| Sebastian222 a întrebat:

Prietenei mele i-a întârziat ciclul menstrual iar asta mă neliniștește puțin, de fiecare dată când făceam dragoste foloseam prezervativ, trebuia să îi vină deja.
Este posibil ca să îi fi întârziat și pentru că atunci când trebuia să îi vină ciclul ea a fost destul de bolnavă? a fost racita.
Niște sfaturi m-ar ajuta. Mulțumesc și ofer funda

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stresul/raceala sunt factori care intarzie CM...
Totusi ar fi indicat un control ginecologic...
Se poate face si un test de sarcina pentru eliminarea suspiciunii.
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza faptului ca ciclul menstrual al prietenei tale este unul NEREGULAT, se poate presupune sau chiar afima ca in astfel de cazuri NU se poate nici macar intui/anticipa momentul pornirii menstruatiei. Pornirea menstruatiei cu intarziere se datoreaza exclusiv dereglarilor mai mari sau mai mici in functionarea si activitatea glandelor endocrine. In cazul in care functionarea acestor glande este perturbata de afectiuni medicale, se strica echilibrul dintre cei 2 hormoni feminini estrogen si progesteron ceea ce in mod invariabil provoaca dereglari privind lungimea ciclului si in mod inevitabil momentul inceperii menstruatiei. Deoarece ati intretinut intotdeauna sex protejat se poate aprecia si considera atat teoretic cat si practic ca posibilitatea existentei unei sarcini nedorite se poate exclude si tot ceea ce se poate face intr-o asemenea situatie este aceea de a astepta producerea menstruatiei in perioada urmatoare. Menstruatia este un proces fiziologic care se produce EXCLUSIV HORMONAL astfel ca anumite stari de sanatate precara, boala, raceala, sau stres NU au absolut nici un efect sau actiune perturbatoare privind ciclul menstrual si cu atat mai putin a menstruatiei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Esta posibil ca intarzierea sa fie din cauza racelii de care vorbesti.

| kandaraki a răspuns:

Si eu am patit la fel luna trecuta, prietena fusese racita si i-a intarziat, dar i-a venit, asa ca stai fara grija, totul va fi bine