| silverandry26 a întrebat:

..Imi este destul de rusie să vorbesc despre sta cu persoane necunoscute,
însă sunt disperata si am nevoie de sfaturi...

M-am indragostit de un băiat cu un an mai mare ca mine, care tine secret fata de mine ca are iubita cu care se vede de 2 ani și ceva...(nu contează cum am aflat)
ceea ce ma deranjează e ca el ma simpatizeaza...Dar continue sa ascundă acest lucru... (iubita)
ma doare mult sa stiu ca fata cu care el se vede... poate sufera ca si mine si as vrea sa il las pe el in pace (pentru al avea ea) si sa rup orice relație însă mie foarte greu, mi-e frica sa nu fac ceva gesit si chestia cu "iubita" sa fie ceva neadevărat.
Eu am 13 ani ...Da..stiu sunt mica pentru asa ceva, dar m-am indragostit normal pentru o fata fina la suflet.
Nu doresc sa întrețin relații sexuale cu el sau ceva
nu ma atrage înfățișarea
ma atrage comportamentul lui si modul prin care discută cu mine, ma simt minunat lângă el.
Însă de cand am aflat despre iubita,( acu 3 zile )de fiecare data când vorbesc cu el, ma simt torturata
Va rog... ajutati-ma să aduc totul la normal
pentru că aș dori macar ca el sa-mi fie prieten( ...friendzone?).
Eu ma vad cu el în fiecare zi după școală ...petrecem impreuna mult si am observat deja faptul ca ma simpatizeaza dar de fiecare data când el vorbește despre chestii - ieșiți in oras - eu refuz si încerc sa plec de langa el ...as dori un sfat si va rog mult să fiți sinceri.
mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Stii tu, se intampla ca unii baieti sa spuna despre majoritatea fetelor frumoase ca sunt figurante, gen fitze..nu vor sa accepte intalniri,refuza din start orice aluzie adusa in jurul unei eventuale legaturi sentimentale. Ai varsta adecvata cand mugurii iubirii incep usor, usor sa-si faca aparitia intr-o lume pentru tine necunoscuta si inspaimantatoare poate. Orice vei face acum.,ca vei fugi ori de cate ori te invita la un film sau la o prajitura,ca vei accepta un sarut indiferent ca el se mai vede cu una sau alta,toate lucrurile astea vor insemna pentru tine experienta,un bagaj al vietii ce-l vei purta cu tine mereu. Sfaturile sunt bune,indemnul prietenilor la fel,este bine venit,doar ca uneori se intampla sa.ti refuzi placeri ale vietii si ale inimii doar din impulsurile date tie de altii. Ai nevoie sa hotarasti singura pentru tine, pentru ca pana la urma e viata ta, si de vei fi fericita, vei fi datorita tie, ori de vei suferi candva, va fi din vina ta si nu a altuia.Incearca sa intelegi ce se intampla in jurul tau,priveste asculta cu atentie si vei intelege,foloseste-ti mintea, instinctul, si incearca sa citesti cat mai multe carti caci de-acolo vei acumula foarte multa intelepciune ce te va ajuta in multe situatii cheie din viata. Ai suflet bun avand in vedere ca deja te intrebi daca cealalta va suferi daca tu vei fi cu el. Problema insa, nu-i asta, caci de el s-ar fi simtit asa de bine in prezenta ei nu ar mai petrece atata timp in prezenta ta. Sunt atatea perechi neimperecheate in lumea asta, perechi ce nu curajul de a se rupa continuand sa se minta si sa-si rapeasca fericirea unul altuia.Cauta un motiv si spune-i sa te insoteasca undeva, nu stiu unde, spune-i ca te-a trimis mama ta undeva sa duci ceva vezi tu. Dar important este sa preiei tu initiativa daca el intr-adevar iti place. Nu-ti fie teama, nu te va refuza. Astfel il vei lua cu tine si va fi diferit decat atunci cand va intalniti la scola dupa ore, va fi ca si cum ati fi impreuna, ca si cum va cunoasteti de un foarte indelungat timp.Intra cu el undeva sa beti un suc si nu sta prea mult, intra prin magazine, du-te prin piata, incearca sa faci lucruri banale dar ce vor avea un puternic impact asupra voastra, lucrurile astea va vor lega fara sa faci nimic si fara sa accepti sau sa ceri o intalnire., veti deveni prieteni si acesta este primul pas spre o eventuala iubire.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic daca tii acest secret ascuns, dimpotriva, te macina si te necajeste, de aceea te sfatuiesc sa-i spui adevarul si sa-l pui sa decida ce vrea sa faca si pe cine alege!

| vocea a răspuns:

Parere mea e ca tu sa nu i spui in mod direct ca l placi.
Dar poti alege sa te faci inteleasa...adica cel putin sa i dovedesti prin niste lucruri{dar sa nu fii foarte evidenta}!
Incearca sa fii acolo unde e si el...dar ti am zis,cu diplomatie, pentru ca altfel dai in alta extrema!
Asta ca sa l faci si pe el sa te placa, nu stiu ce sa te sfatuiesc, pentru ca lucrul asta, nu il poti impune, trebuie sa vina de undeva.din suflet!
Dar daca stii cum sa l atragi, iti garantez ca l vei castiga!

| silverandry26 explică (pentru vocea):

Multumes mult de tot

| silverandry26 explică (pentru vocea):

Multumesc mult de tot tuturor ...ma simt mult mai bine acum cand am primit mai multe sfaturi de la diferite persoane
voi încerca sa fac o recapitulare la toate sfaturile si sa aleg metoda cea mai potrivită pentru a-mi rezolva problema
inca o data, mersi mult tuturor

| danutzu96 a răspuns:

Esti inca un copil si sentimentul asta de "iubire" e cam nedefinit la varsta ta. Stiu ca o sa ti se para dur, dar lasa-l pe el cu iubita lui si du-te pe drumul tau. Nu te amesteca in treaba altora, ca nu merita.

| smaly a răspuns:

Sunt baiat! Prietenie intre tine si el nu este, la un moment dat o sa doriti mai mult decat prietenia deci ai grija la 13 ani!

| SuperSmart a răspuns:

Nu poți să renunți să mai stai cu el, întreabă l discret dacă are iubita, daca te minte, nu i de tine, dar dacă spune adevărul spune i ce simți, daca si el simte cv pentru tine, cel mai probabil o sa fiti impreuna

| corinus4u a răspuns:

Spune.i verde.n fața ca stii ca are o iubita si cu ocazia asta il si intrebi de ce se ascunde de tine daca sunteti prieteni. Poate asa se apropie mai mult d tine

| XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD a răspuns:

Hei, incearca sa stai mai mult cu el, si daca il cunosti tu vei simti cand va fi timpul sa iei masuri, sentimentul pe care il simti atunci cand vorbesti cu el se numeste gelozie, dar, iti recomand sa-i spui cand e in apele lui ca il placi, si sa il intrebi ce parere are, nu cred ca o sa exagereze asa ca doar intreaba=l iar daca se comporta ca un nesimtit dupa, iti dai seama ca nu ai ce face cu el.