| anonim030694 a întrebat:

Am revenit cu o întrebare, desi stiu ca cel mai indicat ar fi sa merg la un doctor, vreau totuși sa intreb, la cat timp dupa contactul sexual pot face un test de sarcina?????

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NUMAI daca exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz acea sarcina va produce hormonul hCG, incepand din momentul inradacinarii sale prin nidatie in endometru. Detectarea hormonului de sarcina hCG cu ajutorul unui test de sarcina se poate efectua numai/doar in acel caz in care in urma acumularii continue zilnice se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG atat in sange cat si in urina. Daca testul de sarcina este efectuat mai inainte/repede de momentul ca in sange sau in urina sa fie atinsa concentratie minim detectabila (CMD), atunci rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar SI DACA exista o sarcina instalata, insa aceasta (adica sarcina) inca nu a avut timpul necesar ca sa produca acea cantitate minima de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a produce reactia cu substanta existenta in tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi garantat 100% ca este sigur si corect se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, iar in cazul in care acesta nu poate fi stabilit, atunci fata de ultimul contact sexual neprotejat. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG, se poate face/obtine in cazul in care analiza de sange este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG poate fi efectuat cu 2-3 zile inainte de data calculate a menstruatiei, fiind si singurul test VALID si VALABIL care este acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Acele asigurari ca testerul poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile sunt MINCIUNI SPRUNTATE, oferite unor agarici ageamii care sunt considerati deproducatori pur si simplu...PROSTI. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

La minim 21 zile de la ultimul act sexual.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La 21 de zile cu prima urina de dimineata sau la peste 21 de zile cu urina recoltata in orice moment al zilei.

| darkcynical232 a răspuns:

Trebuie sa astepti MINIM 2 saptamani (14 zile)

| darkcynical232 a răspuns (pentru darkcynical232):

Trebuie sa imi modific raspunsul. Mi s-a atras atentia ca raspunsul dat este unul eronat, si pentru acest lucru trebuie sa imi cer scuze.
Iti recomand sa citesti cu foarte multa atentie raspunsul dat de utilizatorul corbulalbrosu.
Din nou sincerele mele scuze.

| darkcynical232 a răspuns:

Trebuie sa imi modific raspunsul. Mi s-a atras atentia ca raspunsul dat este unul eronat, si pentru acest lucru trebuie sa imi cer scuze.
Iti recomand sa citesti cu foarte multa atentie raspunsul dat de utilizatorul corbulalbrosu.
Din nou sincerele mele scuze.