| Mihaela_Georgiana_1994 a întrebat:

vreau sa va intreb si eu ceva. Cum e pentru prima data sa va duceti la ginecolog ca nu am mai fost niciodata? Si ca medica sa ma duc la doctor sau la doctorita?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O consultatie ginecologica decurge in conditii de absoluta siguranta si drept urmare nu trebuie sa ai nici un motiv de teama sau de ingrijorare. Controlul ginecologic nu consta doar in a se examina zona intima, adica doar a "pasaricii" unei fete virgine si nici prin examinarea "obligatorie" a sanilor deci doar a zonei vulvare si a celei vaginale, ci intotdeauna in primul rand examinarea incepe cu o parte introductiva in care in urma unei discutii complexe fata in fata cu medicul, acesta in baza celor spuse de tine va schita un istoric medical de-al tau. Adica va dori sa afle cateva lucruri care sa-l orienteze asupra istoricului tau pana in acest moment al vietii tale : varsta la care ti-a venit prima oara menstruatia, care este data ultimei menstruatii, daca ciclurile sunt regulate sau nu si cat dureaza in medie, daca au existat vreodata mici sangerari si intre perioadele menstruale, daca te masturbezi, daca ti-ai inceput viata sexuala si daca da ce metode contraceptive ai folosit, daca resimti dureri in timpul contactului sexual sau simptome gen mancarime, roseata sau secretie vaginala, daca exista alte probleme de sanatate, daca fumezi, bei sau iti administrezi medicamente. Este important sa raspunzi cu maxima sinceritate la aceste intrebari deoarece sunt intru totul in favoarea ta. Daca la consultatie te insoteste fie mama, fie o prietena si nu doresti ca medicul sa vorbeasca in prezenta lor, ele pot fi rugate sa astepte afara in sala de asteptare. Daca esti virgina poti refuza sa fii consultata chiar si vizual, insa nu este indicat fiindca medicul nu doreste sa-ti vada cu orice pret/neaparat "pasarica" ta, deoarece a vazut sute sau mii de alte "pasarici" practic cu toate la fel cu a ta. De asemenea la solicitarea ta, medicul este obligat prin lege sa-i spuna mamei tale doar ceea ce ati cazut de comun acord si incuvintezi tu ca poate sa comunice/informeze, insa este obligat tot prin lege sa nu ascunda existenta unei sarcini. La sfarsitul discutiei vei fi invitata sa te dezbraci de la mijloc in jos, sau complet, te vei imbraca intr-un halat, urmand sa te asezi pe masa ginecologica culcata pe spate, cu fata in sus, cu fundul cat mai aproape de marginea mesei si cu picioarele sprijinite in niste suporturi metalice speciale laterale in asa numita pozitie ginecologica. Este foarte important sa fii relaxata. Initial, doctorul va inspecta zona genitala externa si va urmari daca exista vreo iritatie, secretie, negi genitali, chisturi sau alte probleme. Daca nu mai esti virgina s-ar putea sa doreasca sa-ti inspecteze si interiorul vaginului. Examinarea interiorului vaginului nu este deloc dureroasa, doar ca s-ar putea sa simti un disconfort in momentul in care se introduc valvele vaginale – instrumente sterile din metal sau plastic cu care se despart/indeparteaza peretii vaginului pentru ca medicul sa poata examina peretii vaginali, dar mai ales colul uterin (in cazul in care nu mai esti virgina). De asemenea la cererea ta, poate efectua si o ecografie a uterului folosind ecograful abdominal sa sonda transvaginala. Dupa incheierea consultatiei, medicul iti va comunica rezultatele observatiilor, investigatiei. De asemenea, el este obligat sa-ti precizeze daca exista efecte secundare sau reactii adverse ale medicamentelor prescrise in cazul in care considera ca ar fi necesar sa fie folosite in cazul in care sunt evidentiate eventuale afectiuni medicale. De obicei intreaga examinare se desfasoara foarte usor, practic pe nesimtite deoarece medicul va discuta in mod continuu cu tine. Controlul ginecologic se face la o saptamana dupa terminarea completa a menstruatiei. Nu se fac spalaturi intravaginale si nu se intretine contact sexual cu 24 ore inainte. Parearea mea strict/pur personala, daca poti alege-ti un medic ginecolog de sex masculin. Multa sanatate!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule,cand citesc asemenea raspunsuri ma oftic maxim ca nu am dat la medicina. laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Unii au gresit si s-au orientat sa studieze si sa se perfectioneze in meserii chiar mai ingrate, neplacute sau chiar scarboase. big grin

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ma,eu stau si ma gandesc ca ginecologul e cel mai respectat barbat. In fata lui se dezbraca orice femeie fara sa comenteze laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Asta este ce vedem noi din afara, dar numai el stie saracul ginecolog ce simte cand in fata lui se dezbraca o femeie frumoasa, el se uita in pasarica ei, fiind in imposibilitatea sa-i faca ceva. In fond este om si el, iar erectiile sunt spontane, mai ales daca mai este si la inceput de drum, cand nu-si poate controla reactiile foarte bine, iti imaginezi frustrarea lui?
Cred ca fiecare meserie vine cu partile ei frumoase si mai putin frumoase, pline de satisfactie sau frustrari uneori, dar este meseria pe care ti-ai ales-o si pe care o faci din pasiune, acceptand tacit ceea ce-ti ofera practicarea ei.

| LoveSleep a răspuns:

La doctor, poate te exciți un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum e pentru prima data sa va duceti la ginecolog ca nu am mai fost niciodata?" fraza asta zici ca e scrisa de un retardat cu bratele amputate.

Ce-i aia "medica"?