| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de ceva timp si de curand mi-am inceput viata sexuala. Desi am vorbit dinainte cu prietenul meu el nu a luat protectie si mi-a intarziat ciclul menstrual... Exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata sau e o dereglare normala? happy Multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil esti insarcinata, daca intarzierea este mai mare de 5-6 zile. Inceperea vietii sexuale, daca nu este in urma unui viol si este efectuata la o varsta permisa (peste 17 ani si jumatate) nu deregleaza menstruatia, sau poate produce dereglari foarte mici de 2-3 zile. Insa sansa de sarcina este maxima la deflorare, deci exista o mar probabilitate sa devii mamica.

| justitiarul a răspuns:

Bineinteles ca poti fi insarcinata.

| username_3216 a răspuns:

E o dereglare de exprimare din care nu am inteles nimic..citez :"dereglare normala"(ceva normal nu are cum sa fie dereglat),"el nu a luat protectie", ce sa ia? anticonceptionale? sau ai vrut sa zici pe romaneste ca ati facut sex neprotejat si a ejaculat in tine, asa ai sanse de sarcina, altfel is 0

| PsihinG a răspuns:

Daca nu v-ati protejat exista mari sanse de a fi ramas insarcinata.
Fa-ti un test de sarcina si vei fi sigura atunci.
Daca ai norocul sa nu fi ramas insarcinata, nu mai face prostia de a nu va proteja, o sa ai mult de suferit din aceasta cauza.

| Zuzuzuzuzu a răspuns:

Daca nu v`ti protejat se poate sa fi.
Dar daca v-ati protejat este doar o dereglare.
Succes!