| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea e putin mai lunga, asa ca le multumesc de acum celor care au de gand sa citeasca, si sa le spun ca am nevoie de cam toate sfaturile pe care le pot obtine.

Deci l-am cunoscut pe tipul asta la Revelion, si la inceput nu parea chiar genul meu, dar dupa cateva ore vorbeam numai noi incontinuu si am descoperit ca aveam o groaza de lucruri in comun. In fine, in seara respectiva nu s-a intamplat nimic, deoarece amandoi eram destul de timizi. Intr-o zi m-a sunat sa ma intrebe daca vreau sa mergem la un film, si zis si facut, am mers, si am inceput sa vorbim in fiecare zi. In fiecare vineri mergeam impreuna la o cafenea unde stateam cu orele si doar povesteam, ma simteam ca si cum nu am gasit in viata mea o persoana cu care sa ma inteleg atat de bine. Si na ca inevitabilul s-a intamplat si a inceput sa-mi placa de el. Dupa cateva "intalniri" deja ne tineam de mana, dar nu vorbeam despre asta si cred ca greseala mea a constat in a deschide subiectul. I-am spus ca imi place de el si el mi-a spus ca ma place foarte mult, doar ca el crede ca va strica totul intre noi si avem deja o prietenie prea buna, si i-am respectat dorinta.
Ulterior, dupa inca cateva saptamani, am deschis din nou subiectul si el a spus ca putem incerca... Am fost impreuna doar o luna, dar el m-a schimbat incredibil de mult in bine. Parca vedeam viata altfel, desi lucrurile nu se schimbasera mai deloc intre noi, abia daca ne-am sarutat dupa 2 saptamani. La un moment dat mi-a spus sa ne vedem si dupa, tot el m-a amanat vreo 2 saptamani dupa, si intr-o criza de nervi, i-am spus ca eu nu mai pot asa. Tot ce a spus a fost ca era sigur ca asa se va termina si ca ne va distruge prietenia. Dupa 3 zile de plans tot eu l-am cautat, si mi-a spus ca a stat cu telefonul in mana cu orele dar nu a avut curajul sa ma sune. Apoi, lucrurile parea usor usor sa revina la normal, ne vedeam din nou ca prieteni, desi eu deja ma indragostisem de el, nu prea mai vedeam cum ar fi sa nu il vad la fiecare sfarsit de saptamana. Certuri au urmat cu tona, din varii motive. El imi spunea ca nu vrea prietena pana la sfarsitul liceului(suntem amandoi clasa a XI, la licee diferite), dar in acelasi timp, cand ne certam, imi spunea ca el face asta deoarece eu merit mult mai mult decat el si ca imi e mai bine fara el.
Au trecut 8 luni de cand l-am cunoscut si el a devenit cea mai mare parte din viata mea. Acum vorbim ca prieteni, deoarece nu suport sa nu stiu nimic de el pentru mai mult de 1 saptamana. Uneori face remarci subtile, imi spune ca sunt draguta, imi deseneaza chestii si imi admira fotografiile si ceea ce scriu... Si in urma cu ceva timp am realizat ca il iubesc. pentru ca nu vreau neaparat sa fiu cu el, vreau doar sa fie fericit, sa il fac sa inteleaga ca e indeajuns de bun pentru anumite lucruri si sa nu se mai subestimeze. Si ma bantuie gandul ca el imi spune ca nu vrea sa fim impreuna deoarece are o parere foarte proasta despre el... Mentionez ca e foarte introvertit. M-am gandit si la varianta ca poate nu ma place, si ca a spus sa fim impreuna doar ca sa nu ma piarda ca prietena, dar nu stiu ce sa mai cred.

Ok, am lungit-o mai mult decat vroiam, imi pare rau. Ma bucur daca macar o persoana a citit atat.

Voi ce ma sfatuiti sa fac? Da, il iubesc, si pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. Am incercat sa-mi iau gandul de la el si nu pot. Imi e pur si simplu frica ca daca ramanem prieteni si eu astept, cum a spus el, sfarsitul liceului, ma trezesc cu buza umflata... Si cum am spus, am ajuns sa tin incredibil de mult la el si ca prieten. E bine ce fac acum? Stiu ca la inceput poate am fost sufocanta dar acum el ma cauta mai mult.

Ma gandeam ca nu ar strica sa aud si parerea altcuiva.

5 răspunsuri:
| ChildrenOfBodom a răspuns:

Hei. nu a fost aşa mare lucru de citit stai liniştită. Mă gândeam la ceea ce ai scris, şi mi s-a întâmplat aproape la fel.
Chestia e că, nu ar fi bine să îl laşi. Trebuie să lupţi pentru el, dacă pe el nu îl deranjează că îl placi probabil şi el simte ceva pentru tine.
Fă tot posibilul să te vadă mai mult decât ca pe o prietenă şi vezi ce iese.

Şi spune-i să nu îi fie frică de o relaţie, că nu are de ce!

Buh-bye!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok,am citit povestioara ta.Totusi nu inteleg de ce face asa.Ba vrea ceva cu tine, ba nu vrea, ba esti prea buna pentru el, ba nu e el prea bun pentru tine. Oricat de timid si oricata neincredere ar avea fata de el, daca te placea cu adevarat si chiar vroia ceva cu tine...ramanea cu tine si facea tot posibilul sa fie bine intre voi.
Presupun ca tu i-ai si aratat cat de mult ai inceput sa-l placi si asta ar fi trebuit sa-i dea incredere.
Poate face asa pentru ca momentan are niste probleme cu parintii, poate sunt prea severi, sau poate e o alta fata in viata lui si oscileaza intre tine si ea.Altfel nu inteleg de ce s-ar comporta asa din moment ce el te place si tu il placi.
Mai bine vorbeste deschis cu el intr-o zi si spune-i ce te "doare". Vorbiti deschis, lamuriti-va si gasiti o solutie.

| Rooobi a răspuns:

Poate are vreo problema de zice ca nu e bun pentru tine, incearca sa vorbesti cu el sa-ti explice, spune-i ce ai zis si aici ca il iubesti si nu poti renunta la el dar trebuie sa afli niste raspunsuri care te framanta.

| iDexter a răspuns:

Buna,

De obicei tipul asta de baieti sunt foarte nehotarati cu ceea ce vor de la viata. Probabil baiatul de care vorbesti are vreo suferinta ceva si nu vrea sa iti vorbeasca, in general baietii care zic: ( "nu sunt prea bun pentru tine" sau "esti prea buna pentru mine cauta pe altcineva" ), ascund ceva in ei.

Trebuie sa il iei cu binisorul si sa il descosi sa vezi despre ce e vorba. Sau macar sa iti zica motivele de ce nu vrea intr-adevar o relatie.

Te asteptam cu un raspuns sa ne zici ce ai rezolvat pana la urma. Multa bafta!

| adriano111 a răspuns:

Fa exact ceea ce simti!