu un baiat care e la distanta. Totusi, am ajuns sa tin la el foarte mult, avand in vedere ca vorbeam zilnic. Partea proasta e ca o persoana posesiva, geloasa. Si eu m-am vopsit pe 20 septembrie 2015 roscata, si de atunci ne-am certat si relatia s-a destramat. Tot tin la el foarte mult dar in ultimul timp el imi raspundea la mesaje la cel putin 30 de minute distanta, nu mai vorbeam la tel deci nu l-am mai auzit de mult si noi nu ne-am vazut niciodata in realitate si in vacanta dintre semestre i-am zis ca vreau sa ma duc la el si a reactionat foarte urat. Pentru cineva care zice ca ma iubeste asa mult si vrea sa fie cu mine, mi-a zis ca daca ma duc la el il pierd straight face
Relatia noastra a fost cat de cat frumoasa, ne-am trimis diferite lucruri cu diferite ocazii (parfum, el mi-a trimis inel, cercei de argint, un ursulet de plus, eu i-am trimis geluri de ras, de dus, bratara, lantisor) si m-am atasat tare de el. Dar faptul ca e la distanta e dureros si am vrut sa compensam macar prin vorbitul la telefon dar nici asta nu mai voia.
Din cauza ca vorbeam foarte rar si imi dadea din ce in ce mai putina atentie, am considerat ca ma insala. Dar nu stiu sigur, si i-am zis si lui ce cred si a zis ca stie ca ma pierde straight face
De fiecare data cand ne certam, trebuia eu sa ma intorc la el, sa il impac. O data l-am lasat pe el sa fie primul care da mesaj, si a durat 2 saptamani fix, si mi-a dat mesaj cu ocazia "aniversarii noastre". Altfel, nu stiu daca mi-ar fi dat mesaj.
Cel mai tare doare ca m-am atasat de el, mi-am vazut viitorul alaturi de el (stiu cum suna, dar tin la el mult, pot spune ca il iubesc) si pe 19 ianuarie 2016 m-am despartit de el, i-am zis ca nu mai pot asa. Mereu el ma "arunca" si eu trebuie sa ma duc inapoi la el. Si m-am satrat. Si acuma m-a "aruncat" dar m-a "prins" alt baiat care e din judet cu mine. Ne-am vazut, ne-am sarutat, si sincer imi place de el si ma trateaza foarte frumos, e foarte dragut. Dar nu pot sa nu simt ca il insel pe cel de la distanta, desi stiu ca el m-a pierdut ca si-a batut joc de mine. Nu stiu cum, dar ascundea ceva de mine, si nu imi mai dadea atentie, si am vorbit cu niste prieteni baieti si mi-au zis ca e aproape clar: cand baiatul nu iti mai da atentie e clar. Poate el inca ma iubeste, nu stiu (a pastrat poza de la profil de la facebook cu "noi").
Ma doare, el m-a pierdut, si-a batut joc, dar tot ma doare. Uneori plang. Sunt oarecum fericita ca l-am cunoscut pe baiatul din judet cu mine si ma face sa ma simt iubita dar inca am un gol adanc in inima.
Sfatuiti-ma, ce sa fac? Vine imediat 28 si poate imi da mesaj, si daca nu, sigur imi da mesaj pe 31 ca e ziua mea de nastere, oarecum cred ca o sa imi si trimita ceva cadou. Si nu stiu ce sa fac. I-am zis ca daca nu ne vedem pana la sfarsitul lunii ma pierde de tot. Stiu ca nu va veni, dar totusi sper. Si ar fi foarte ciudat. Si nu stiu cum o sa fie daca va trebui sa aleg intre ei doi. Sa aleg intre prima mea iubire, cel cu care cred ca am simtit prima oara dragostea dar care m-a ranit foarte tare, si baiatul care de cand m-a cunoscut, m-a tratat ca pe cea mai importanta fata de pe pamant si a facut lucruri frumoase si a zis lucruri frumoase. Nu stiu ce sa fac, e greu, sunt intr-un loc plin de ceata si chiar nu stiu.
Nu stiu daca as putea alege si am o durere in piept care uneori simt ca ma sufoca.
Va rog frumos, stiu ca povestea pare absurda, dar sunt om, nu pot controla ce simt, si ma chinui sa imi traiesc viata si sa pun pe balanta tot, sa fie totul in echilibru. Tin sa va spun, daca nu credeam in Dumnezeu, nu stiu ce pateam. Ceea ce ma mai tine puternica e faptul ca ce va fi, va fi. Stiu ca Dumnezeu are un plan pentru mine. Si cred in suflete pereche, deci daca ala de la distanta e sufletul meu pereche, voi fi cu el, daca nu, inseamna ca am pe cineva mai bun pregatit, poate cel care e din judet cu mine.
Vreau sa imi spuneti ce sa fac daca imi da mesaj cel de la distanta, daca ma contacteaza, daca imi trimite cadou, ce sa fac? Ce sa ii zic? Stiu sigur ca nu o sa vina la mine.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti vorbi de dragoste cand nu te-ai intalnit niciodata cu acea persoana.De preferat cineva cu care te intalnesti zilnic sau aproape zilnic.Asa va puteti cunoaste cel mai bine.Eu zic sa ii spui direct ca nu mai aveti ce discuta.

| GivingUp explică:

Imi cer scuze pentru cat de mare e povestea. Va multumesc daca aveti rabdare sa o cititi.

| sofisis a răspuns:

O relatie la distanta e o gluma, nu o relatie. Nu poti sa fii in toate mintile si sa afirmi ca iubesti niste discutii pe mess si niste cadouri. Si pana la urma, n-am inteles faza cu vopsitul. Care e problema ca te-ai vopsit? Trebuia sa ii ceri lui voie sau cum?
Ce prostie. De ce nu a acceptat sa te duci la el? mai mult ca sigur pentru ca are pe altcineva, care e zilnic sau aproape zilnic langa el. Sau te-a mintit cu ceva... oricum e clar ca nu e ok faptul ca a refuzat orice intrevedere fata in fata. Chiar nu vezi treaba asta?
Lasa-l in viata lui in pace si fa-ti viata langa cineva pe care poti atinge...fizic!

| R0R0 a răspuns:

Depinde.Daca cel de la distanta iti face surpriza de ziua ta venirea lui, ai fi tentata sa te impaci cu el. Dar fii atenta la comportamentul lui. Nu uita ca virtual el se comporta altfel.Nu il cunosti asa bine. Eu te-as sfatui sa fii cu cel care te face fericita- cu baiatul din acelasi judet.

Bafta!

| raluk27 a răspuns:

Nici nu știu cum poți sa ai aceasta dilema. Cum poti sa iubești o persoana pe care nu ai văzut-o în realitate? Nu e o chestie normala. Nici măcar nu se numește relatie. Eu zic sa anticipezi lucrurile si termin-o cu el, înainte sa-ti trimita mesaje sau cadouri. O lungesti degeaba.