| fshfahydfts a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine.e urgent.am facut sex, Protejat acum cateva zile.adica pe 6.10 iar mie pe 9. 10mi-a venit...adica in luna asta.dar in prima zi mi-a curs putin..si dupa a doua zi a curs foarte muult..ca si in celelalte zile..si trebuia sa se incheie azi.dar tot imi curge..am infectie urinara.Dar imi fac griji sa fii ramas gravida? chiar daca am facut-o protejat..nu stiu..HELP..Pot ramane?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a avut loc cu 3 zile inainte de inceperea menstruatiei se poate afirma fara a gresi ca probabilitatea de a se forma si instala o sarcina este considerata ca fiind aproape imposibila chiar si in cazul in care partenerul ejaculeaza intentionat in vagin. Menstruatia inceputa in data de 10 octombrie este garantia ca nu s-a produs o sarcina in ciclul menstrual ce tocmai s-a terminat.Trebuie sa ai in vedere si sa stii de acum incolo ca : In nici un caz nu poti fi insarcinata deoarece MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU menstrual. In consecinta prin menstruatia inceputa in urma cu 3 zile se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE. In cazul in care aceasta ultima menstruatie va fi la fel sau comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considera ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Se poate aprecia fara a gresi ca nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu cateva zile inainte de menstruatie nu poti ramane gravida.

| Lucian_Zamfirescu_1981 a răspuns:

Nu este cazul sa te ambalezi ...Este din cauza mușchilor care sau contractat foarte tare...în timpul actului sexual.