| OanaDD a întrebat:

Buna, va pup pe toti.

Am 19 ani si mi-am inceput de ceva timp viata sexuala (cam de 1 an aproximativ).
Mereu am facut protejata. Dar de ceva timp sunt curioasa cum e fara.
As vrea sa stiu parerile voastre si baieti si fete daca merita (sau nu exista) "bonusul" de placere fara protectie versus risc.
Mentionez ca mereu am orgasm greu sau chiar deloc. Asta nu inseamna ca nu simt o placere in timpul actului. M-ar ajuta la asta daca fac fara?

Pupiiici.

Răspuns Apreciat de Editori
| elemonis a răspuns:

Buna!
Depinde de la persoana la persoana.
In cazul in care vrei sa o faci neprotejat, ar fi bine sa folosesti o alta metoda contraceptiva.
Recomand sa mergi la un consult ginecologic inainte pentru a vedea ce metoda contraceptiva ti se potriveste si o poti folosi atat cand nu folosesti prezervativul cat si cand il folosesti (prezervativul) (ar fi dubla protectie impotriva unei sarcini si te protejeaza si de bolile cu transmitere sexuala prezervativul).
Cel mai bine ar fi ca inainte sa o faci neprotejat sa va faceti amandoi analize. Banuiesc ca stii ca daca intretii relatii sexuale poti sa iei boli cu transmisie sexuala inclusiv HPV, atat tu cand si partenerul tau. Nu vreau sa ma intelegi gresit, e doar pentru sanatatea si siguranta voastra.

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti incerca acest lucru daca ati face niste analize, ca sa stiti ca amandoi sunteti ok si ca nu faceti schimb de boli cu transmitere sexuala. Alta problema ar fi ca ai putea sa ramai insarcinata, deci ar fi cazul sa apelezi la contraceptive. Dupa ce rezolvi aceste probleme, incearca si vezi cum e.

| Violleta2022 a răspuns:

Orgasmul si placerea de a face sex nu depind de prezervativ sau de lipsa lui, ci de indemanarea barbatului sa-si manipuleze penisul si de dorinta lui de a te satisface.
In realitatea, se pare ca sexul protejat cu prezervativ, fiindca confera siguranta si esti fara stres mental in orice moment il faci, confera mai multa placere si relaxarea in timpul sexului.

| Wr3nch a răspuns:

Personal ca tip imi place mai mult fara. Dar in cazul asta, ori ieri anticonceptionale, ori iti pui sterilet. Multi se bazeaza pe metode idioate gen calendarul fertilitatii sau scos-viteza, si dupa au parte de o sarcina nedorita.

| Goete a răspuns:

La fete diferenta e nesemnificativa

| AllexXtreme a răspuns:

Fară e plăcere maximă, carne pe carne e cea mai mare plăcere simți cea mai mică miscare?