| ONegative a întrebat:

Buna tuturor happy.
Am o intrebare. Sunt cu prietenul meu de peste un an de zile, il cunosc de foarte mult timp dinainte sa fim impreuna si am incredere in el. Acum ceva timp, mi-a facut sex oral. As dori sa fie acum ceva reciproc.
Credeti ca exista vreun risc daca o sa fac asta fara prezervativ? Poate avea vreo BTS (de la cele mai rele pe care nu le mai mentionez, pana la herpes genital etc. ), avand in vedere ca sunt prima fata care il atinge acolo (e virgin, ca si mine), e curat, sanatos, nu are niciun fel de probleme si nici nu am observat simptome ciudate care sa indice prezenta vreunei boli.
Poate sunt paranoica, amuzanta nu stiu...Sunt la prima experienta de genul si totul este nou pentru mine. Please answer happy.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Michell_7762 a răspuns:

Asta este durerea tineretului de astazi.Prima o faci si dupa te informezi! super tare.Ba inteligentilor care folositi internetul doar pentru perversiuni mai cititi, mai infomati-va.Practicarea sexului oral produce cancer esofagian. Daca toata lumea in special voi curiosilor ati mai citi un pic, nu ati intra mereu in r...t.Pe voi practica va omoara, consecintele nu va mai intereseaza, alea le lasa-ti parintilor vostrii.
In lumea asta bolnava sexul normal nu se mai practica?

| Deyu_4766 a răspuns:

Auzi alea de la filmele porno? nu patesc nimic laughing asa ca Spor la treabawinking

| Raamonikaa a răspuns:

Daca ti-ai imaginat ca prin sex oral risti mai putin decat prin alte forme de contact sexual, te-ai inselat. Cele mai multe dintre bolile cu transmitere sexuala pot fi contractate si prin intermediul acestei tehnici. Indiferent ca il practici sau nu, trebuie sa stii care sunt pericolele la care te expui.
HIV - Exista riscuri mai mari sa te infectezi cu HIV in cazul contactelor sexuale vaginale sau anale neprotejate decat in cazul sexului oral. Totusi, protectia este necesara, in special atunci cand ai de-a face cu o persoana straina sau esti foarte activa din punct de vedere sexual.
Este recomandat sa folosesti un prezervativ pentru ca cea mai mica rana din interiorul cavitatii tale bucale sau o ejaculare directa in interiorul acesteia iti pot fi fatale. Daca ii oferi partenerului un sex oral, pericolul este mult mai mare decat daca faceti invers.
Herpes - Desi herpesul genital si cel bucal au drept cauza diferite tipuri de virusuri, ele se pot combina si apoi raspandi mai departe. Asadar, herpesul poate fi contactat si prin sex oral. El este transmis chiar daca nu apar simptome.
Exista anumite medicamente care pot reduce riscul infectiei, dar nu sunt eficiente 100%. Nici prezervativul nu te protejeaza total impotriva herpesului pentru ca virusul se poate raspandi prin contactul pielii.
Gonoree - Si infectia gonoreica poate fi transmisa prin sex oral, indiferent ca esti in postura celui care executa sau primeste. Bacteria Neisseria Gonorrheae, responsabila de aceasta boala, supravietuieste foarte bine in gat, iar infectiile contactate prin sex oral sunt destul de frecvent intalnite.
Chlamydia - Chlamydia este usor de transmis prin felatie. Ambii parteneri risca, atat persoana care ofera sexul oral, cat si cea care beneficiaza de el. Insa, infectiile contactate in timpul sexului oral oferit femeii sunt mai rare.
Sifilis - Potrivit statisticilor, 15% dintre cazurile de infectie cu sifilis sunt contractate in timpul sexului oral. Desi nu poate fi transmis decat daca apar simptomele caracteristice, semnele primare si secundare sunt foarte greu de detectat.
Prin urmare, sexul oral nu este chiar atat de sigur.

| Alexutaa a răspuns:

Aici toata chestia e sub semn de intrebare deoarece toata lumea stie un singur lucru "facand sex oral nu ai cum sa intrii in contact cu vreo boala si plus nu ai riscul de sarcina" dar avand in vedere ca tehnologiile au impanzit lumea, nu demult am vazut o stire care cel putin pe mine m-a dat pe spate. Era chiar pe PROTV aceea stire ca cica daca faci sex oral esti predispusa la cancer la gat, nu stiu cat e de adevarat dar americanii nostri dragi asa ne-a anuntat facand ei studiile necesare. Acuma tu decizi eu una nu m-am luat dupa stuudiile lor happy

| buzoianul a răspuns:

Facand sex oral nu iei nici o boala. Sexul oral este mai sigur decat sarutul, deoarece in gura sunt mai multi microbi decat pe...

| ONegative explică:

@Michell - Tocmai,eu de asta va cer ajutorul,vreau un sfat,pentru ca doresc sa ma informez inainte sa fac ceva ce mai tarziu as putea regreta. Bine ca suntem noi inteligenti si perversi,nu ca tine... Cred ca sexul oral face parte din intregul act sexual, si daca e practicat inainte de contactul propriu-zis nu e nimic bolnav, e o dovada a iubirii dintre cei doi...Asta intr-o relatie serioasa, desigur.