| Adriiana170305 a întrebat:

Trec printr-o perioada dificila in sensul că explodez de nervi. În clasa a 9 a mi-a plăcut de un băiat cu care sunt in clasa și el a aflat chestia asta de la o colega, prin a10-a,când încă îmi plăcea de el. Dar el avea iubita și din cauza asta nu i-am spus chiar eu. După ce a aflat mi-a zis că și el mă place și că ar vrea sa fim împreună, efectiv se ținea de mine ZILNIC sa fiu cu el și îmi spunea că nu mai este cu fata aia și în fața prietenilor lui, daca îl întrebau de ea și dacă mă vedea și pe mine prin preajma nega faptul că e cu ea împreună. Toți prietenii lui mi au spus sa stau cu el că el chiar mă place mult și vrea să fie cu mine dar eu nu am acceptat știind că are iubită, chiar daca el îmi spunea că s-a plictisit de ea și că nu o mai vrea și chestii. Nu mult după asta s-a despărțit de fata aia, pe la sfârșitul clasei a 10 -a. Acum suntem clasa a 11-a și e cu o fata de a 9a de la noi din liceu. E cu ea cam de când a început anul scolar. Încă ma zăpăcește in fiecare zi, eu nu prea îl mai bag in seama, l - am refuzat tot timpul chiar și atunci când nu mai avea iubita când s-a despărțit de fata aia, nu trece ziua fara să vina lângă mine sa se pună langa mine in banca, îmi ia telefonul, încearcă să mă sărute mă ia în brațe și tot felul de chestii, mi-a zis sa fim împreună pe ascuns. Problema mea este că acum fata aia crede că încă îmi mai place de el și e foarte geloasa pe orice fata din jurul lui. Într-o zi treceam pe hol și ea era cu el și i-a spus ea că "uite o pe fana ta ". Chestia asta mă deranjează foarte tare pentru că eu nici macar nu i răspund avansurilor lui, nici macar nu îl bag in seama, vorbesc cu toți colegii mei însă lui nici macar un " buna " nu i mai zic. M-am abținut foarte mult sa nu mă duc la fata aia sa îi dau una și să i spun sa nu mai vorbească prost daca nu știe adevărul. Cum sa fac sa le demonstrez amândurora că nu l plac mai ales ei? Și cum sa fiu că sa îl fac să se simtă prost ( înafara de ignoranță că asta fac de mult ). vreau sa scap de el însă orice as face nu reusesc. Ce sa fac? Mulțumesc anticipat funda celui mai bun răspuns :*

2 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Când vine lângă tine în bancă şi se dă la tine, urlă la el, "eşti ultimul urât, vrei să mă uit la tine? lasă-mă în pace, du-te unde ai treabă că mă enervezi deja, scoate-ţi din minte că o să fim împreună vreodată, eşti idiot " sau chestii o frază în genul ăsta, şi gata. cred că o să înţeleagă. dacă nu înţelege. înseamnă că suferă de ceva numit prostie, sunt multe exemple ca el, nu ai ce să-i faci, o să facă aşa până îi răspunzi la "avansuri", şi pe aia de e geloasă. rezolv-o, vorbeşte cu ea şi spune-i ce face el, cum se dă la tine, cum vorbeşte cu tine, de preferat adu o prietenă, prieten cu tine care să poată confirma ce face animalul ăsta feroce.

Mulţi suferă, au probleme la creier şi e greu de înţeles comportamentul lor.

| BadAngel3 a răspuns:

Deci cu tipatul nu rezolvi nimic si nici sa te iei la bataie nu ar fi prea inteligent. Ai da dovada de prostie, deci mai bine stai la locul tau si ii lasi pe ceilalti sa creada ce vor ei, atata timp cat tu stii adevarul. Asta e tot ce conteaza.
Spune-i tipului clar si putin dur ca nu te mai intereseaza, nu te mai atrage deloc si ca il crezi un obsedat.
Pentru ca asta si e, un obsedat. Tu respinge-l si arata-i indiferenta. Cand auzi ca iti striga numele, nu ii mai raspunde. Nu te mai duce la el cand te cheama si muta-ti locul atunci cand se aseaza langa tine. Spune-i clar ca persoana lui nu te mai intereseaza.
In rest, cu iubita lui si toti ceilalti care se cred cool daca fac misto de cineva, nu ii baga in seama ca astea sunt copilarii. Sunt doar imaturi care probabil sunt si putin frustrati.
Daca vine prea aproape de tine, impinge-l si departeaza-te.