| Ioana_Sarbu_1987 a întrebat:

Buna tuturor.
Am o problemă destul de serioasă și am nevoie de ajutorul vostru.
In perioada de 9-11 octombrie, apoi 13, 17, 18 am avut contact sexual neprotejat. Pe data de 13 am avut o mica sangerare roz pal care s-a oprit. In zilele urmatoare am avut arsuri, greață și sani plini si durerosi. Astăzi mi-a venit o sangerare ce seamănă cu menstruatia fiind însoțită si de dureri de burtă, greață iar sânii sunt la fel de plini. Nu imi dau seama daca este vorba de menstruatie propriu zisa sau de o sangerare de nidatie? Mentionez ca sangerarea de acum nu seamănă deloc cu menstruatia mea normală. Oare sa fie sarcina sau menstruatie?
Multumesc mult

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza ''informatiilor absolut insuficiente'' prezentate in prezenta intrebare, este cu totul IMPOSIBIL sa se poata formula un raspuns care sa fie obiectiv si catusi de cat corect.
In cazurile in care sangerarea menstruala porneste cu intarziere si manifestarea sa este atipica sau chiar anormala comparativ cu modul de manifestare a sangerarilor menstruale anterioare, este indicat si recomandat ca dupa trecerea a 7 zile fata de data la care a pornit sangerarea actuala, sa fie efectuat testul de sarcina asa cum este prezentat de catre medicul ginecolog Laurentiu Craciunas, in urmatorul film educational :
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Cand o faceti neprotejat, exista mereu risc de sarcina.
Fiti responsabili, macar pe viitor happy

| Hereiam7 a răspuns:

Ai spus ca seamana cu menstruatia, apoi ai spus ca nu seamana cu menstruatia. Cred ca este menstruatia. Sarcina nu se instaleaza atat de repede. Scuze daca ma insel. Chiar daca mergi acum la ginecolog nu cred ca poate sa stie acum daca e menstruatie sau sarcina. Asteapta cateva zile sa vezi. Oricum nu ar avea ce sa faca doctorul, pastila de a doua zi nu poate sa iti dea pentru se ia atunci, a doua zi. Deci si daca ar fi sarcina nu ar avea ce sa faca, desi cred ca este menstruatie. Poti merge la ginecolog dupa perioada asta de sangerare ca sa fii sigura.

| Ioana_Sarbu_1987 explică (pentru Hereiam7):

Am spus ca sangerarea de acum Nu seamănă deloc cu menstruatia mea normală. Iar sânii au rămas la fel de umflați su stările de greață au fost si azi