| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am o problema care nu-mi da pace de ieri. Ieri am avut relatii sexuale cu prietenul meu. A dat jos primul prezervativ si cand sa-l puna pe-al doilea, nu s-a mai sters pe mana. Este vreun risc sa raman insarcinata? straight face Sunt ingrijorata.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Riscul există, dar este destul de MIC!

Referitor la precizarea ta ulterioară, spermatozoizii mor în contact cu aerul după aproximativ 10-15 minute, când sperma se "usucă".
Până atunci sunt vii şi pot produce sarcină DACĂ ajung în vagin!

După ejaculare, partenerul trebuie să meargă la toaletă, să scoată prezervativul şi să-l verifice, apoi să urineze şi să se SPELE ( pe penis şi apoi pe mâini ) cu apă caldă + săpun, să se şteargă şi abia apoi să pună un prezervativ NOU, după care se poate trece la al 2-lea "număr".

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| ynna93 a răspuns:

Daca nu a ejaculat nu este nici un risc.

| Sakura25 a răspuns:

Daca nu l-a dat jos cum trebuie, e posibil, dar riscul e minin.Ca sa scapi de griji cumpara un test de sarcina.Grija mare pe viitor tongue

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Nu nu ai cum sa ramai gravida, cum sa iti explic spermatozoizi in contact cu aerul mor, doar in contact cu lichidul vaginal duce la sarcina.Deci stai linistita ca nu ai cum sa ramai insarcinata.

| Privacy a răspuns (pentru supradozadenebunie5):

Am citit pe internet un articol cum ca nu este adevarat ca spermatozoizii mor in contact cu aerul, ca este doar un mit. Nu stiu ce sa cred acum.
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

| supradozadenebunie5 a răspuns (pentru Privacy):

O sa ma documentez mai bine si nu pe internet si o sa revin cu raspunsul eu asa stiam ca se intampla nu pot sa iti spun ca nu este adevarat ceeea ce scrie acolo adica 80% din mine imi zice ca nu e adevarat ca este un mit si restul este indoiala cum spuneam o sa revin cu un raspuns sigur maine

| alexandra932323 a răspuns:

DA! Du-te repede la mama ta si spune-i!

| l0ri a răspuns:

Nu esti

| robertdobre82 a răspuns:

Nu