| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt intr-o relatie de un an jumate si suntem destul de fericiti impreuna.
Problema e ca ea e prea mandra si nu suporta sa nimic din ce i se reproseaza sau ce e in contradictie cu intentiile ei.
A inceput sa ma faca sa ma simt incomod de orice as face. (pentru ca probabil o va deranja)
De la inceputul relatiei am iubit faptul ca puteam sa fiu eu insumi langa ea. puteam zice orice si chiar daca eram ametit sau impiedicat nu-mi mai pasa, pentru ca nici eu nu-i pasa. dar acum ma face sa ma simt stanjenit de felul cum sunt si ma simt iar inchis.
Mai pe scurt, se supara foarte usor pe mine si ma face sa ma simt inutil in ce am de zis.
intrebarea mea e, cum sa abordez situatia ca sa inteleaga ca ma afecteaza?
daca imi ziceti doar "sa fiu rabdator si sa discut cu ea" fara sa intrati in detalii... va dau cu internetul in cap! phbbbbt
(asta tot fac de la inceputul relatiei)
ideea e ca atunci cand sunt eu insumi nu ma suporta ea si ne certam in fiecare zi, iar cand ma abtin si incerc sa controlez totul, ca sa iasa bine sa nu ne mai certam, ma face sa ma simt inutil, inchis in mine, fara un cuvant in relatie.

ca idee despre ea..., are fire impulsiva, se supara foarte usor si chiar tare. nu renunta la suparare pana nu vede ca imi rupe inima si am ochii rosii pentru ca ma abtin sa nu plang. nu ma intelegeti gresit... ma iubeste mult, iar cand observa ca a exagerat, se simte si ea rau.
intr-un fel e caracteristic ei, sa fie foarte vesela sau iritata fara motiv (si asa se supara si pe mine)

Ce sa fac sa o motivez sa se abtina mai mult cand e suparata( ea incearca si regreta cand se intampla), ca sa nu mai ajunga sa ma termine emotional.
In teorie am nevoie de o sugestie psihologica, nu rationala, dar in final orice este bun tongue

Răspuns Câştigător
| KARINA2012 a răspuns:

Dragostea ar trebui sa faca posibil orice...adica sa te iubeasca pe tine insuti asa cum esti.Se pare ca faci eforturi sustinute sa te schimbi, sa-i fii pe plac, insa asta te face pe tine nefericit.
Discuta cu ea, spune-i ca pretentiile ei te afecteaza si suferi.Mai spune-i ca tu o iubesti asa cum e, si chiar si atunci cand greseste stii sa-i intelegi stangaciile, toanele si capriciile.De ce vrea sa schimbe baiatul de care s-a indragostit cu ceva timp in urma?
Roag-o sa manifeste putina empatie si sa se aseze pe scaunul tau.Intreab-o cum s-ar simti daca tu i-ai cere sa fie altfel decat e? Sau fa un exercitiu. Cere-i sa fie altfel si emite pretentii pe care stii ca ea nu le poate onora. Explica-i ca oamenii nu se pot schimba dupa toanele si capriciile altora.Cand iubesti un om il iubesti si cu bune si cu rele, cred eu.
Personal, cred ca cei ce vor sa schimbe oamenii din jurul lor au ei insisi o mare problema.
Inarmeaza-te cu calm si rabdare.Incearca,nu stiu daca vei reusi, oricum eu iti doresc multa bafta!

8 răspunsuri:
| Patrăţel a răspuns:

Buna! happy Privind problema prin ochii de fata, pot spune doar ca ea e cam norocoasa sa gaseasca asa baiat. Spui ca nu poate sa se abtina cand e suparata, ca vrei sa o motivezi? O iubesti prea mult! Asta e singura problema.Frate,cum sa nu se abtina, daca intr-adevar te iubeste nici n-ar avea nevoie de alta motivatie, e vorba de TINE! Ar trebui sa nu se supere pe tine fara motiv, din contra sa incerce sa faca relatia si mai frumoasa! Daca nu ii dai motive, inseamna ca pur si simplu nu stii s ate impui.Inteleg,repet, ca o iubesti mult, dar faptul ca tu incerci sa te controlezi si sa nu te arati pe tine, cel care esti cu adevarat, doar ca sa nu va certati, este gresit, total gresit! vina ta ca te simti asa, ca ai impresia ca nu ai nici un cuvant.Am inteles si ca nu vrei sfaturi de genul ''discuta cu ea'' - dar e singurul sfat care va da rezultate. Vorbeste cu ea, omule!straight face Explicai ca nu mai merge asa, daca te iubeste, nu se va supara, si daca se supara. eu una zic ca nu se mai merita sa o duci asa, sa incerci sa fii altcineva doar fiindca nu vrei s ate certi cu ea! Doar tu faci compromisuri in relatia asta? Si ea trebuie, de aceea trebuie sa vorbiti! Sfat: mai gandeste-te si la tine din cand in cand, mai ales cand nu se merita! happy

| rino90 a răspuns (pentru Patrăţel):

E in firea ei sa se supere pe oricine si stiu sigur ca tine la mine.
doar ce m-a surprins recent cu ceva, care pentru mine, gestul inseamna mult.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ai două palme, foloseşte-le cu încredere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sti ce este in capul ei dar, se pare ca nu mai sinteti asa de "fericiti impreuna". Se pare ca ea nu te mai apreciaza. Motivele pot fi diverse. Ori la inceput a sperat sa te schimbi si speranta nu i s-a implinit, ori a pus ochii pe altcineva (se mai intimpla), ori i-a bagat in cap altcineva sa faca fite ca sa obtina ce vrea, ori... cine stie ce! Iarta-ma, dar la mine primeaza ratiunea. Esti sigur ca te iubeste? Din ce spui, nu va mai fi nimic asa ca la inceput. Cred (cred!) ca ar trebui sa renunti acum la aceasta relatie, daca este asa cum spui, ca sa nu lungesti suferinta.
Stii ceva? As prefera "internetul in cap" decit sa mai aud de astfel de cazuri. Oare de ce sint oamenii duplicitari?

| danielaxyz a răspuns:

Comporta-te si tu ca ea,sa-i vezi reactia,supara-te si tu pe ea din orice,n-o mai suna o zi,etc, normal ca-i convine cand te vede ca suferi dupa ea, fii si tu mandru sa vezi daca-i pasa, daca nu-i pasa, e clar ca nu mai vrea o relatie cu tine

| rino90 a răspuns (pentru danielaxyz):

Prin natura mea ii copii pe ceilalti.
fara sa stiu, s-a intamplat si cu ea si a mers rau. am avut conflicte mari.

| mabuhay a răspuns:

Prin comunicare se rezolva totul.

| Angelicas a răspuns:

Este o problema destul de delicata mai ales ca ati implinit un an si jumatate si ai dreptate daca nu scriai al 7-lea paragraf toate raspunsurile erau de genul "ai rabdare si vorbeste cu ea"laughing.
Eu, dimpotriva, as crede ca ea ar trebui sa fie mai rabdatoarehee hee.
Totusi intr-o relatie se intampla sa mai treceti si prin etape mai dificile cum e cea actuala. Va trece pana la urmaoh go on
Pana atunci, te sfatuiesc sa ii spui cat mai des cat de mult o iubesti. Daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa ii mai "incalzeasca" inima cuvintele tale si sa nu se mai supere atat de repede.
Poti eventual sa o intrebi de ce s-a schimbat in ultima vreme dar doar daca e bine dispusa.

Multa bafta!winking