| Gabb76 a întrebat:

Pe fata de 26 Aprilie am întreținuț relații sexuale cu prietenul meu si a 2 a zi mi-a venit ciclul, care Menționez este neregulat. Iar acum pe 28 mai mi-a venit m-a ținut aproximativ 2 zile cantitate normala, cu cheaguri, culoarea normala roșu, câteodată puțin mai închis si încă mai sunt sângerări, mai mici. Imi pot face probleme de o eventuala sarcina? Multumesc anticipat

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a se fi format sau de a exista o sarcina instalata in uterul tau, o reprezinta insasi faptul ca s-au produs cele 2 menstruatii care s-au pornit dupa intretinerea contactelor sexuale. Se considera ca intotdeauna producerea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter sub forma de menstra ENDOMETRUL imbatranit si degenerat care a devenit inutil. Probabilitatea de a exista o sarcina instalata in uterul tau si ultima menstruatie sa nu fi fost una valabila/veritabila, este extrem de mica sau altfel spus este practic 0 (zero). Chiar daca menstruatia uneori porneste cu o anumita intarziere, procesul menstrual prin insasi esenta ei, in 99, 99% din cazuri reprezinta inceperea unui ciclu menstrual NOU si reluarea intregului proces prin care organismul femeii pregateste o noua reprogramare a unei noi posibile si/sau probabile reproduceri. Probabilitatea de a exista o sarcina chiar si una ipotetica in cazul tau... tinde spre 0 (zero). Multa sanatate!