| IndragostitDeEa a întrebat:

Vin cu o dilema grava, o necesitate de ajutor.Mereu va citesc raspunsurile, va admir, dar acum am o problema mult mai delicata.Sunt un baiat simplu, intr-un liceu simplu dintr-o capitala a unei tari simple.Nu vreau sa fiu ironic.Am o foarte mare problema.Sunt putin mai diferit de ceilalti colegi ai mei... am defectele mele, am necesitatile mele dar am calitatile mele.Si calitatea cea mai importanta este cea de a scrie poezii.Ok.Simplu si la obiect.Nu sunt poezii slabe, sunt poezii cu care am castigat anumite concursuri, insa din aceasta cauza va rog sa ma ajutati.

Totul a inceput in clasa a9a, la inceput.Am plecat cu doua fete la etajul unu al liceului, iar acolo, ele trebuiau sa ma prezinte unei fete. Zis si facut.Insa,in acest timp, a trecut o fata superba.Era atat de perfecta, era atat de sublima.Am continuat sa merg zilnic la etajul unu doar pentru a o vedea pentru 2 minute in scurta pauza. Dupa o saptamana, am reusit sa fac rost de id-ul ei, fara prea mari probleme, si am inceput sa vorbesc cu ea... Sigur, acum, nu are rost sa va spun ce am vorbit cu ea, fiindca eu pot fi subiectiv, ceea ce probabil sunt.Am o parere mult mai colorata despre ce a fost. Cert este ca m-a refuzat. Ea era "indragostita" de altul.Asta a fost... dar timpul a tot trecut, am ramas prieteni foarte buni, si am inceput sa realizez ca nu mai eram in largul meu fata de nici'o iubita.Seara adormeam cu gandul la ea, si am inceput sa cred ca e "nevoia de a avea ceva ce nu am". Dar, nu e asta. Unica dovada este ca prima poezie pe care am scris-o, a fost in seara zilei in care am vazut-o prima data.Toate poeziile mele se sfarsesc tragic, si exprima sentimente sau relatari tragice, fiindca asa e povestea mea cu ea. Un exemplu scurt :

Amintirea neplacuta

Era candva, intr-un tinut
Ascuns de ochiul lumii
Un amorez nepirceput
In taina-n-telepciunii

Si stand acolo zi de zi
Fara un scop anume
La-un momendat el nazari
O fata fara nume

Ea alerga zambind din plin
Razand cu toata gura
Si se misca cu un mers lin
Ce'i complexa figura

Baiatul o privea atent
Pe fata cea frumoasa
Iar ea il absorbea cam lent
Cu'o privire faimoasa

Intr'un final, cei doi copii
Intrara intr-un dialog
Caci pentru baiat se ivi
Un prim natural drog!

"Eu te iubesc, tu m-ai vrajit!
Si vreau sa-mi fi mireasa
Nu vreau sa mai fiu necajit
Caci tu imi esti aleasa!"

"Oh, dragul meu, tu ma flatezi
Si nu mai am cuvinte.
Dar, eu nu sunt ceea ce crezi
Sau ce ai tu in minte!"

Baiatul o privi uimit
Si ii raspunse cert
"Nu stii cate am patimit
Caci nu sunt un expert!

In dragoste nu stiu nimic
Eu te iubesc si atat
Si de'as putea, eu, intr'un plic
Te'as tine pe Pamant!"

"Eu inteleg, ca ma iubesti
Dar tu nu intelegi!
Eu nu am nume, si gresesti!
Nu ai cum sa ma legi!

Tu nu ai cum sa ma atingi
Sa ma saruti nu poti
Doar te'a amarasti, cu vise lungi
Ce si le fac chiar toti!"

"Ce vrei sa zici? Nu ma iubesti?"
"Ba, da, iubitul meu!"
"Atunci, de ce nu ma doresti?"
"Caci, eu sunt ca si'un zmeu!

Eu nu traiesc, tu doar visezi
Si nu ma poti avea!
Eu as dori ca sa-mi dansezi
Si sa ma poti placea!"

Asa s-a stins un vis frumos
Creeat fara vreun sens
Dintre un rau mult prea faimos
Si un biet gol imens!

Este probabil una din poeziile facute la "repezeala", dar este facuta doar cu gandul la ea.
Tot acest timp, ea a fost ideea mea, cheia mea, gandul meu, ea a fost totul pentru mine. O iubesc, normal ca o iubesc.
Au fost si intamplari mai special intre noi, dar daca le relatez, pot fi subiectiv...

Si o inteleg. Daca ea il iubeste pe acel baiat care o respinge, asa cum o iubesc eu, probabil ca nu voi avea niciodata ceea ce imi doresc, nu voi avea iubirea.Totusi sper, desi nu cred.
Spuneti-mi, sa ii spun si ei, aceste lucruri? Sa i le spun? Sa tac? Sa ma gandesc la cum ar fi putut fi?
Credeti ca ii poate afecta gandirea? Sau e mai bine sa las asa, sa treaca timpul. Vreau sa afirm si ca nu imi doresc o relatie din plictiseala, sa o sarut, sa o imbratisez, sa ii zic ca o iubesc, si apoi sa ma plictisesc de ea. Daca vroiam asta, erau atatea fete. Dar eu o vreau pe ea.
Aici, nu e vorba de portretele fizice.Inca ceva,
Zodiile noastre spun ca nu suntem compatibili. Ea reprezinta pesimismul iar eu optimismul.
Dar atunci? Atunci, nu cumva, cei de poli opusi se atrag? Cum se poate sa se respinga? Sa nu se atraga? Sa nu fie compatibili...

Va multumesc pentru timpul acordat, TPU! Respecthappy

17 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

In primul rand scrii poezii extraordinare!:*Cred ca n-ar trebui s-o fortezi pentru ca o sa se agraveze lucrurile intre voi! Cu timpul o sa-si dea seama cine o iubeste cu adevarat si acela esti tu! Ea poate ca este obsedata de acel tip si de aceea nu vrea sa fie iubita ta! Ar trebui sa-i arati dragostea ta printr-un fel anume.Ma refer ca ar trebui s-o inviti in oras la o inghetata...Ar trebui sa petreci foarte mult timp cu ea si poate o sa se indragosteasca si ea de tine la fel cum esti tu de ea.Iti urez succes cu poeziiile si bafta cu dragostea!happy

| Scândură a răspuns:

Buna! Frumoasa poezie, esti un adevarat talent! Sunt uimita sa vad ca mai exista si oameni ca si tine.
Acea fata nu stie ce pierse, insa eu totusi te sfatuiesc sa ii declari sentimentul de dragoste pe care i-l porti. Spune-i ce inseamna pentru tine, de cat timp esti indragostit de ea, cum capul iti sta numai la ea, trimite-i eventual si poezia de mai sus, e genialahappy!
In felul acesta te vei simti mult mai usurat, nu vei avea remuscari ca nu i-ai spus despre pasiunea ta pentru ea, si ce s-ar fi intamplat daca i-ai fi spus!
Asa ca eu te sfatuiesc sa-ti incerci norocul, nu ai nimic de pierdut, in sensul ca daca te refuza(speram ca nu) nu ar fi venit la tine nici daca nu ai fi zis ceva!
Si daca te refuza, incearca sa nu te mai gandesti la ea, ignor-o, nu merita! Nu merita un baiat ca si tine! Intr-o zi vei gasi pe cineva ca si tine. Sa speram insa ca ultimele randuri sunt un scenariu imaginar, ca tu o vei cucerii!
Sper ca te-am ajutat, si iti urez multa bafta si o relatie frumoasa!

| Biuka a răspuns:

Mama. :o
Tot ce pot sa spun este ca esti un baiat extrem de talentat
Mai rar ca tinebatting eyelashes te respect pentru asta...
Si nu stiu daca e bine sa-ti spun asta dar ma risc happy
Se pare ca esti genul de baiat mai timid daca inca nu te-ai hotarat sa-i spui tot ce simti. Genul de baiat care pune la suflet si are grija de propritatea lui sa zic asa.
Eu nu sunt deloc asa si mi-am propus de pe cand eram mica sa fac mereu totul pe direct. sa profit de fiecare secunda a vietii asa cum imi place nu asa cum e firesc sau cum le place altora sa fie oh go on. Actioneaza rapid si direct. Spune-i tot ce simti iar poezia. iti garantez ca o va duce in al 9 -lea cer. Am scris si eu o groaza de poezii de dragoste. desi nu am simiti niciodata sentimentul. lucrurile astea vin de la sine si daca tot se fac simtite. lasa si pe altcineva sa le simta happy. Eu sper doar sa ai succes si sa iti faci un pic de curaj.
Biuka!

| egjrewiogjaeifjaepfpjagfegwregeyhrt a răspuns:

Pai in primul rand scrii niste poezii minunate! Si in al doilea rand se vede ca esti indragostit de ea si din usernameul tau dar dai putin timp asteapto si va vedea ca o iubesti! A da si incearca sa ii trimiti o poezie da sa nu ii spui cine a scris-o o intrebi daca ii place si tu ii zici ca tu ai scris-o dupa ce sia zis parerea :X oricum bafta si sa nu iti fie rusine de sentimentele tale :*I

| XdeaaX a răspuns:

Hm...fii atent iti voi spune foarte scurt insista in continuare asa am fost si eu cu un baiat biatul acela fiind in locul tau.eu nu vroiam deloc sa fiu cu el dar el a tot insistat m vb frum si pana la urma ma conv inkearca si tu vei vedea ca este mai biine.nu da inapoi.incearca ca fii romantic
arata-i o poezie dea ta
mm...fai un mik cadou
si cel mai important nu te da la alta.

| DrZzz a răspuns:

Ar fi bine sa ii spui ce simti sau mai bine zis sa o faci sa inteleaga ce simti pentru ea, dar fara sa fortezi nota, gen: nu pot sa traiesc fara tine
Ce ai povestit tu seamana cu inceputul cartii Jurnalele Vampirilor vol.1 Trezirea, dar diferenta cea mare este ca tu esti in locul Elenei, iar ea este in locul lui Stefan
Daca este ca in carte...destinele voastre se vor intalni...

Poti sa citesti cartea aici:
http://www.scribd.com/doc/49851295/40629529-Jurnalele-Vampirilor-Trezirea
Succes!

| cryssu0896 a răspuns:

Woow, felicitari, ai un talent extraordinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hikiss

Bun...deci tu ai realizat ca o iubesti dar ea nu ...credema daca o sa iti pui tu toate intrebarile astea nu o sa rezolvi nimic mai bine spune-i direct si in fata tot spune-i ca tia schmbat viata si ca te gandesti non-stop la ea si ca ea te inspira si ca gandul tau oriunde ai incerca sa il trimiti tot la ea se intoarce si atunci alege poezia pe care o crezi tu mai interesanta si mai sensibila si recitaio spunandu-i ca toate astea vin din inima si ca, chiar o iubesti!
Si inca ceva mai pune o poezie sau trimite-mi pe privat, mesaj cu una pliz!
Sper sa te fi ajutat!kiss

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Scrii niste poezii superbe, asta e clar. Incearca sa i-o citesti si sa ii spui ca ai scris-o cu gandul la ea, poate ca v-a intelege ca o placi si la partea cu celalalt baiat nu-ti fa griji, la un moment dat fetele se plictisesc sa fie ignorate. Sper ca te-am ajutat, spor la scris si bafta la lovewinking

| deathkid a răspuns:

O intrebare daca ea o sa intre aici si o sa`si dea seama de intrebarea ta care se refera la ea?! InFiNe aI TaLeNtUl sCreRi de PoEzIi Tu sCrI PoEzI De dRaGoStE Si cUuN SfArSiT TrAgIc dar dC Nu`I TrImItI Una din aCeSTe pOeZiI Cu uN TrAnDaFiR SI`O CiOcOlAtA si Lasa-i uN BiLeT AlaTuRi iN Care sa-i zici Sa`sI UrMeZe iNiMa!

| DannyD88 a răspuns:

Sa nu ii spui sau sa ii dai aceasta poezie decat daca este o fata sub 17 ani, in aceasta poezie tu practic o faci inexistenta, stiu ca e metafora dar nu te supara, ce varsta ai? si mi se pare foarte urat ca scrii poezii si faci dezacorduri, ai un talent asta e clar dar trebuie cizelzat. Daca vrei sa citesti o poezie adevarata intra aici http://www.youtube.com/watch?v=bjo-DNxEwuc

| SweetAnca a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca ii spui acelei fete ce simti pentru ea, si nu trebuie sa iti faci griji daca te va refuza din nou. Ca sa te apropii mai mult de ea, sustine'o in legatura ce celalalt baiat, si poate asa se va apropia ea de tine! In legatura cu poezia, este superba, si este pacat daca iti pierzi talentul. Bafta!

| cryss2512 a răspuns:

Iti dau cateva sfaturi :
-invata sa canti la chitara
-invata poeziile(pentru a i le canta de ai voce)
-inainte a a i le canta origanizeaza un mic "concert in scoala"
-cantai poeziile in fata intregii scoli
-dupa ce ai terminat zii numele si cuvintele"te iubesc! nu pot traii fara tine, te rog astea sunt sentimentele mele, cand te vad simt ca sunt in rai"
Asta e! Succes!happy

| tunde_4773 a răspuns:

Fa ceea ce simti happy! oricum, e ceva fumos...
daca te respinge isi si exprima repulsia ...nu-i mai spune nimic si ignor-o oarecum, pentru ca e posibil sa o sa o stresezi si agasezi prin atitudinea ta "disperata".
Ai putea sa scrii undeva pe un blog poeziile tale si sa faci umva sa iti afel linkul...indirec sau direct. Tu poti continua sa creezi...pentru ca ai nevoie sa te descarci emotional, si poti compune in continuare constient ca poate nu o sa fie niciodata nimic intre voi, doar de dragul artei de a transforma ceea ce simti in cuvinte. Daca o lasi in pace s-ar putea sa citeasca pe ascuns ceea ce scrii despre ea pentru ca fetele sunt curioase al naibii de curioase sa stie ce gandesc baietii sdespre ele!
nu ai de unde sa stii ce va fi, poate intr-o zi o sa te trezesti secat de refuzurile ei si de nepasarea ei si nu o sa mai simti nimicwinking (sau poate... din contra! )
hugs! big hug

| Raul6132 a răspuns:

Respect pentru poezie, Eminescule. Uite un sfat:Incearca sa scapi de concurenta, sau, fa ca toata lumea:treci mai departe.Mai sunt si alte fete mai frumoase ca ea, asa ca iti mai dau un sfat:plimbate prin oras cu un prieten sau mai multi si treci pe langa fete, una dintre ele s-ar putea sa intrebe de tine.
Asa mi-am facut eu iubita, asa ca noroc la fete.winking

| Cappucinca a răspuns:

Deci, intii de toate. Am dat cam tirziu de intrebarea ta))). In fine, deja a trecu un an, sau ceva de genu si poate ai reusit sa o cuceresti pe fata respectiva, dar vreau sa iti spun ca mi-ai adus aminte de un baiat, la care am tinut foarte mult. Poate nu te intereseaza "povestea" mea, dar vreau sa stii ca mi-ai readus gindul despre el. Si cit am incercat sa il uit, si parca nu am imi gindeam atit de mult la el. E greu sa tii la cineva si sa nu iti fie impartasite sentimentele. La moment nu as putea spune ca il iubesc, dar am ramas curioasa sa il vad, sa ii aud vocea. In fine, lasam asta ca nu e important. Ceea ce e important este ca tu esti un baiat bun si foarte talentat. happy

| IndragostitDeEa explică:

Stie ca scriu poezii.Am o poezie mult mai speciala pentru ea.Ii arat mereu cand scriu cate ceva.Dar,nu i-am spus niciodata, desi m-a intrebat, cum reusesc sa scriu aceste poezii; asta ma gandeam; as vrea sa ii zic...aseara,gandind la cald aveam intentia sa ii zic dar nu a fost on,acum. la rece parca as ezita,parca nu vreau sa risc. dar in acelasi timp imi zic simplu,ce risc? Nu prea risc nimic. in aceste momente am doar amintiri cu ea; ea e departe,in vacanta,eu la fel; fiecare in lumea lui,probabil ii voi zice, va multumesc pentru. raspunsuri, aveti respectul meu