| Mariamihailescu123654 a întrebat:

Buna tuturor!
Am 19 ani si am nevoie de ajutor, nu am avut menstruatie 2 luni, contacte sexuale doar protejate, 3 teste de sarcina facute ca la carte si negative toate. Mentionez ca am trecut prin multe, 2 luni pline de stres si tulburari emotionale. M-am speriat oarecum ca nu mi-a venit menstruatia deloc si am mers la o farmacie si am luat ceva naturist, niste ceaiuri si au spus ca o sa ma regleze si o sa fie bine. Dupa un timp au aparut si durerile specifice menstruatie si am crezut ca s-a terminat, a aparut si sangerarea dar o culoare foarte inchisa, spre negru si am avut doar sangerarea aia. Dupa 2 zile durerile inca persista dar nu mai am avut nicio sangerare, doar atunci.
Orice raspuns e bine primit, dau funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste urmatoarea explicatie care proibabil este posibil sa fie valabila si in cazul tau. Aproape sigur ovarele tale sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC) si din acest motiv uneori ovarele tale nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp relativ precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT a carei lungime ca numar dezile devine imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca : ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele de tipul NEREGULAT. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, in privinta atat a momentului de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimii ciclului menstrual. Acest lucru se datoreaza faptului ca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula, prezice, stabili sau determina atat ziua ovulatiei cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o alta caracteristica la fel de importanta a oricarui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori de multe saptamani sau chiar si de 4-6 luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine cum ar fi : tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc. care nu vor produce la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor 2 hormoni feminini : estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile si se manifesta prin producerea si desfasurarea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, care de obicei nu pot fi anticipate si/sau imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, sa fie in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta a ciclului si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si permanenta privocata de stresul si frica/teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa consultatie probabil ca iti va recomanda si prescrie sa folosesti pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a incerca sa-ti regleze ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Mariamihailescu123654 explică (pentru corbulalbrosu):

Foarte bun răspunsul, dar daca totusi pentru moment nu consult niciun medic, risc si altceva in afara de dereglari mai dese si teama de a ramane insarcinata mereu? Ar fi si un risc mai mare? Eu totusi as astepta acum sa vad cand imi vine menstruatia si dupa daca nu isi revine la normal o sa incerc o consultatie. Pana acum nu am intampinat nicio problema de acest gen, de multe ori venea dupa 28 de zile dar au mai fost si dati in care a venit cu 2-3 zile chiar o saptamana mai tarziu.
Multumesc frumos anticipat!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e doar o dereglare hormonală. Ai 19 ani doar. Încă nu ai un copil. Pana atunci lucrurile încă nu sunt stabile. Eu zic sa consulți un endrocrinolog. Acesta te va lămuri mai bine. Și poate consulta și un ginecolog in legătura cu acea sângerare. Eu cred ca e de la ovulație. Mamei mele așa i-a zis ginecologul când i s-a întâmplat. Oricum nu te panica, nu e ceva grav!?