| anonim_4396 a întrebat:

pot sa spun ca in acest moment am un sentiment amar care imi cutremura tot corpul. Acum 3 ore m-am despartit de baiatul care in tot acest timp l-am crezut "the one". Am avut o relatie complicata, la distanta dar frumoasa (din punctul meu de vedere), l-am cunoscut cand avea nevoie de cineva care sa ii fie aproape iar eu m-am oferit fara sa imi dau seama si nu regret. De acum patru luni si pana azi cu bune cu rele, i-am fost aproape si l-am iubit neconditionat. La inceput ne acordam tot timpul, am lasat la o parte totul atat eu cat si el si imi placea sa stiu ca imi apartine. Acum eu am un program incarcat, am scoala + specialitate iar apoi trebuie sa fug la antrenamente, iar el a inceput sa munceasca dandu-si seama probabil ca timpul petrecut cu mine a fost o pierdere de timp. Am ajuns in momentul in care imi reproseaza prin fapte ca l-am retinut, ignorandu-ma si dovedindu-mi ca poate eu am fost doar de umplutura, am fost acolo doar pentru al ridica. In ultima luna, imi spunea de multe ori ca mint si ca sunt penibila, distrugandu-mi fiecare particica din suflet. Am ramas fara idei, nu mai pot sa lupt de una singura, dar prefer sa duc eu suferinta si sa ii fie lui bine. Asa cum a fost el dezamagit de fete... asa m-a dezamagit el pe mine si de data asta nu fata a fost cea care si-a batut joc, ci baiatul. Oricum vreau sa va cer un sfat pentru mine, cum as putea sa trec peste chestia asta ca sa nu ajung in depresie? va rog nu va bate-ti joc, multumescsad

Răspuns Câştigător
| LeontinAndrei a răspuns:

Relatiile la distanta au adesea aceste finalitati neplacute datorita faptului ca atunci cand este distanta mare intre cei doi iar timpul petrecut impreuna este redus, de cele mai multe ori mai apare si o a treia persoana in tablou, persoana care duce la despartire. Niciodata sa nu crezi un barbat daca iti spune ca se va desparti de tine pentru ca tu esti ignoranta sau mai stiu eu cum. Daca asta ar fi lucrul care l-ar deranja ar incerca sa discutati si s-ar remedia problema. Dar, da, dupa cum ai spus si tu si a subliniat si DNSK, lipsa de timp si comunicare duce in principiu la astfel de finaluri neplacute.

Ca sfat... Pastreaza-ti o gandire optimista. Poate nu el este cel potrivit tie. Pamantul asta este plin de baieti care mai de care mai interesanti si singuri care sunt in cautarea unei fete ca tine, deci nu dispera. Incearca sa gasesti un alt baiat din acelasi oras cu tine care sa te placa si sa fii cu el intr-o relatie "auxiliara". Aceste tipuri de relatii nu te ajuta imediat sa scapi de acele sentimente, insa accelereaza procesul de "trecere" peste aceasta perioada grea. In ultima instanta ar fi hipnoza, insa... Iti trebuie un profesionist care sa stie cum sa o faca cum trebuie.

| Cosmiinna a răspuns (pentru LeontinAndrei):

Eu am renuntat pentru un baiat din oras de la mine ca sa fiu cu el, pentru ca l-am dorit enorm de mult si poate a fost timp de 4 luni cea mai importanta persoana din viata mea. Mereu mi-am dorit sa gasesc baiatul care sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt si am crezut ca poate cu el. asa indiferent de distanta, dorinta ca noi 2 sa ramanem impreuna si sa ne fie bine ar fi mai mare dar m-am inselat oricum multumesc pentru sfaturi am sa retin pe viitor:*

| LeontinAndrei a răspuns (pentru Cosmiinna):

Tu nu trebuie sa ma intelegi gresit, insa nu cunosc nici un caz in care o relatie de la distanta sa fi reusit. Acum, gandeste-te cate lucruri sunt pe care el nu ti le-a spus... Relaxeaza-te, ia-ti gandul de la el si fii optimista. Vei gasi un baiat care te va iubi pentru ceea ce estiwinking Succes.

11 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mi se pare prea devreme sa simti iubire, dupa doar 4 luni si fara sa il cunosti face-to-face.

Probabil tu aveai mai multa nevoie de el, de-aia te-ai si implicat atat.

Baiatul e realist si stie ca o relatie la distanta nu prea are beneficii.Cred ca e timpul sa iti dai si tu seama de asta,si de faptul ca tu nu il cunosti cu adevarat.

Abia acum, cand te ignora, realizezi ca el de fapt nu e sensibilul pe care il credeai.

Pe viitor nu mai fii atat de increzatoare in oricine.Ai gresit enorm pe partea asta.Cat despre faptul ca dupa numai 4 luni il credeai Fat-Frumos,imi dau seama ca esti o fire foarte naiva si copilaroasa, si ai numai de pierdut cand dai de persoane puse pe profitat.

Capul sus, altii s-au despartit cu 6 copii dupa 20 de ani...tu te ''clasezi'' bine.

Iti spun din experienta ca prima dezamagire in dragoste e cea care te invata cum sa tratezi relatiile corect pe viitor si cum sa devii o persoana mai puternica!

| Cosmiinna a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Ai foarte mare dreptate, sunt copilaroasa si naiva. Sunt genul de fata care isi face sperante imediat, iar el a fost cu totul diferit si recunosc ca am trait momente minunate alaturi de el la telefon sau pe mess, pentru ca nu a fost o relatie obisnuita la distanta in care sa stai doar in casa si sa vorbesti. Noi faceam totul impreuna inclusiv ieseam afara in locuri linistite in care vorbeam despre viitorul nostru. De asta imi e greu pentru ca ma fascinat si mi-a oferit de fiecare data acei mici fluturasi. Imi va fi dor de el, deja imi este si ma omoara gandul ca nu mai e ca inainte si nu o sa mai fie dar acesta e decursul vietii si poate ca o sa imi fie si mie bine la un moment dat happy Multumesc pentru sfaturi tuturorbig hug :*

| DNSK a răspuns:

Aiurea's relatiile astea. daca o intervenit un personaj feminin in viata lui.si mai mult k sigur k asta s-a intamplat.de obicei asta e motiv "ruperii" unei relatii de genul asta! dar cum ai zis si u.lipsa de timp de comunicare are si el un rol important! si daca o sa mai ai relatii de genu asta o sa vezi! k pe comunicare se bazeaza! in momentul in care ea dispare sau se rareste intervine si indiferenta! cand vb mult cu o persoana esti in stare sa t teloportezi si sa ramai cu el/ea pentru tot restul vietii! asta ii.n-ai ce face! depresie?! iesi in lume, in viata reala, socializeaza, zambeste, ai un program cam incarcat sa poti pica in depresie! mare grija k-ti poate afecta situatia scolara. nu t lasa, asculta o-zone si formatii de astea ce t bine dispun! si auzi.capu sus may.

| Cosmiinna a răspuns (pentru DNSK):

Multumesc si daca el si-a gasit pe altcineva atunci ii doresc sa fie fericit. Oricum drept era sa imi spuna sincer, programul meu da e incarcat dar am mai multe probleme momentan nu numai asta oricum m-am trezit destul de ok si promit ca am sa tin capul sus :*

| DNSK a răspuns (pentru Cosmiinna):

May.eu n-am zis ca sigur are.e posibil! si asta ii o cauza! si zic din experienta nu ca am auzit de la unu si altu.ori pe altcineva, ori ii singur dar lipsa de comunicare se simte.tot timpul trebuie sa tii capul sus! aici e jungla si mereu trebuie sa fii pregatita pentru orice! bafta mare!

| alyzee a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa eviti o eventuala impacare cu el, nu te gandi ca daca azi va impacati, maine poate nu o sa mai faca la fel, scuteste-te singura de supliciul unei relatii on an'off. Incearca sa-ti umplii timpul, sa petreci cu familia si prietenii, sa discutati chestii banale, sa te amuzi si sa uiti, macar periodic.

| aleerawr a răspuns:

Hey. Iubirea vine-pleaca. Daca abia acum ti-a spus ca ai fost de umplutura el e jalnic.Nu ai cum sa-i zici iubitei, pe care O IUBESTI ca e jalnica dupa ce ti-a fost aproape. Tu sa stai linistita, e greu dar incercarea moarte nu are. Lasa-ti sufletul sa evadeze.Nu meriti sa suferi pentru o asemenea fiinta. Lasa-l pe el sa sufere.Nu te gandi :"vai Doamne o sa-si schimbe impresia despre mine".Da-l incolo. Tu capu' sus!"Fii barbata"!

| nuexistadrogmaitare a răspuns:

Adevarul e ca inca o iubesc iar eu sunt prostul ignorant despre care ea vorbeste. multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase, pupici.

| sturzuneatza a răspuns:

Stai linistita, baieti sunt o gramada, pana la urma 4 luni nu sunt cine stie ce, eu am 1 an si crede-ma ca nici eu nu mai rezist,imi reproseaza tot felul de chestii si spune ca are mereu drept,eu zic sa nu mai dai asa multa importanta,pana la urma avem toata viata in fata, parerea mea ramai indiferenta si gandeste te la viitorul tau, o seara buna!