| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa ma ajutati deoarece chiar nu stiu ce sa facsadAm o relatie de doi ani cu un baiat pe care il iubesc enorm! E primul meu iubit si ne cunoastem de cand eram mici.Dar...nu prea ne mai intelegemsad Ne certam mai mereu pe motivul ca eu imi doresc mult mai mult de la el. Vreau sa fie mai tandru,mai cald,vreau sa ma simt iubita, lucruri pe care el le face mai rar.Mereu ii reprosez asta si ajungem sa ne certam pentru ca eu cred ca nu ii mai pasa de mine.El zice ca nu-i asa,ca ma iubeste dar sunt prea stresanta,ca atat timp cat il bat la cap,nu o sa imi ofere ce vreausad Am incercat sa fiu mai intelegatoare si timp de o saptamana a fost foarte ok,ne-am inteles foarte bine.Dar acum iar s-a stricat tot pentru ca eu nu-mi pot scoate deloc din cap ideea ca lui nu-i pasa de mine odata ce lucrurile pe care mi le doresc nu vin de la sine, asa cum se intampla in cazul meu.Mereu imi spune ca s-a saturat de atatea certuri,ba chiar aseara a plecat foarte nervos de la mine dupa o cearta...Ce sa fac? Sunt eu paranoica? Zice ca nu vrea sa ne despartim,ca ma iubeste,nici eu nu vreau asta,nu pot sta fara el,il iubesc la nebunie, dar ce sa fac?sad Uneori simt ca nu mai am rabdare sa astept gesturi de iubire si iar ajungem sa ne certamcrying

Răspuns Câştigător
| Evilo a răspuns:

Vezi tu, greseala este la tine, ti se pare ca el nu te iubeste pentru ca nu face ceea ce ai vrea tu sa faca. Efectiv iti imaginezi faptul ca el nu te iubeste. Iubirea este ceva abstract, nu este facuta sa fie traita intr-un anumit fel, unii sunt mai perversi, altii mai linistiti, mai melancolici etc. Fiecare simte iubirea intr-un anumit fel si o exprima intr-un anumit fel. Sunt sigur ca el te iubeste dar nu il forta sa devina altcineva, lumea se schimba si daca nu mai este ca inainte continua asa sau gaseste-ti pe altcineva. Trebuie sa fii vesela asa cum il ai, si daca vrei gesturi de iubire arata-i-le tu lui. Vezi partile frumoase mereu, ignora-le pe celelalte.

5 răspunsuri:
| supradozadenebunie5 a răspuns:

Faci cea mai mare greseala daca il fortezi sa faca ceva fiecare om are modul lui de a se comporta si de asi arata iubirea, si daca timp de o saptamana ai fost tu mai intelegatoare si a mers totul bine de ce te-ai oprit din a fi intelegatoare sa stii ca daca il bati la cap intruna ca nu iti ofera atentie o sa se sature la un momendat si o sa ajungeti la despartire. daca nu te saruta cand vrei tu si daca nu face gesturi tandre mereu asta nu inseamna ca nu te iubeste sau ca nu ii mai pasa de tine pentru ca daca nu ii mai pasa si nu te iubea nu mai indura de fiecare data sa ii reprosezi ca nu e cum vrei tu incearca sa nu il mai modelezi sa il lasi asa, cand iubesti un om il iei si cu defecte si cu calitati, nu esti singura fata careia nu i-se acorda suficienta atentie si mie mi se intampla lucrul asta am incercat sa fac exact ceea ce faci tu acum pana am ajuns la concluzia ca mai bine il las sa le faca cand simte el nu cand vreau eu si sa incerc sa nu il mai schimb pentru ca eu cand l-am cunoscut tot asa era dulcegariile tin cam 1-2 si dupa gata mai raut. Nu stiu ce sa iti zic discuta cu el calm apoi lasa-l sa vezi daca face ceva in privinta asta daca nu face incearca sa mai lasi de la tine cat poti si cand nu o sa mai poti o sa ajungeti la despartire imi pare rau ca am zis ce am zis dar asta este crudul adevar

| ScreamoTime a răspuns:

Il stresezi, daca mai continui asa ia-ti adio de la el happy

| beautygirl1000 a răspuns:

Problema e ca il presezi prea tare..baietii asta nu iubesc, ei au nevoie de o fata care sa-l inteleaga care sa nu ceara prea mult de la el, din contra fii mai indiferenta lasa-l sa te caute el.Atunci te va pretui mai mult, vei cistiga mult daca vei invata sa taci la timp happy asta e o problema.Nu plinge pentru el, pentru ca daca-i spui ca plingi pentru el, nu crede ca te va iubi mai mult pentru ca el are nevoie de o fata care sa-i daie viata adica sa nu-i dai tu energia ta negativa, din contra trebuie sa fii tu cea care il face mereu sa rida.Incurajeaza-l mereu, fii cu el..la bine si la rau, fii un pic mai falsa te va pretui mai mult.Demonstreaza-i ca esti puternica, si ca nu depinzi de el, asta il va face sa umble din urma ta, nu te lasa cucerita usor, nu trebuie sa creada ca esti deja a lui, pentru ca asa va inceta sa lupte pentru tine.Trebuie sa ai mindria ta.Si vei vedea cu cit vei fi mai mindra, cu atit te va iubi mai tare.Nu trebuie sai reprosezi mereu ca nu te iubeste, nu poti impune pe nimeni sa te iubeasca, din contra dovedestei prin fapte ca esti mai buna ca altele ca esti speciala, daruieste-i mereu clipe frumoasa, asa incit sa nu doreasca sa se desparta de tine niciodata...pt ca ai ajuns la un punct cam de despartire, inca si daca iti zice ca te iubeste nu simte asta si se vede destul de bine, deci cum am mai zis fii indiferenta un pic, nu mult, si da-i si tu un pic de libertateP.S. sper ca te-am ajutat, bafta))happy

| Valentyn_Alexandru_1990 a răspuns:

Cred ca in primul rand ar trebui sa comunicati mai mult, sa va spune-ti tot ce va deranjeaza, pe tine la el, si pe el, la tine...si dupa poate ca lucrurile vor fi de la sine

| Costa_Andrei_1982 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa faceti fiecare mici compromisuri, sa inveti sa lasi de la tine si sa nu ai orgolii...