| Painkeeper a întrebat:

Buna! Va rog sa scuzati dimensiunea intrebarii mele insa vreau sa dau mai multe amanunte. Este vorba despre o prietena buna de-a mea cu un caracter mai "deosebit". Nu am folosit acest cuvant in sensul bun deoarece face multe gesturi obscene si are un limbaj nu prea recomandat. De obicei gandeste destul de prost si este foarte incapatanata. Parintii mei, in special mama, nu sunt de acord cu ea ca fiind pentru mine o prietena apropiata, si chiar ii inteleg, aceasta fata mi-a afectat foarte mult personalitatea reusind sa ma transforme intr-acel gen de persoana pentru care fiecare cuvant reprezinta un motiv de a ma gandi la prostii. Totusi, in ciuda comportamentului ei necenzurat ma simt bine cand discut cu ea si simt ca ma intelege. Eu incerc din rasputeri sa o fac sa se indrepte, insa nu reusesc. Mai nou s-a impacat si despartit de vreo trei ori cu un baiat, dupa parerea mea pervers, din cauza ca doreste doara sa faca "misto" de ea. Noi doua avem 12 ani, iar baiatul are 14 ani. Din moment ce el este mai mare i-a atras atentia cu usurinta. Eu am vorbit cu ea si inca incerc sa ii explic a mia oara intentiile acestui baiat si ce vrea de fapt el de la ea. Degeaba! Ea tot continua sa imi spuna lucruri gen: "Dar eu chiar il plac!", "O data si gata!", "L-am iertat decat de data asta!", etc. bineinteles parintii mei gasesc asta un motiv pentru care noi doua sa nu ne vedem. Doar la scoala pot sa ii spun ce am de spus, dar sunt o gramada de copii peste tot si cu totii doresc sa auda "ultima barfa" a noastra. Mi-ati putea recomanda voi ceva prin care sa o ajut sa se schimbe sau macar sa inteleaga? Va multumesc oricum ca imi acordati timpul! Bineinteles, ofer funda celui mai folositor raspuns!

Răspuns Câştigător
| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Cel mai bine o lasi pe ea sa se dea cu capul de pragul de sus. In urma insistentelor si sfaturilor tale,ea tot ca ea face. De fapt, asa facem tot. Ne credem destepti si nu ne dam seama ca cei din jurul nostru vad situatia diferit din exterior, uneori au dreptate, alteori nu. O sa-si dea seama la un moment dat ce este mai bine pentru ea. Plus de asta, ti-ai facut datoria de prietena si asta este un lucru de laudat.Cat despre chestia ca vrei sa o aduci pe calea cea dreapta..cred ca daca o persoana nu se lasa ajutata, n-ai sanse sa o poti ajuta sau sa o schimbi, chiar daca o faci pentru binele ei.Intotdeauna ea te va vedea ca pe o dusmanca, pentru ca desi ii vrei binele, nu esti de acord cu ceea ce face. O sa se schimbe cand o sa ajunga in momentul in care iti va da dreptate si va suferi si se va satura sa mai dea sanse, pana atunci.ii poti fi doar alaturi.

3 răspunsuri:
| victor1 a răspuns:

12 ani? Eu am 14 am facut o intrebare ca am si eu o prietena dar momentan o luam pe pasi foarte micuti cat un "bob de mazare"deoarece inca nu e timpu. Daca nu e la mine si am 14 ani.....Gandeste-te.Fiti prieteni.

| Diiaanaa a răspuns:

Ne-ai descris perfect pe mine si pe o colega, la fel parintii mei nu sunt de acord cu ea si recunosc ca m-a stricat..noi 2 avem 13 ani iar prietenul ei a facut 16. El isi bate joc de ea mereu! O atinge pe sani, fund peste tot ba chiar ea se dezbraca in fata lui si ii trimitea poze cu ea in sutien si chiloti. Pe la spate acesta o onjura si o face in toate felurile. I-am explicat prietenei ca acesta mai mult rade
de ea. Stie si ea asta. S-a cuplat cu el deoarece eu cu el ne intelegeam super bine si nu ii convenea, asa ca dupa o saptamana dupa ce s-a despartit de un fost s-a cuplat cu acesta. La inceput el nu a vrut dar ea ii spunea ca se omoara..si a spus sa-i dea o sansa. Si pentru ca am incercat sa ii explic eu am cazut cea rea
Acum amandoi spun ca se cearta din vina mea. Ce-i drept nu stiu de ce ma bagam..acum.i-am lasat si mereu spun ca nu-mi pasa. Deci nu mai incerca sa ii explici! Sa nu patesti ca mine :* Eu vorbesc foartw rar cu ea, nici la scoala nu prea mai vorbim. :* Tee pup! :*

| Painkeeper explică (pentru Diiaanaa):

Multumesc mult pentru raspuns! Ma bucur ca am intalnit pe cineva care a trecut printr-o experienta ca a mea si ca mi-ai putut spune ce se va intampla pe viitor! :* Apreciez mult raspunsul!