| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am o mare dilema si am nevoie de ajutorul vostru : implinesc 16 ani in septembrie, nu mi-a venit inca ciclu (deloc) si nu mai sunt virgina. Credeti ca pierderea virginitatii inainte de venirea ciclului este o problema? Multumesc anticipat. O zi buna in continuare! happy

Răspuns Câştigător
| Radu18 a răspuns:

Nu cred ca e nicio problema si nu are nikio legatura pierderea virginitatii cu ciclulwinking

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil ca pierderea virginitatii la o varsta atat de frageda sa fi agravat niste probleme pe care le aveai si din cauza asta sa nu vina menstra.
De asemenea, cum stii, inceperea vietii sexuale la o varsta atat de mica creste de 9-10 ori cancerul de col uterin. Atata timp insa cat te duci regulat la un ginecolog bun (la intervale de maxim 6 luni) incepand din primaluna de la inceperea vietii sexuale, vei depista toate leziunile in stadii tratabile si vei duce o viata aproape normala.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tadddim, din punct de vedere medical, inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate creste de 9-10 ori riscul de cancer de col uterin. Tu nu ai nici 16 ani, deci esti o copila si organele tale genitale sunt imature. Este extrem de precoce sa-ti incepi viata sexuala atat de devreme. Ginecologul nu ti-a spus? Daca cumva n-ai ajuns inca la ginecolog, ia-ti mama de manuta si mergeti repejor.

| stuff144 a răspuns:

Nu cred ca pierderea virginitatii ar trebui sa te ingrijoreze acum. faptul ca nu ti-a venit ciclul pana la 16 ani e o problema uriasa. ceva nu e inregula in corpul tau, ar trebui sa mergi imediat la doctor. si in privinta pierderii virginitatii, ce sa zic, a fost alegerea ta, dar nu ar fi trebuit sa o faci in conditiile in care stiai ca nu ai ciclu si ceva nu e in ordine.

| Nymphetamine a răspuns:

@DianaJ: Nu e o mare problema daca la 16 ani nu i-a venit ciclul.raised eyebrowsCunosc fete carora le-a venit la 18 jumate si's perfect normale.straight face

| HackMyWorld a răspuns:

Nu, nu este nici o problema chiar nici una... sti doar ca nu o sa ramai insarcinata... pana iti va veni vei putea sa o faci fara prezervativ cu prietenul tauhappy

| taddddim17 a răspuns:

Draga Brigaela, ciclul nu mi-a venit niciodata si viata mea sexuala nu mi-am inceput-o la 13 ani ci acum aproape 2 saptamaniwinking

| taddddim17 a răspuns:

Viata sexuala si-o incepe fiecare cand crede ca este pregatit happy