| anonim_4396 a întrebat:

uffff...eu am o nedumerire mareeee...luna asta trebuia sa mi vina ciclu pe 23 si a venit pe 16...de ce? si in plus nu a fost normal...prima zi un lichid asa maroniu... a doua si a treia normal... iar apoi ink 1 zi jumate tot un lichid maroniu...asa precum ciocolata topita un pic mai deschis si aceealasi aspect ca al ciocolatei cans e topita...de ce nu a fost normal? am cictit despre ciclu peste sarcina oare as putea fii insarcinata...mentionez ca nu ma protejez si in ultimele 2 luni am facut sex in perioada fertila fara sa ma protejez... oare ciclu asta ciudat e ciclu peste sarcina...am auzit ca atunci cand spermatozoidul ajunge acolo unde terbuie si se formaeaza sarcina poti aveaa scurgeri care le poti confunda cuc menstruatia... ce credeti ...raspuns sigur cat de cat va rog... daca se poate de la brigaela...

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa fie o sangerare de nidatie, adica de fixare a fatului in uter. Insa nu poti fi sigura, poate fi si o sangerare data de un dezechilibru hormonal.
Daca nu mai pierzi sange si te simti bine, fa-ti 2-3 teste de sarcina din urina de dimineata in dimineti diferite. Apoi, indiferent de rezultate, du-te la ginecolo. Eu cred ca e o posibilitate mare sa fii insarcinata (cred ca asta iti si doresti).
Daca inca pierzi sange si/sau te simti rau, ai dureri abdominale, stari de slabiciune, febra, du-te urgent la ginecolog (acum, in urgenta) fiindca ai putea sa fii insarcinata si sa ai o iminenta de avort.
Singurul lucru care nu se potriveste este ca sangerarea de nidatie este de obicei deschisa la culoare, ca un sange diluat, iar ceea ce descrii tu e mai degraba o eliminare fractionata de endometru, ceea ce ma duce cu gandul la un dezechlibru hormonal. Iti tin pumnii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu placere. Succes!

| psiholoaga a răspuns:

"nu ma protejez si am facut sex in perioada fertila". Dar ce motive ai sa crezi ca nu esti insarcinata?! Farmacie, teste de sarcina, ginecolog. Urgent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc din suflet brigaela...nu stiu de ce dar am mare incredere in vorbele tale... o sa-mi fac niste teste cam peste 1 saptamana...si o sa te anunt...multumesc... da imi doresc mult un bebe... te pop multumesc inca odata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu Cretisoara.(Ceai sau picaturi)