| CinevaAnonimă a întrebat:

Va ro ga sa nu rideti de intrebarea mea...Am 12 ani, sunt fata si nu inteleg de ce baietii sunt atrasi de sanii fetelor.De fund mai cred, dar de sani..imi puteti explica si mie?

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Of, ce griji mai ai si tu la 12 ani.
Ne plac pentru ca sunt moi, si calzi, si ne-au hranit si vor hrani, si ofera senzatii super la mangaiere, si ne amintesc de mama si anii fara de griji, ci doar de papa si bucurii.
Femeile cu sa-i suficienti sunt mereu mai cautate si sarutate si dezmierdate decat cele cu ei mici sau deloc.
E ceva atat genetic cat si experiential si indus cultural.

| CinevaAnonimă explică (pentru PsihoSex):

Nu am astfel de griji, ci pur si simplu nu intelegeam de ce le pasa baietilor de marimea sanilor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece sînii sunt considerate zone erogene adică erotice si un băiat sau un barbat care se uită la sînii unei femei il excită.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns:

E o chestie psihologica, in mare parte. Baietii (si nu numai) asociaza sanii cu bunatatea si caldura mamei si chiar daca s-ar putea sa-ti para ciudat, e dovedid stiintific ca ne cautam parteneri de viata care sa aiba trasaturile parintilor nostri. Asa ca ne plac sanii pentru ca ne aduc aminte de caldura, bunatatea si protectia din copilarie. Toate astea se intampla in subconstient. Si nu doar baietilor le plac sanii, si fetelor le plac.

| ALGator a răspuns (pentru CuriousStuff):

Hm, cit din buchetul de atractie pe care un barbat il gaseste la sinii unei femei se regaseste la atractia acestuia pentru propria mama? E deosebire ca de la cer la pamint.
Daca ar fi asa, barbatii ar fi toti niste mari platonici.
Explicatie frumoasa, in orice caz...

| darrio2007 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Bun raspuns.Si cel mai nimerit.Dar nu multi copii din astia de pe aici il analizeaza cum ar trebui.

| gemeni6226 a răspuns:

Biologie si autoconservarea speciei:sunt atrasi pentru ca in adn au fost programati sa aleaga femelele care au sanse mai mari sa dea nastere la copii sanatosi in subconstient sinul mare are maimulta garantie de a avea mai mult lapte pentru alaptarea copilului, iar fundul mare sugereaza bazin mai mare deci nastere mai usoara.Bineinteles barbatii nu asa percep lucrurile dar programarea lor in ADN le indeamna sa faca asta.

| ALGator a răspuns:

Sint programati asa de sute de mii de ani. La inceput a fost de dragul reproducerii. Masculii erau progragramati sa fie atrasi de femele cu calitati mai bune de a-si ingriji progenitura dindu-le o hrana mai buna.
Nu vorbim aici de ceeace baietii si fetele "invata" sa le placa tot copiind pe altii sau din filme.
E vorba de instincte care apar indiferent de mode si influente sociale.
Fiind vorba de o atractie instinctiva, nimeni nu va fi in stare sa ti-o explice sau justifice.
E ca si cum ar trebui sa explici de ce iti lace sa respiri.

| seth2016 a răspuns:

In primul rand nu s-a demonstrat stiintific ca toti baietii carora le plac fetele sunt atrasi de sanii fetelor.

Cei care sunt atrasi nu le place asa mult sa se uite la ei, cat sa puna mana pe ei. Sanii joaca un rol important in sexualitate.
Dar exista si baieti carora nu le place sa se joace cu sanii fetelor.

Sanii, in general, joaca un rol foarte important in hranirea copilului sau puiului.

La om mai au un rol important. Cand baiatul se joaca cu sanii fetelor se pare ca ele devin mai atrase de ei si baietii si fetele se iubesc mai mult si mai bine.

| Seby52 a răspuns:

Nu toti baietii sunt atrasi de sanii fetelor. Cum si tie iti pot place patratele sau gatul unui baiat exact asa este si invers. Fiecare om este atras de anumite parti ale corpului unei alte persoane.

| KatelynDragutza a răspuns:

Bună, din păcate mi se întâmplă și mie așa, uite explicația mea: Băieții sunt atrași de sânii fetelor deoarece au văzut că are și fund și sâni mari, iar atunci ei se gândesc la unele lucruri, dar dacă nu am avea aceste lucruri și am fi fete "șnur" niciun băiat nu s-ar uita la noi. Totul vine de la frumusețe, fund mare și sâni.

| om96 a răspuns:

Uite ca intrebarea e fara sens. De ce fetele aleg baietii mai aranjati, mai sculptati la trup? Asta e ceva firesc, orice om cauta sa aiba linga el ceva frumos, ceva perfect. Dar nu trebuie sa crezi ca toti pun accent pe fund, sa-i, baietii pun accent pe abitatile tale, pe inteligenta, prin simplu fel de a fi. Doar un lucru intelege, barbatii mereu vor cauta sini si fund pentru distractii, iar minte si suflet pentru a creia o familie