| Danielaaella a întrebat:

Buna TPU am o intrebare la care nu gasesc un raspuns bun.Pe 6 noiebrie am avut menstruatia pe 23 noiembrie am avut un act sexual neprotejat. urmatoare menstruatie trebuia sa apara pe 4-5 decembrie. toate semnele ma duc spre sarcina mult dorita(pofte,stare de somnolenta,dureri de spate de burta,arsuri gastrice, sani care au crescut destul de mult si foarte durerosi) pe 8 decembrie duoa intarzierea menstruatie am facut un test de sarcina care a iesit negativ.Ce mai pot crede? Cand pot face urmatorul test? Sunt insarcinata? de ce imi intarzie menstruatia atat de mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xgbie16 a răspuns:

Nu te baza pe chestia asta. Uneori, pe testul de sarcina mai poate ieși și negativ. Dar, doar tu stii dacă partenerul tău și-a dat drumul in tine. Nu știu ce sa zic. Mai bine te duci la un doctor ceva happy ca așa e mai bine.

| Danielaaella explică (pentru xgbie16):

Multumesc pentru raspuns, in dimineata asta am repetat testul si a iesit POZITIV. :*

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ciclul menstrual apare cam la 28 de zile. De aici si denumirea de ciclu. Abia l-ai avut pe 23 nov si deja il astepti pe 4 dec?
cíclu (cicluri), s. n. – Succesiune de fenomene, stări etc. care se realizează la un anumit interval de timp. – Var. chiclu. Fr. cycle, lat. cyclus, înv. (sec. XVIII) din gr. ϰύϰλος. – Der. ciclic, adj.
Sursa: dex.

| Danielaaella explică (pentru darrio2007):

Nu ai inteles intrebarea pe 6 noiembrie am avut menstruatia iar pe 23 un contact sexul neprotejat.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face la 5 saptamani d ela ultima menstruatie.
Orice test facut inainte va arata negativ chiar daca esti insarcinata.
Deci, tu trebuia sa faci testul dupa data de 12 decembrie!