| nicoleee30 a întrebat:

Am o mare nelamurire.Cum decurge un consult ginecologic daca sunt virgina si as vrea sa-mi incep viata sexuala? Adica tocmai de aia ma duc la ginecolog, ca sa-mi recomande anticonceptionalele potrivite corpului meu. Am citit pe net ca te cheama la el in cabinet, si trebuie sa te dezbraci si ca -ti va examina vaginul si chestii de genul. E valabila chestia asta chiar daca esti virgina? Raspundeti va rog! :*

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Ma...nu mai tin minte de cand am fost eu prima data la ginecolog sa-mi prescrie pastile dar parca nu m-a dezbracat. Pentru ca nu are motive sa o faca.
O sa te intrebe despre menstruatie asa ca sa stii detalii precum : la ce varsta ti-a venit prima data, regulat sau nu, cat te tine, cat a trecut de la ultima menstruatie.
Cel mai indicat ar fi sa te puna sa iti faci analize de sange ca sa iti poata prescrie corect. Din pacate nu toti doctorii ginecologi fac asta, d'aia eu 6-7 luni am luat unele care nu se potriveau corpului meu si mi-au daunat atunci la momentul ala. Imi dadusera niste dureri de sani incredibile.Ma rog.
Oricum, repet, nu vad motiv sa te controleze la modul ala.

| nicoleee30 explică (pentru Vix999):

Multumesc mult de raspuns. M-ai linistit! :*

| Vix999 a răspuns (pentru nicoleee30):

N-ai pentru ce...plus ca chiar daca iti spune sa te dezbraci poti refuza consult de genul ala si ii poti spune ca vrei doar sa iti dea anticonceptionale.
Desi sa stii ca nu trebuie sa iti fie frica de consult vaginal. Se pot vedea din timp multe probleme...chisturi, rani, infectii etc.
Plus ca dupa ce iti incepi viata sexuala e foarte indicat un consult ginecologic. La fel de cate ori schimbi partenerii.
Asa ca nu mai fugi de asta ca e benefic pentru sanatatea ta.
Have fun happy
A si da, asigura-te ca si partenerul e curat!

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da dar de ce nu incepi dupa casatorie? Trebuie sa ai vreo experienta in spate, trebuie sa ai evenimente? E singurul lucru ce mai ai de facut? Iadul e plin.

| Oana92 a răspuns:

Depinde de doctor, unii iti vor face doar ecografie (pe burta, nu te dezbraca)altii iti vor face tuseu rectal(prin... fund), depinde de doctor.
Recomandarea mea e sa nu iei antinconceptionale si sa folosesti prezervativul. Au foarte multe efecte secundare iar doctorii dau anticonceptionale de parca ar fi bomboane de gat. Eu am luat la recomandarea medicului si am avut numai de suferit de la ele. Prezervativul e mai sigur si te apara si de boli.

| Amsterdam a răspuns:

Daca vrei sa iti incepi viata sexuala contacteaza-ma. Si eu vreau :*