| Zarzarica171999 a întrebat:

Sper sa nu mai fie cazul sa revin.
Pe 17 februarie am avut menstruatia dar nu-mi amintesc foarte clar dacă pe 17, oricum pe aici.
Pe 4 martie, luni, am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare în interior.
Din ce mi-am calculat eu pe un calculator al ovulatiei de pe net, ovulația s-ar fi terminat pe data de 3 martie.
Am fost la farmacie și am luat escapelle.
Eu am mai luat escapelle in urma cu un an și nu am avut probleme. Sunt foarte speriata de data aceasta.
Este a patra zi și nu văd nicio reactie adversa, doar îmi simt burta puțin grea.
Și încă ceva, de pe 26 februarie pana pe 03 martie am luat augmentin. Poate influenta?
Consider ca am avut perioada fertila înainte deoarece am avut mucusul acela galben... următorul ciclu menstrual ar trebui sa apară pana în data de 20 martie...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pastila contraceptiva Escapelle este folosita cu 1-3 zile inainte de ziua/data in care urmeaza sa se produca OVULATIA, atunci eficienta pastlei contraceptive va fi maxima. Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sex neglijent, etc.) eficienta efectiva a pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare si in functie de timpul rapid/mai scurt de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in zilele perioadei fertile a respectivului ciclul menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite devin mai mari. Se apreciaza ca eficacitatea reala a pastilei Escapelle depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat cu probleme :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%. Posibilitatea de a nu elimina/de a ramane sarcina, poate sa se produca doar in cazul in care sarcina exista/era deja formata in momentul administrarii pastilei contraceptive. In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei AVORTIVE de a 5-a zi denumita EllaOne care in mod normal ar trebui sa se elibereaze (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a prescris si a emis reteta. Multa sanatate!

| Zarzarica171999 explică (pentru corbulalbrosu):

Când am fost calculata perioada
Ea a fost de pe 26 februarie pana pe 03 martie. Sper sa fie adevărată
Având în vedere și mucusul pe care îl aveam. Am sa mai revin cu detalii

3 răspunsuri:
| Rux04 a răspuns:

Bună. Mai bine vă protejați data viitoare. Pastila asta se ia o singură dată în viață. Pot apărea multe efecte adverse. Citește pe prospect!

| Zarzarica171999 explică (pentru Rux04):

Am citit prospectul acela de 3 ori pana acum. Eu vreau sa fiu sigura ca își face efectul
Nici încredere prea mare nu pot avea în calculatoarele astea de ovulatie...