| SomePrettehGurl a întrebat:

Buna TPU.
Sunt o fata de 22 de ani. Inca gandesc ca un fetita, genul ala de fetita care crede in dragoste adevarata si tot felul de basme desi ma ard de fiecare data eu tot sper sa gasesc acel baiat care sa ma faca sa ma simt importanta pentru el si sa ma faca sa ma simt iubita, dorita. Nu asa ar trebui?

In urma cu 5 luni, mai exact de revelion, am cunoscut un baiat, olandez, inalt, nu avea un corp de invidiat, era destul de slabut si inalt, in jur de 1.88. Ochii caprui cu parul cret si lung pana la umeri, exact opusul genului meu, nu m-am gandit vreodata ca o sa ma indragostesc de un baiat asa. A stat o luna in Romania de cand ne cunoscusem, timp in care incepusem sa iesim in fiecare zi, eram doar amici, evident eram atrasa de el si el de mine. Uneori ne purtam ca un cuplu desi nu ne-am sarutat niciodata. El venise in vacanta cu un prieten de-al lui de la facultatea de unde invata el, din Olanda. Prietenul lui, care ii este si coleg la facultate e roman. Dupa o luna cam asa, s-au dus amandoi in Olanda sa continue studiile. Eu cu baiatul asta am continuat sa tinem legatura pe skype, whatsapp etc. Am decis sa incercam o relatie la distanta. Desi aveam multe lipsuri cum ar fi atingerea si saruturile lui, ne mergea bine, cel putin asa credeam eu. Incepusem sa il iubesc enorm. Nu avem mai nimic in comun, lui nu ii plac filmele horror iau eu le ador, jucam diferite genuri de jocuri. Singurul joc care ne jucam impreuna ca sa petrecem timp impreuna sa radem si sa glumim eram League of Legends, insa el s-a cam plictisit de jocul asta. Asta era singura chestie care o aveam in comun, in rest suntem total opusul unul celuilalt. Mi-a facut cunostinta pe skype cu prietenii lui la web, cu familia lui, m-am simtit minunat, abia asteptam vara sa vina in Romania sa ne vedem iar, planuiam sa ma duc si eu la el in Olanda in toamna de ziua mea, cand imi luam concediu. Parea totul roz, perfect, pana cand a inceput el sa se indeparteze. Nu a vrut sa recunoasca ca ceva e in neregula, simteam eu, il intrebam si imi spunea " Totul e okay iubita, nu iti mai face atatea griji" desi il simteam cum imi scapa printre degete, nu mai era entuziasmat sa ma vada sa petreaca timp cu mine, nu mai aveam subiecte de discutat, statea non stop cu ochii in seriale sau un joc pe care il juca el, abia se uita la mine si imi mai zicea ca ma iubeste cand isi amintea de mine. Aseara am vorbit cu el si i-am zis, daca e ceva in neregula sa imi zica sa incercam sa remediem lucrurile cat putem pana nu e prea tarziu. Atunci mi-a zis tot. Mi-a zis ca ma iubeste dar isi pierde incet interesul fata de mine, ca sunt plictisitoare, ca nu ii zic nimic din ce face eu cu ce imi ocup timpul, ca nu il intreb cum i-a mers la facultate, ca nu imi pasa de interesele lui, ca vreau doar ca el sa se uite la mine si sa imi zica ca ma iubeste, ca nu mai avem subiecte interesante de discutat sau ca nu facem nimic impreuna, desi i-am zis de nenumarate ori sa incercam sa cautam amandoi sa facem ceva ce sa ne placa la amandoi. Si 90% dintre voi, probabil, o sa imi spuneti sa inchei relatia ca nu are nici un viitor, ca ochii care nu se vad se uita, dar eu il iubesc enorm in ciuda distantei chiar vreau sa repar lucrurile care pot fi reparate intre noi sa ne fie bine macar pana la vara ca o data ce ne vedem iar o sa fie mai bine. Ideea e ca nu stiu daca rezista el asa pana la vara. Nu stiu ce sa fac sa ii par interesanta din nou, sa fie entuziasmat sa petreaca timp cu mine. Va rog, am nevoie de sfaturi. sad

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu te ai indragostit de el pentru că e străin, are bani si tu asta cauti, un băiat frumusel care sa aibă bani si sa i ti facă tie toate mofturile, dar el nu este interesat de tine, el te a "mirosit" că esti pe interes, ca toate româncele care dau de străini, doar bani visează.

| LonelyLoner92 a răspuns:

O solutie buna ar fi sa iti gasesti pe altcineva.

| WaterDrop a răspuns:

De obicei le spun sa lucreze la ei ( pentru ca de obicei ei raman fara idei ). ti-as spune sa lucrezi la tine, insa nu e cazul pentru ca ironic, el trebuie sa mai lucreze la el.Asta daca nu vrei sa fii tu barbatul in relatie.Plus ca el este la distanta si poate si-a gasit pe altcineva, iar acesta poate fi un motiv pentru spune aceste lucruri.Trist? Da. Sfarsit de lume? Cu siguranta nu. Si daca analizezi singura relatia aceasta ai fi vazut ca nu este deloc ca in basme, asa cum ai spus ca`ti doresti.

| raluk27 a răspuns:

1. Nu ai cum sa te simți rasfatata, iubita pe Skype. Decat daca o dai in libidinosenii.
2. Daca nu vrei sa te mai arzi, ai putea începe prin a privi chestiunea ceva mai realist. E o relație la distanță. Nu rezista oamenii care sunt in aceeași tara. Privește problema in perspectiva : el vine la vara, te duci tu la toamna, mai vine el la primăvară si asta pana când? Iti garantez ca in timp unul sigur se satura. O relație presupune contact fizic. Priviri, atingeri, gesturi, fapte, intalniri, sex. Omul e din Olanda. Are sexul la colt de strada. Crezi ca va sta acum numai pe Skype sa te rasfete pe tine din vorbe?
3. Nu ai ce sa repari. Daca nu ai fost suficient de interesanta pentru el de la bun început crezi ca are vreun rost sa te strofoci acum? E ca si cum ti-ai pune o masca si ai incepe sa joci un rol. Iar cand celalalt iti face pe plac, doar pentru că i-ai spus ca vrei sa fie într-un anume fel, s-a dus tot farmecul.
De exemplu: te vezi cu o persoana trista. "Stii mi-ar plăcea să fii mai vesela". A doua zi o vezi ca e cu gura până la urechi. Stii ca se preface. Da, acum e asa cum vrei, dar totusi daca nu a fost amuzanta de la început si s-a schimbat doar pentru că i-ai spus tu, e moartea pasiunii.
4. Il iubesti enorm... Las'ca-ti trece. Într-un an o sa iubești pe altul.
5. Pe viitor, fa-te placuta, fii glumeata, jucausa, interesanta, ironica, inteligenta. Într-un fel are dreptate. Atata "mi-e dor de tine " si "te iubesc ", starneste greata la un moment dat.
6. Renunta la tampenia "trebuie să lupt pentru el". Nu trebuie sa lupți pentru nimeni, nu trebuie să faci nimic. Asa zisa relație e pe duca. Încearcă sa accepti aceasta situatie. Cu cat tragi mai mult, cu atat te umilesti mai tare si cu atat il îndepărtezi.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ai 22 de ani, pierzi lun ide zile doar sa stai putin timp cu baiatul tau. Practic ti se duce tineretea pe un baiat care sincer, nu merita.Ok, e perfect, arata bine, il iubesti dar nu il iubesti, asta e clar. iubesti doar o imagine, nu iubesti saruturile lui, atingerile lui, soaptele lui la ureche, imbratisarile lui. iubesti doar imaginea lui
Damn girl... tu serios ai nevoie de un baiat misto in viata ta sa te faca sa vezi cu alti ochi. Dar in fine. sa nu te distrag de la " perfect boy"
Mai. daca tu simti ca VREI sa tragi pentru relatia cu el. Why not? Singura si UNICA solutie este "indiferenta"
Merita timpul tau? happy

| ubox7007 a răspuns:

Deci ai scris dita mai intrebarea ca sa zici ca ti-ai gasit un iubit care acuma e in Olanda, evident relatie la distanta si ca ati ramas in pana de subiecta. De asemenea el e nemultumit ca tie nu iti pasa de cum ii merge lui/ viata lui.

Pai daca asa esti si in relatie, eu i-as recomanda lui sa te lase, caci eu unul nu suport genu acela de persoane care vorbesc mult, subiect slab/patetic si uita de viata reala...

| florinflorescu a răspuns:

Buna, interesanta poveste, am trait si eu o relatie la distanta, dar e foarte dificila. La un moment dat ajungi sa te cam minti singur si sa deformezi realitatea si sa intelegi gresit, pentru ca e greu sa intelegi ce stare de spirit are o persoana din mesaje, chiar si vorbit la telefon. Nu se compara cu vorbitul fata in fata. Relatia mea s-a stins treptat, treptat. Pentru ca nu poti comanda viata altei persoane sa faca alte lucruri, pentru ca nu stii ce se intampla in viata lui, nu traiesti langa el. Asa din vorbe el iti spune ceva si tu intelegi altceva, apoi cand e ceva dubios rastalmacesti si intelegi cu totul si cu totul altceva. Te pierzi singura in detalii si in probleme. Nu stiu ce sa faci, lupta cu adevarat dar nu te imbata cu apa. Daca tu cauti sa fii doar pe placul lui, nu vei mai fi pe placul tau, poate si el a incercat sa fie pe placul tau dar nu ii mai place, vrea sa fie el. Noi din dorinta sa ne facem placuti, deviem de la personalitate noastra, pana cand nu mai vrem asa, ne schimbam inapoi la ce eram. Este bine sa fii tu si sa fii apreciata pentru ceea ce esti, sa intorci acest lucru si celuilalt. Daca merge bine, daca nu a fost o experienta frumoasa din care ai de invatat. Multa fericire iti doresc.

| SomePrettehGurl explică:

Scuzati greselile de tastare.

| SweetLove21 a răspuns:

E interesanta povestea ta.Sa stii ca nu o sa iti spun sa inchei relatia cu el, dar te sfatuiesc sa intrii mai mult sub pielea lui, sa i spui mai multe lucruri despre tine, sa iti lasi sentimentele sa se vada. Spune-i mai mult ceea ce se afla in sufletul tau, arata-i ca vrei sa ai planuri de viitor cu el.Arata-i ca abia astepti sa va intalniti, si spune-i ca nu o sa regrete ca te asteapta atat de mult, pentru ca o sa vada in tine o persoana minunata. Spune-i ca sentimentele tale nu se compara cu cele ale caror fete l-ar iubi azi si maine l-ar da la o parte.Arata-i ca esti unica persoana care ar putea sa il iubeasca cu adevarat si care ar ramane langa el si atunci cand o sa fie greu nu doar cand este bine.Incearca sa i arati ca te intereseaza si de familia lui nu doar de el, pune-i intrebari de familie, prieteni, chiar de mancaruri preferate, orice dar sa nu te vada ca taci si esti dezinteresata.Gaseste subiect de discutie din orice lucru. Iubirea nu inseamna doar ca i spui ca,,il iubesti,,. Trebuie dovedit prin fapte, vorbe, si asa o se reaprinda flacara iubirii in sufletul lui.O sa te vada speciala, diferita, si o sa isi dea seama ca daca te paraseste o sa piarda o fiinta care chiar ar fi in stare sa faca totul pentru el.Astept parerea ta! Fi tare, arata-i ca nu o sa te doboare orice ar fi si ca esti femeia puternica pe care el o doreste sa o aiba alaturi!

| BeatrizBetty a răspuns:

Uite, eu am 16 ani si chiar daca nu sunt experimentata in relatii am si eu cateva intamplari din care am avut de invatat.
Nu vreau sa-ti spun ceea ce nu vrei sa auzi. Dar tu vrei sa fi iubita, rasfatata si asa mai departe. Tie iti trebuie un baiat care e aproape de tine atat fizic cat si sentimental. Cat relatia cu acest tip este ceva asa sa nu zici ca nu e. Daca intelegi. Si vorbele pe care ti le.a adresat eu le consider scuze de despartire... Si inca ceva la care cu siguranta te.ai gandit. Tu crezi ca el acolo in Olanda nu are relatii sexuale? Pana la urma sunt nevoi fiziologice la care toata lumea "aboneaza" in cele din urma. Gandeste.te bine si in cazul tau. Si tu ai nevoie de multe lucruri...Relatie la distanta? Hmm totusi meriti ceva mai bun