| roxanaandreea a întrebat:

TPU! Va spun sincer ca sunt foarte speriata iar daca stau sa ma gandesc logic nu cred ca am de ce sa fiu dar totusi sunt. Ok, voi incepe sa va spun. Luna trecuta inainte de a-mi veni menstruatia am facut sex cu iubitul meu de 3 ori (protejat + a ejaculat afara de fiecare data) dupa care mi-a venit menstruatia pe data de 17 (ultima data am facut sex pe data de 15). Dupa ce mi-a trecut menstruatia n-am mai avut contact sexual deloc luna asta iar acum astept sa-mi vina din nou. Deja suntem in data de 17. Ce ma sperie pe mine este ca de obicei inainte de menstruatie ma dureau sanii foarte tare, ma dureau fara sa-i ating. Acum ma dor doar daca ii strang. Sunt destul de derutata si ma gandeam daca ar fi vreo posibilitate sa fi ramas insarcinata. Ar fi un soc pentru mine pentru ca nu-mi doresc copil! Stau si ma gandesc la ce am facut: ne-am protejat, dupa fiecare ejaculare s-a sters bine cu servetel umed si uscat, si plus de asta si-a dat drumul afara. Pe langa asta, luna asta nu am avut contact sexual. Stiu ca pare absurd sa cred ca sunt insarcinata, dar ma gandeam... daca acea menstruatie a venit peste o posibila sarcina? Va rog sa nu ma luati in ras, vreau raspunsuri serioase deoarece sincera sa fiu sunt stresata din cauza asta. Ma sperie faptul ca este in 17 si inca nu mi-a venit si parca simptomele nu par aceleasi... E posibil sa se fi dereglat din cauza ca pana acum faceam sex in fiecare luna iar luna asta n-am mai facut? Va rog sa-mi dati cat mai multe raspunsuri cu ce parere aveti. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

1.Ati facut sex, folosind prezervativul.
2.Ati facut sex in perioada fertila? Se mai pot intampla si surprize, chiar folosind metode contraceptive!
3. Spui ca ti-a venit menstruatia la timp, dupa ce ati facut sex.
4. Faptul ca nu faceti sex mereu, nu influenteaza venirea menstruatiei.
5.Prin urmare, nu ai de ce sa fii ingrijorata.
6.Nu am vazut anul naterii, deci nu stiu ce varsta ai.Nu stiu daca ai ceva probleme ginecologice, care pot influenta venirea menstruatiei.Nu stiu daca ai fost sau esti racita; acest fapt,cat si stresul,pot influenta venirea menstruatiei.
Vezi,cati de multi "daca" au influenta? Pareri putem sa ne dam cu duiumul, dar daca nu cunoastem multe lucruri? Doar un medic ginecolog ti-ar putea spune, si el, doar dupa un control amanuntit, cunoscand si unele date cat mai certe.
Dar in mare, cred ca nu esti insarcinata! A trecut doar o zi, poate sa intarzie si 3-4 zile!
Iubitul, daca tot este stresat de un viitor bebe, ar trebui sa-si tina cavalerul in pantaloni, cuminte. Daca ar fi destul de maturizat si ar sti ce trebuie facut si nu te-ar mai stresa, ca mai mult rau iti face.

| roxanaandreea explică (pentru pietrean):

Luna trecuta am facut sex pe 8 iunie (de 2 ori), iar apoi pe 15 iunie (o data), dupa care pe 17 iunie mi-a venit (iar in luna mai mi-a venit pe 16). Oricum iti multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat!

18 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile ).

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după ).

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste ( când este cazul ).

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

| roxanaandreea explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns, si da, am folosit prezervativul cu mare atentie si l-am si verificat inainte (asa facem mereu) si nu era spart. Pe mine ma sperie faptul ca e data in care ar trebui sa vina ciclul iar simptomele parca nu sunt aceleasi. Toate cele bune si tie iti doresc!

| bursuc001 a răspuns (pentru roxanaandreea):

Cu plăcere!

Uneori, simptomele premenstruale se mai pot schimba ( ori pot să lipsească complet o perioadă ); de asemenea, şi durata CM se poate modifica...
Poate fi vorba de o dereglare hormonală.

Oricum, o întârziere ( izolată, din diverse motive ) de 3-7 zile este acceptabilă - deci, încă NU ai motive de îngrijorare happy

O seară frumoasă.

| roxanaandreea explică (pentru bursuc001):

Multumesc, o seara la fel de frumoasa iti doresc si eu tie.

| bursuc001 a răspuns (pentru roxanaandreea):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking

O zi frumoasă.

| neutrino a răspuns:

Te-ai protejat cu ea dezbracata in tine, dupa care a sters-o cu servetelul de masa? In acest caz, stai linistita, totul este ok.

| roxanaandreea explică (pentru neutrino):

Ok, multumesc de raspuns.

| Alcyon a răspuns:

Daca nici macar n-a ejaculat in tine, n-ai de ce sa-ti faci griji. Menstruatia mai intarzie uneori, ca nu esti robot sa-ti vina mereu la aceeasi data. Dac-o sa-ti faci probleme de-astea de fiecare data cand faci dragoste, n-o sa poti avea o viata sexuala normala.

| roxanaandreea explică (pentru Alcyon):

Multumesc pentru raspunsul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruatia poate intarziz si din cauza stresului, din cauza tensiunii tale.
Poate ai vreo dereglare.
Este imposibil sa ramai insarcinata, deci stai linistita ca problemele vor venii in scurt timp :*

| roxanaandreea explică (pentru anonim_4396):

De fapt cam toata luna aceasta am fost stresata deoarece iubitul meu a sustinut proba de bacalaureat iar in prima faza a picat la primele rezultate si am fost foarte suparata, iar apoi dupa contestatii l-a luat. Iar acum se mai adauga si stresul intarzierii ciclului. Am sa ma simt foarte usurata cand va veni. Multumesc si tie foarte mult pentru raspuns! :*

| Blamely a răspuns:

Este absolut imposibil să fi rămas însărcinată.

| roxanaandreea explică (pentru Blamely):

Multumesc pentru raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| AgentSaLL a răspuns:

Este imposibil sa fi ramas insarcinata deoarece ti-a venit menstruatia nu te ingrijora ca ica nu ti-a venit se mai intampla sa intarzie di o tona de motive unul dintre ele este ca ai o raceala usoara la burta sa nu stiu nu ti s-a reglat inca ciclul satai linistita in 2 -3 zile maxm o sa iti vina.

| roxanaandreea explică (pentru AgentSaLL):

Iubitul meu e foarte fricos cand vine vorba de o posibila sarcina. Mai mult el era speriat la inceput dar apoi m-a speriat si pe mine si m-a facut sa ma panichez foarte tare. Chiar daca ma gandeam logic si imi dadeam seama ca am avut grija asa cum avem mereu, pur si simplu nu puteam scapa de aceasta frica. Am auzit ca cu cat esti mai stresata, cu atat ciclul intarzie si mai tare. Asa e? P.S.: Iti multumesc foarte mult pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi la aceasta intrebare, m-a ajutat sa ma mai calmez.