| Vio199 a întrebat:

Buna aceasta intrebare este pentru fete...am probleme cu scurgerile bunica si o prietena imi spun ca e un lucru normal ca orice fata are de aceea sunt discriturile, dar la mine e mai abundent ce as putea face, nu vreau sa ma duca mama la ginecolog nu vreau sa nah... un doctor(doctorita ar mai merge da nu prea sunt) ce tratamente sau creme jmecherii cv orice imi recomandati? FUNDAA P. S. vreau cv metode pentru virgina nu sa ma dez(-)singuralaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Daca nu ti-a venit inca ciclul pentru prima oara, se apropie.
este perfect normal, poarta absorbante Discreet pentru a te simti comfortabil, si a nu pata lenjeria intima.
nu e nevoie de ginecolog decat atunci cand ai usturimi, mirosul este neplacut si culoarea este dubioasa.

citeste aici mai multe...documentati-va ca sunteti fete.
http://www.topsanatate.ro/......24474.html

5 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Aceste scurgeru sunt normale si nu poti sa le opresti cu nici un fel de crema!
Incearca sa iti pui Protejslipuri Discreet Parfumate! sunt foarte ok si au si un miros placut!
Incearca sa te obisnuiesti cu scurgerile alea, pentru ca nu prea ai cum sa scapi de ele tongue

| MihaelaDart a răspuns:

Secretia abundenta poate fi si de la ovulatie, dupa 7-10 zile de la terminarea menstrei apare.
Poti folosi absorbante de toata ziua.

Un medic ginecolog nu te omoara si nu trebuie sa-ti fie rusine, trebuie sa iti pese de sanatatea ta, poate sa fie o ovulatie, poate sa ai o candidoza care numai medicul ginecolog o poate trata! Gandeste-te la cate femei a vazut acel doctor, de ceea ce vede la tine, crezi ca il va interesa? Pentru sanatate ar trebui sa faci totul si sa nu eviti un astfel de control.
Fie ca esti virgina sau nu, de 2 ori pe an este recomandat sa faci o vizita la ginecolog.

| gicuu1997 a răspuns:

Daca e abundent, puneti absorbante cu recipient big grinbig grinbig grin, colectezi singele, si il vinzi la spitale big grinbig grinbig grinbig grin apropo, e sugeste de la baiat big grin

| Vio199 explică (pentru gicuu1997):

Ziceam sa raspunda doar fetele ptc ele stiu de ce e vba ce vb uh e total diferit de ce zic eu + nu e cu sange.

| Simonaaaaa a răspuns (pentru gicuu1997):

Se vede ca esti baiat pentru ca nici nu ai inteles intrebarea. Nu se referea la ciclu ci la o scurgere care nu are legatura cu ciclul menstruallaughing.Si Violeta nu cred ca e nimic grav si eu am foarte abundent dar totusi te-ai putea duce la un consult. Gandeste-te ca oricum nu esti singura persoana pe care acel medic o consulta si mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa te duci. happy