| adelinasprintaru a întrebat:

sa va spun povestea mea daca ii pot spune asa. mie imi place foarte mult de un coleg de clasa pe care l-am placut mai mereu. uneori am avut si eu impresia ca ma place. dar niciodata nu zicea nimic. acum am 15 ani si el la fel. si vrobim foarte mult pe mess prin mesaje mai ales si tot feluri de tampenii. suntem cei mai buni prieteni ne intelegem extraordinar. eu am incercat sa ii mai dau de inteles ca il plac, si cred ca deja stie asta. oricum nu asa e important. zilele trecute am vorbit prin mesaje de la ora 20:00 pana la 23:45 ) e destul zic eu :d. in aceasta comvorbire a fost vorba la vrajeala ca dupa ore sa merg la el deoarece nu am unde sa merg ca sunt navetista si nu am unde sa stau daca scapam de 8 amrtie mai devreme. apoi el s-a oferit sa ma duc la el in gluma. apoi am zis ca ma duc numai daca e singura acasa si alte vrajeli oricum totul in gluma, bineinteles. apoi imi spune ca daca vreau sa ma duc la el stiu ce am de facut, adica sex. pnm, era vrajeala apoi am inceput sa vorbim foarte serios pe tema asta. ca daca as vrea sa o facem ca e singur acasa peste doua saptamani. bine am vorbit mai detaliat si i-am spus despre toate riscurile si toate temerile mele... si el ma inteles. a zis ca si lui ii e frica sa nu ramana pe urma cu vreo surpriza dar atata timp cat nu stie nimeni ceea ce urmeaza sa facem si o facem cu cap eu cred ca ar fi totul ok. a zis ca nu ma obliga daca vreau vreau daca nu nu si ma intelege nu e nici o problema. am vorbit foarte deschis pe tema asta si i-am spus ca mi-e putin teama de ce va fi, si el a zis ca si lui ii este teama dar avem o viata si tb sa o traim la maximlaughing. sper sa nu va fi plictisit. totusi voi ce ati face in locul meu big grin? avem 15 ani nu cred ca ar fi o problema varsta, ci urmarile si >durerea:"vreau informatii despre ce s-ar putea intampla dupa. un sfat! va rog mult am nevoie de parerea voastra. FUNDOOOI:*:*

8 răspunsuri:
| Honeybunny a răspuns:

Mi se pare ca profita foarte tare.macar vrea sa fie cu tine sau sa faceti doar? riscul ar fi sa o faceti si sa nu te mai bage in seama.normal ca te'a cucerit cand a zis "eu nu te oblig" deja te'ai si gandit "uite nici nu insista ce frumos vorbeste". baietii stiu ce spun cand spun chestiile astea.tu nici nu sti cum e el intr'o relatie.o gramada de baieti sunt ft tari doar ca prieteni si in relatii sunt aiurea,deci incearca totusi sa vezi ce sentimente are macar sa o faci prima data cu un baiat care sa te iubeasca sau sa tina la tine, sa nu fie doar vorba de dorinta de a "o face". serios, ai grija.

| Johnny_3797 a răspuns:

Cel mai bine sa mai rabzi tu ca vei mai avea ocazii sa iti pierzi verginitatea.Cel mai bine la 18 ani sau 17 ani.Tu uitete ca virginitatea este ceva sfit pentru fete si daca tu vei face cu el sex si apoi gata atunci tu pur si simplu iti vei pierde ceva ce pe urma niciodata nu o vei intoarce.Cel mai bine este sa incepi a te intilni cu el vreun timp si apoi poate sa va gindit la aceasta, ca dupa ce vei face aceasta tu te vei lega si mai mult de el il vei iubi si mai mult si apoi el poate liber sa spun ca cei cu tine si tot asa.Dar dupa sex poate apare multe probleme dar daca ai grija atunci totul va fi ok.Mai bine rabda si doar peste un timp cind vei sti ca cu cine faci te iubeste cu adevarat si nu te va parasi atunci vei face cu el...alesul tau nu sex dar dragostewinking

| gya_5588 a răspuns:

Categoric,nu.
Nu merita sa faci prima data cu un baiat cu care nu ai o relatie si care profita de faptul ca a vazut ca-l iubesti si iti cere asa ceva.Nu te obliga, dar a stiu cum sa puna problema astfel incat sa accepti tu fara sa te simti obligata. Daca te obliga, acceptai? NU! Sa stii ca nu esti foarte mare la 15 ani.Consider ca ai mai putea sa astepti 2-3 ani.
Si in plus ai de gand sa faci doar o data cu el? prima oara doare si ca sa ajungi sa simti cu adevarat placere trebuie sa repeti experienta.
Da, trebuie sa traiesti la maxim si sa traiesti fiecare clipa dar nu cu orice persoana.
Gandeste-te cat e de frumos ca prima data sa faci cu o persoana care te iubeste, nu cu una de 15 ani care vrea doar sex...

| gya_5588 a răspuns:

Deci putem sa zicem noi multe si bune, ca tu tot pe a ta o tii! ai doar 15 ani draga mea.crezi tu c-o sa mai fiti cei mai buni prieteni dupa asta? o sa fii o proasta pentru el, te vei indragosti si mai rau si va face ce doreste din tine.cand va mai avea chef de sex te va cautalaughing
Intelege ca "a face sex" prima oara nu e totuna cu "a face dragoste".Ti-am mai spus.Prima oara tu nu o sa simti multa placere, ci o sa te doara.ai de gand sa repeti experienta? vrei sa fiti cei mai buni prieteni care si-o trag din cand in cand?laughingsi ai doar 15 ani...pacat de tine

| Crina_8634 a răspuns:

De ce te grabesti asa? Iti dai seama ca dupa asta se termina totul, nu? Nu veti fi impreuna si asta ti-o garantez. Dar partea proasta e ca nici prieteni asa buni nu veti mai fi din cauza ca vei fi mult prea dezamagita. Visezi prea mult la varsta asta si dupa ce faci pasul asta realizezi prostia facuta si ai sa vrei sa uiti si de el si de tot ce a fost intre voi. Apoi, de unde stii ca nu te va face de rahat in toata scoala? Nu sunteti casatoriti, nu sunteti impreuna, de ce nu s-ar lauda cu faptul ca a putut sa te satisfaca? Intre voi e doar o relatie de prietenie iar el stie sa profite din plin de asta. Sa-ti spun ca in general, baietii, la 15 ani nu pot avea o relatie serioasa, cum nici fetele dealtfel nu pot dar cred ca pot. Vei avea o relatie serioasa abia pe la 20 de ani sau mai tarziu. Atunci vei intelege ce inseamna sa iubesti si vei vedea si cum e sa te simti iubita. De ce sa daruiesti totul unui baiat pentru care nu insemni mare lucru, cand poti oferi totul unui baiat care iti arata cat de importanta esti? Cred ca ar trebui sa te mai gandesti putin inainte sa faci pasul asta. Arata-i ca nu esti ca toate celelalte si nu te lasi usor si crede-ma ca vei fi mai importanta in ochii lui.

| DragonFLoW a răspuns:

Ai doar 15 ani, abia esti doar prietena cu acest tip, si deja te gandesti la sex, esti dispusa sa iti incredintezi trupul LUI. Dragoste adevarata nu exista la 15, gandeste-te doar la ce iti place la el si probabil nu gasesti mai multe decat ce poti gasi la una din prietenele tale. Incearca sa ii testezi loailitatea, vezi daca nu o sa respecti termineul de 2 saptamani si nu o sa intretii reactii sexuale, el isi va schimba comportamentul fata de tine; este posibil ca asta sa fie singurul lucru care il asteapta.
Oricui ii este frica sa nu ramana cu un copil la 15 ani sau sa capete niste boli.

In relatia ta ar trebui sa iei treptat totul sa nu sari direct la sex, voi abia sunteti prieteni, puteti incepe prin a va tine de mana, a ieshi mai des, a va face cadouri unul celuilalt; e posibil sa nu va fi sarutat inca; si voi vreti SEX?

Chestiile astea nu incep din gluma, pentru ca consecintele nu sunt niste glume. Nu cred ca sa ai un copil la 15/16 ani este o gluma.

Acum, inainte de a crede ca eu sau oricine de pe siteul asta iti interzice sa faci sex la 15 ani, crede-ma nu este asa, daca ai fi destul de matura pentru ati incepe viata sexuala, ai fi perfect constienta si pregatita pentru orice, incat sa-ti asumi orice risc; nu ti-ar interzice nimeni. Eu nu cred inca ca un copil este pregatit pentru asa ceva; pentru ca mai mult de un copil nu esti; doar nu grabi procesul de maturizare, ia-o treptat, vezi daca el este chiar partenerul ideal, vezi daca TU chiar vrei ca el sa fie primul. Sa nu iti intre in cap ideea ca nu are nici o importanta cine este primul tau partener...

Cam asta-i parerea mea, lasa un comentariu in care sa-ti vad raspunsul, si poate ce ai mai facut cu el.

| 123love a răspuns:

Eu zicc sa nu facii astawinking

nici nu suntetii iubitii thinking

daca tu il placii ...nu inseamna ca trebuie sa te culci cu el

te-ai gandit ca poatee el vrea sa o faca cu tine ca si-a dat seama ca il placi sh poate vrea sa te umileasca?

mai intaii gandesteetee putin si la lucrurilea astea

nu e bine sa faci asta daca tu il placi asteapta sa iti aratee si el ca te place thinking

Asta e parerea mea!

sper sa te ajutee thinking

| adelinasprintaru explică:

Pai am vorbit si despre chestia aia. ne cunoastem de la 7 ani si am fost mereu cei mai buni prieteni. nu vreau o relatie pentru ca nu vreau sa imi stric prietenia cu el. a zis ca daca nu vreau acum. avem timp destul. mai ales sa ma decid eu. nu ma grabeste. i-am explicat de tot ce imi este teama si el la fel. am incredere in el si el in mine. i-am zis si de faza cu dragostea, dar a zis ca nu e neaparat de dragoste. daca dragostea preiteneasca e mare, atunci e buna si aia. il cunosc, si stiu ca el cand vorbeste serios, asa e. si sunt sigura ca dupa nu va spune nimanui deoarece chestia asta ramane doar intre noi doi. sunt sigura. am vorbit despre tot ce poata sa insemne sex. si ce se va intampla inainte, si dupa. alte pareri?