| anna_5848 a întrebat:

Vreau sa va spun si eu povestea mea si sa primesc un sfat.
Sunt cu prietenul meu de 6 ani.Cand am inceput relatia eu aveam 13 ani, iar el 15.La 15 ani mergand intr-un oras mai mare la liceu, si prietenul meu la fel, am ajuns sa locuim impreuna.Parintii mei erau plecati din tara si au considerat ca e mai bine sa stau cu prietenul meu, pentru a nu fi singura.Toate bune si frumoase timp de 4 ani cat a durat liceul, ne intelegeam bine, imparteam treburile casei, la scoala intotdeauna am fost printre primii la invatatura.Stiu ca am luat viata in piept mult prea devreme, dar nu regret nici o secunda.Prin vacanta clasei a 10-a am fost pentru prima oara in Italia la parintii mei.Acolo am inceput sa ma ingras, incat am ajuns la sfarsitul clasei a 12-a sa am 94 de kg.Pritenul meu a ramas alaturi de mine, dar uneori imi mai spunea:ce faci mergi la sala? hai sa alergam.nu mai manca atata. S-a intamplat de cateva ori cand era mai nervos, sa imi spuna ca el cand era mic isi imagina sa aiba o nevasta slabuta, nu grasa sau ca daca mai pun un kg pe mine ne despartim.Ma iubea chiar daca eram grasa, asta mi-a demonstrat-o de atatea ori, am trecut la bine si la greu prin atatea, dar in adancul sufletului isi dorea ca eu sa am ambitie sa slabesc.
In vara trecuta am lucrat amandoi in Italia pe litoral la un restaurant. Fara sa vreau, fara sa tin dieta am slabit 5 kg. Dupa aceasta vara am hotarat de comun acord sa raman in Italia sa fac scoala de estetiste, iar el sa-si continue scoala de jandarmi in Romania. Zis si facut.Am inceput scoala, el la fel, eram siguri ca relatia la distanta o sa ne sudeze si mai mult relatia.
La un moment dat in aceasta perioada mi-a spus ca m-a inselat din curiozitate, eu fiind prima lui femeie, dar si pentru ca e barbat si nu poate sta fara. Ok l-am inteles, l-am inteles pentru ca a facut asta doar pentru sex si nu s-a implicat sentimental.
Acum in iarna eu am venit in Romania.Noi dintotdeauna am fost si foarte buni prieteni, ne povesteam totul, asa ca el mi-a povestit ca in perioada in care eu am fost in Italia s-a culcat cu 2 fete, mi-a povestit absolut tot, cu lux de amanunte, numai ca despre una dintre ele nu mi-a spus cine e, de unde e, m-a mintit, asta urma sa aflu cateva zile mai tarziu.
Eram pe mess si ma intreba o fosta colega din generala daca mai sunt cu el.Eu ii spun ca da, la care ea imi spune, cum asa? are o relatie de 3 luni cu iulia.In fine aici sunt multe de povestit, dar esentialul este ca prietenul meu mi-a marturisit ca este adevarat, dar ca sta cu ea doar pentru sex, nu pentru altceva. Vreo doua zile pana sa aflu tot adevarul am fost foarte isterica, plangeam si tipam ca nebuna. El imi spunea ca nu are nimic cu aia, ca nu-i pasa de ea, ca are multe vicii si ca el nu poate trece peste asta.La un moment dat am inceput sa-i spun ca fata aia e mai frumosa, e mai slaba, la care el mi-a zis ca sa nu ma mai auda ca ma compar cu aia, pentru ca eu sunt mult mai presus ca ea, si ca nu renunta el la 6 ani de relatie.
Am uitat sa va spun ca si eu m-am culcat o data cu un alt baiat, pentru faptul ca el nu prea imi mai dadea atentie. I-am spus despre acest lucru si a zis ca daca eu nu o faceam, ma indemna el sa fac asta, ca sa vad cum e cu altul, sa nu se trezeasca cand o sa fim casatoriti, ca vreau sa vad cum e.
Sper ca ati inteles, idee e ca e foarte deschis la minte, si nu ma deranjeaza deloc, atata timp cand nu intrece limita bunului simt.Adica m-a inselat cand eram departe de el, dar asta nu inseamna ca ma inseala si cand sunt langa el.
In vacanta asta de iarna a fost mai tandru si mai dulce ca oricand, exceptie facand acele momente cand eu eram suparata ca aflam tot felul de lucruri despre el si faceam ca isterica, lucruri care acum nu mai au nici o valoare pentru mine, care nu ma intereseaza daca le-a facut.
S-a terminat vacanta de iarna. A am uitat sa va spun ca eu nu mai vroiam sa ma intorc in Italia, vroiam sa raman langa el, dar am cazut de acord sa merg in Italia si sa raman pana in vara, sa nu mai continui scoala, ci sa muncesc, iar apoi cand ma voi intoarce in tara sa dau la facultate.Motivul pentru care nu am ramas in tara acum sunt banii, el in iulie termina scoala si iese pe salariu si asa ne-am descurca mult mai bine.
Am mers cu mine pana la autobuz, mi-a spus ca ma iubeste si ca sa nu-mi fac griji ca el este al meu.Toate bune si frumoase pana aici.
A doua zi dupa ce am ajuns in Italia m-a intrebat pe mess daca m-am dus la scoala. I-am spus ca nu, nu am vorbit ca nu ma mai duc, ca muncesc si vin la tine in iulie? la care el zice:asa am vorbit, dar vreau sa te gandesti bine ce vrei sa faci, pentru ca eu nu cred ca vom ramane impreuna.Am ramas fara cuvinte, el care pana acum imi zicea ca sunt viata lui, ca nu renunta el la 6 ani, ca nu mai e nici una ca mine. L-am intrebat de ce spune asta, a zis ca pur si simplu nu se vede cu mine in viitor, si ca sunt altfel, nu mai sunt cum eram. L-am intrebat cum altfel, la care a zis ca sunt prea isterica. I-am spus :oare nu aveam voie sa fiu isterica dupa cate mi-ai facut? si el a zis:daca eu ti-am explicat de atatea ori ca nu ma intereseaza alta, de ce nu intelegi? In fine adevarul e ca am cam exagerat cu isteria.
Ceea ce m-a dat gata e faptul ca mi-a zis ca nu il mai atrag fizic.Si atunci il intreb de ce imi spune-i ca-ti place si tot felul de lucruri, la care el imi zice :ai vazut si tu ca nu prea aveam chef de dragoste, nu ma mai atragi pur si simplu, nu stiu ce se intampla, te-ai deformat, stiu ca ai mai slabit fata de cum erai inainte, dar poate m-am dezobisnuit eu de tine, si de aia.
L-am intrebat daca mai am vreo sansa sa fiu cu el.La inceput a zis mai mult nu decat da, in sensul ca zicea:daca nu ma mai atragi ce sa fac? in tot timpul cat ai stat in tara m-am simtit bine de 2 ori, in rest prea putin. Apoi a zis ca nu stie, ca pot sa am sau pot sa nu am sanse. L-am intrebat daca mai suntem sau nu impreuna, a zis ca da suntem impreuna, dar nu ca la inceput. M-a intrebat daca am spus alor mei ca nu mai merge bine treba intre noi, i-am zis ca nu, ce ar trebui sa le zic...la care el a zis:nu le zice nimic, nici eu nu o sa le zic, pentru ca eu am zis asta asa ca e o problema ca nu ma mai atragi, nu ca se termina totul aici si gata.
Printre altele mi-a zis ca, cumva trebuie sa ma ambitioneze ca nu mai am ambitie deloc(ma gandesc ca se referea sa slabesc, pentru ca cat timp am stat in tara am mancat enorm de mult).
Nu stiu ce sa mai cred sincer. l-am intrebat daca acum o sa-si caute pe alta, a zis ca nu, ca vrea sa fie liber, nu are nevoie sa se lege la cap iar, si ca el tot pe mine ma iubeste si tot la mine se gandeste, dar nu se stie ce va fi. Mi-a zis ca sa-mi caut pe altul ca sa nu mai sufar, sa vad daca imi e mai bine cu altcineva, sa nu se trezeasca cand vom fi casatoriti, daca se va intampla asta, ca nu imi mai place de el, ca daca e sa fim impreuna tot vom fi, si ca e posibil sa regrete ce face acum, dar pentru moment nu-l mai atrag. I-am spus ca daca face asta ca sa ma ambitioneze sa slabesc si sa nu mai plang sa astepte pana in iulie, sa vada daca am reusit sa fac aceste 2 lucruri.Eu plang destul de repede, si asta e lucrul pe care nu l-a placut niciodata la mine.
Nu stiu ce sa mai cred. El e omul cu care ma vad tot restul vietii, nu stiu ce as face fara el, nu stiu sa traiesc fara el. El stie ca eu sunt dependenta de el.Adica eu nu am amintiri fara el, toate sunt legate de el. Ii stiu toate rudele, imi stie toate rudele, parintii lui ma iubesc enorm, toti cred ca noi o sa ne casatorim, dar oare ce va fi?
Acum imi spune ca sa fiu puternica, ca el nu vrea sa ma mai vada plangand, ca daca ma mai vede asa se intorce si mai mult impotriva mea.
Eu acum am luat o hotarare, pana in iulie vreau sa slabesc si sa ma autocontrolez, sa nu mai plag. Dar cum sa slabesc? De 2 zile de cand mi-a spus ca nu il mai atrag nu pot sa mai pun gura pe nimic, incerc sa manac legume, fructe, dar nu pot, mi-e greata sa mananc.Nu stiu daca ati fost in situatia mea, sper ca nu, dar nu credeam asa ceva, nu vreau sa dau din una in alta, adica ce-i cu mine, din momentul in care l-am auzit de la gurmanda care eram, nu mai pot manca nici macar strictul necesar ca sa nu lesin pe strada.
Eu sper sa slabesc, cu plansul cred ca o sa reusesc sa ma abtin, cel putin in fata lui, dar ce fac daca dupa ce slabesc tot nu il mai atrag? Ce fac eu fara el? Pentru cine ma mai trezesc eu dimineata? Va rog ajutati-ma vreau sa depasesc aceasta situatie, stiu ca in teorie e usor sa zici ca viata nu se termina la un baiat, dar el e primul, am trecut prin atatea, am facut atatea compromisuri pentru el, as fi bagat mana in foc ca noi o sa fim impreuna mereu.Acum nu stiu ce o sa fie.Am vorbit cu el, ma intreaba ce fac, una alta, e asa grijuliu cu mine, nu-mi vine sa cred ca mi-a zis ca nu-l mai atrag.
Scopul meu e sa slabesc.va rog ajutati-ma.Crede-ti ca de asta a zis asa, ca sa ma ambitioneze.Totul e perfect, ne intelegem de minune mai putin asta.Crede-ti ca e posibil sa iubesti o persoana din toata inima, dar sa nu te mai atraga fizic? Am atatea intrebari fara raspuns.Ma scuza-ti ca am scris atat de mult, dar simt nevoia sa ma descarc, nu pot sa spun nici unei prietene, pentru ca ele nu m-ar intelege, eu tot timpul asta am respirat numai pentru el, cum sa fac sa ma detasez putin, sa fiu mai independenta.Ma gandesc ca tocmai ca il sufoc atat vrea sa fie mai liber? Daca nu ati inteles ceva o sa va raspund.
E cineva care a trecut prin asa ceva? cum si-a revenit? Eu vreau sa fiu pregatita pentru orice s-ar intampla, desi ma gandesc cu tot sufletul ca o sa slabesc, nu o sa mai fiu isterica, iar in aprilie cand o sa vina in vacanta la mine in Italia, o sa fie mult mai bine, iar in iulie sa fim iar unul langa altul. Oare il mai pot recucerii fizic, daca slabesc? Voi baietii ce ziceti? Si cum sa procedez sa mai aduc vorba de lucrul asta cu atractia, una alta sau sa las lucrurile sa se revolve de la sine? Vreau sa nu il mai stresez, dar nici sa aiba impresia ca mi-ar fi bine fara el.Va rog ajutati-ma sincer ma simt pierduta, cel putin stiu ca ma iubeste, si pentru asta zic eu ca mai am o sansa, dar cum sa fac sa nu dau gres? Cum sa-l recuceresc fizic? Cum sa slabesc? Lumea mea se sfarseste la el.

Răspuns Câştigător
| channah_5883 a răspuns:

Sunteti impreuna de 6 ani, e normal sa tina la tine si sa te iubeasca pentru ca s-a obisnuit cu tine si impreuna ati dezvoltat o relatie. In primul rand ca sa mai ai sanse cu el trebuie sa iti schimbi atitudinea, sa ai o atitudine pozitiva indiferent de situatie. Kilogramele in plus nu trebuie sa te lase sa nu te respecti, sa nu te iubesti si sa nu ai incredere in tine pentru ca e f important, sunt atuu-rile oricarei femei. El vede ceea ce tu il lasi sa vada atat indiferent cat timp aveti impreuna. Daca tu te respecti si te iubesti ca femeie si ceilalti vor face acelasi lucru inclusiv baiatul pe care il iubesti. Din ce am citit eu mai sus tu ti-ai pierdut auto-stima si nu e ok. Ca sa ti-o recapeti trebuie sa iti iei un timp pentru tine, sa iti pui ordine in ganduri, sa te linistesti pentru ca frica ti-a mancat luciditatea. Poti sa slabesti dar nu trebuie sa faci asta pentru el ci pentru tine, poti sa il atragi si cu cateva kg in plus daca esti fata desteapta dar asta tine in primul rand de atitudinea ta. Eu iti recomand sa nu te infometezi si ca sa poti sa te hranesti sanatos si sa nu te mai gandesti la cuvintele lui trebuie sa te gandesti ca un aspect fizic nu e totul si ca sunt alte calitati cu care poti tine un barbat langa tine. Problema voastra a fost alta, in primul rand faptul ca tu plangi des si in fata lui; sa stii de la mine draga mea ca barbatii nu inteleg decat taria unei femei iar daca ti-a prins slabiciunea nu face altceva decat sa profite de eawinking El avand cu tine o relatie de 6 ani, cunoascandu-ti toate rudele, familia s. s. m. d. p este convins in adancul sufletului lui ca tu esti alegerea lui dar si-a pierdut din elan pentru ca a intervenit distanta si daca tu ai fii stiut sa il tii langa tine chiar si la atatia km departare nu ati fi ajuns aici. Dar nu cred ca nu mai exista solutie avand in vedere faptul ca tu spre deosebire de alte fete ai avantajul ca el e acomodat cu tine. Nu trebuie sa il stresezi cu telefoane si cu mesaje, ofera-i libertate stii e vb aia: cea mai buna solutie ca un barbat sa nu umble dupa alta e sa il tii pe jar suficient incat sa umble dupa tinewinking Lasa-l pe el sa te caute si sa fie cel care se tine dupa tine, pentru ca ai ajuns intr-un punct in care l-ai epuizat si a intervenit monotonia. Ceea ce ai tu de facut acum e: sa iti iei o perioada de cateva zile ca sa te linistesti si sa iti pui ordine in ganduri si sa vb cu el despre treaba asta, cand te suna sau vbiti pe mess spune-i ca ai luat decizia asta si cand crezi ca e cazul il vei cauta tu pentru ca in felul asta te vei linistii si tu si il vei deruta si pe el, va incepe sa isi puna semne de intrebare. Dupa aceea trebuie sa iti gasesti forta necesara si taria de care ai nevoie sa rezisti toate aceste zile, concentreaza-te pe job si in timpul liber gandete-te la tine si la sanatatea ta pentru ca te auto-distrugi si nu cred ca asta vrei. Incearca sa te alimentezi, sa iti iei gandul de la ce ti-a zis el si sa mananci sanatos dar nu in cantitati f mari, mai des dar mai putin si incearca sa faci mult sport sau orice alta activitate care necesita efort fizic pentru ca te ajuta. Nu te plafona in relatia asta, gandeste-te la tine pentru ca tu l-ai pus pe el pe un piedestal si nu vrei sa il mai dai jos de acolo. GRESIT!-inteleg ca prima dragoste nu se uita niciodata dar gandeste-te in primul rand la tine ca daca te iubeste cu adevarat nu va pleca nicaieri dar asta tine de atitudinea ta. Barbatiilor le plac fetele misterioase, puternice, le plac provocarile. Ia lasa-l tu mai moale sa vezi cum te cauta pentru ca isi va pune semne de intrebare, fii mai indiferenta cu el nu-i mai arata ca toata viata ta se reduce numai la el ca atunci va crede ca esti slaba si nu ai puterea sa te descurci singura si nu ajungi nicaieri asa. Nu-i mai permite sa faca ce vrea din tine, arata-i ca daca nu e atent te poate pierde oricandwinking
Fii atenta ce iti propun eu:
-cu prima ocazie in care vb cu el spune-i ca ai inteles ca nu se mai poate si ca esti de acord si ca esti de parere ca aveti amandoi nevoie de timp;
-nu vb prea mult, scurt si la obiect si la un moment dat EXPEDIAZA-L! spune-i ca nu poti sa mai vb ca esti ocupata si ca ai sa il suni cand ai sa consideri ca esti pregatita;
-in timpul asta concentreaza-te pe job si gandeste-te la tine si la ce iti face placere sa faci;
-incerca sa mergi sa alergi sau sa faci sport si mananca sanatos si in cantitati rezonabile;
-invata sa te iubesti si sa iubesti viata si persoanele din jurul tau ca nu totul se rezuma numai la el ci la tine, asa trebuie sa gandesti;
-oricat de mult l-ai iubi nu-i permite sa faca ce vrea el si sa te trateze cum vrea el pentru ca pierzi teren si nu face altceva decat sa profite;
-invata sa fii mai impunatoare si nu lasa garda jos indiferent si asculta la mine ca un barbat atunci cand a gresit si te-a suparat cu ceva oricat de mica ar fi greseala pedepseste-l aspru pentru ca tu i-ai permis orice si i-ai iertat si faptul ca te-a inselat si tu pentru el nu mai reprezinti o provocare demultwinking
-ia acorda-ti tu tie timp, gandeste-te la tine numai, fii mai egoista, iesi si cunoaste incearca cu toate ca iti este greu sa te detasezi si asta nu o poti face decat daca incerci si iti pui mintea;
-invata sa te faci respectata si sa iti impui punctul de vedere si nu ceda in fata nimanui, construieste-ti o personalitate si fa numai ce ai chef cui nu-i convine pa si la revedere ca asta inseamna sa provoci un baiat;
-dupa ce ti-ai pus tu toate gandurile in ordine, respira, gandeste-te la tine si fa lucrurile diferite de cum le-ai facut pana acum;
-cand crezi ca esti pregatita suna-l si intreaba-l ce face, daca e bine sanatos si cam atat, nu vbii prea mult lasa-l pe el pentru ca va fi curios ce ai mai facut, cum iti mai merge etc;
-in perioada asta daca te cauta nu-i raspunde cat de greu ti-ar fi si cat de mult te-ai consuma fii tare!;
-in functie de ce iti mai povesteste incearca sa inchei tu conversatia nu astepta sa zica el pa si da-te indisponibila, ocupata si daca te intreaba spune-i scurt: de ale mele te-am pupatwinking;
-nu-i mai spune non-stop ca il iubesti mai fa si pe misterioasa sa se intrebe, sa il tii pe jar;
-daca esti draguta, placuta, calma, misterioasa, putin inabordabila si puternica ai toate sansele de reusita;
Tot ce ti-am spus e adevarat, crede-ma am inceput sa cunosc bine barbatii si am facut multe sondaje de opinie si tu acum trebuie sa fii tare si sa ai incredere in tine ca asta e cheia succesului indiferent cu cine esti!
Nu mai ceda asa usor, nu mai arata unui baiat ca esti sub controul lui, nu mai plange niciodata in fata unui baiat, nu mai fa crize de isterie ca nu le place, chiar daca iti vine sa musti din pereti nu ii mai arata ca iti pasa dincontra fa pe nepasatoarea si deruteaza-l si cel mai important nu reprosa si nu jignii indiferent de situatie. Eu am o vorba: cateodata poti sa rezolvi mai multe cu tacerea decat poti rezolva prin cuvinte!
Capul sus, aduna-ti puterile si gaseste-te pe tine insati, invata sa ai incredere, construieste-ti personalitatea ta, fi mai puternica si mai ambitiosa, respecta-te si iubeste-te si fii mai indiferenta nu mai pune la suflet tot pentru ca mai e o vorba: "mila imi e de tine dar mai mila imi e de mine"winking
Tu trebuie sa fi cea mai importanta pentru tine si tie sa iti fie bine si daca tu esti convinsa ca alaturi de el e fericirea ta atunci lupta si pune-l la respect, schimba-ti atitudinea si arat-i ca te poate pierde oricand si mai ale arata-i lucruri la care nu se astepta cum ar fi ca esti o persoana noua cu o noua atitudine. Succes!happy

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In privinta relatiei voastre ma tem ca e terminata, nu iti face prea mari iluzii.
In privinta siluetei, dieta si activitatea sunt cheia. Iti recomand sa intri pe site-ul http://www.mypyramid.gov/ si sa vezi ce modificari ar trebui sa faci in viata, pentru ca dieta necorespunzatoare, sedentarismul si alte obiceiuri nesanatoase din viata noastra ne afecteaza silueta si nu numai.

| EuCuTine a răspuns:

Of Ana inteleg prin ce treci dar este greu de dat un sfat asa important.Iti spun ce fac eu acum. Eu sunt cetatean italian si cand am fost in Italia am pus 20 si ceva e kg in 1 luna cand ma m intors nici eu nu mai cunosteam.Acum o iubesc mult pe o fata si cel mai rau imi este ca nu pot sa o vad si de la 104 de kg am ajuns la 88 kh in nici 1 luna ma gandesc doar la ea si asta imi taie pofta de mancare dar in schimb beau ( apa ) cam 3 litri pe zi cel putin am o sete enorma. Fa si u seara si dim scari urca pe scari ca asa arzi multe calori. Daca nu poti sa mananci nimica bea si u niste suc de portocale ca are vitamine du-te la Eselunga si cumparati niste suc, seara cand te culci mananca un iaurt cu putine grasimi.Nu trebuie sa il recuceresti pentru ca el tine la u. Daca vrei sa iti faci un fel de dieta "imaginara" poti sa mananci orice dar cand mananci spuneti in cap ca nu mai poti sa mananci ca esti plina chiar daca sti bine ca poti sa mananci tot.Eu am vazut un doc legat de americani care spuneau ca aproape toata populatia in 4 ani o sa aiba inel la stomac si dupa a venti un neamt si a explicat cum functioneaza si atunci mi am zis ca pot sa imi creez un inel"imaginar" dupa ce mananc putin ma ridic de la masa si zic ca sunt plin. Sper ca te am ajutat pentru ca meriti mai ales ca esti cu el de mult timp.Ciao bella. Ti prego vedi che fai perche sei giovane. Io vivo a milano forse ci vediamo.

| EuCuTine a răspuns:

Daca te desparti nu este sfasitul vieti este doar un capitol inchis. Dragostea tine si 20 de ani si dupa bun s-a dus totul. Daca ai incredere in tine poti sa faci ce vrei in viata. Nu uita asta " sa nu iti para rau pentru ce ai facut in viata ci pentru ce nu ai facut ". El in rom u in Italia este greu dar nu imposibil. Faza cu inelul la mine merge de 1 luna si ceva si nu ma simt obosit sau slabit chiar ma simt mai bine pentru ca atunci cand vreau mananc si beau ce vreau cand vreau.Mai asteapta niste pareri si vezi ce decizi.Viata este scurta dar si plina de lucruri bune imbinate cu lucruri rele. Te pup vezi ce faci si acum ceva pentru tine. Toate fetele sunt frumoasa in felul lor nu cont cum arati daca sti ca esti buna si puternica ia o decizie pentru tine nu pentru voi. U pe primul loc nu el pentru ce sigur el asa gandeste.

| EuCuTine a răspuns:

Ma bucur ca te am putut ajuta dar cine ia funda? laughing)

| Pissy a răspuns:

Pai.In primul rand baga`te la sala. Din cate am auzit te pune sa faci o lista cu ce mananci zilnic, iar dupa iti scrie antrenorul un regim special. thinking
Daca nu reusesti asa. Fa`ti programare la doctor.

Si ca sa nu zica el ca il stresezi si nici ca ti-ar fi bine fara el.Suna`l din cand in cand, intreaba`l ce mai face, spune`i ca ti`e dor de el.iti vin ideeile pe moment. laughing

Si ce sa zic.Nu`i aduce vorba de atractie, ca atunci cand vei veni acasa sa-i faci o surpriza, sa te vada schimbata si fizic si psihic.

Bafta.ca o sa ai nevoie. :*

| Alycaaaa a răspuns:

E prea lunga

| Savy a răspuns:

Diete, exercitii. Incearca-le pe cele de aici
http://cum-sa-slabesti.savy.ro

Cat despre povestea ta... nu vreau sa par insensibil dar m-am plictisit ingrozitor, pana la urma sa vad ca tu intrebi cum sa slabesti.

| GenEu a răspuns:

Un "adevarat" roman...
Cam complicata situatia, dar totusi am sa incerc sa iti dau niste sfaturi bune si folositore.
Sa o luam cu inceputul : El te iubeste, Tu il iubesti, dar nu mai exista atractia fizica intre voi (cel putin din partea lui), este probabil ca kilogramele in plus sa ii fi produs aceasta asa numita "racire"(clar, baietii se uita la aspectul fizic). Uneori, noi baietii cautam sa nu fim stresati, sufocati si "legati" la cap ci doar lasati liberi sa gandim (asta ar fi un al doilea motiv).
Legat de intrebarea "Crede-ti ca e posibil sa iubesti o persoana din toata inima, dar sa nu te mai atraga fizic?" DA! (Iti voi da si un exemplu : Tu iti iubesti mama sau tatal, dar nu te atrag fizic)
Ce sfaturi de natura fizica iti pot da eu, este sa mergi la un doctor (daca ne relatezi faptul ca te-ai ingrasat dintr-o data, ar putea fi probleme de natura medicala : glanda), sa faci zilnic un sport (alergat, mers mai mult pe jos), sa ai grija ce mananci (incearca sa-ti calculezi caloriile fiecarei mase, de asemenea incearca sa iei mese la ore fixe si fara mese dupa ora 19:00, am uitat a precizez, fara dulcuri).
Sfaturi de natura morala : incearca sa iti autocontrolezi subconstientul, incerca sa faci un exercitiu mintal (toata lumea stie ca toate activitatile pe care le desfasuram le facem cu ajutorul creierului, daca reusesti sa-ti autocontrolezi subconstientul, automat te abtii si de la plans (in cazul tau)).
Sper sa te ajute aceste sfaturi, Mult Succes!

| Picipuu a răspuns:

Deci in primul rand daca vrei sa il mai atragi fizic sa te imbraci mai cu decolteuri sa te machiezi dar nu prea mult sa ai o silueta si sa ai si putina dar foarte putina autoritate
Eu sper sa nu te mai insele
Si e adevarat ca o relatie la distanta nu tine mult
Succes (o sa ai nevoie)winking (si nu uita cat mai sexy posibilwinkingbatting eyelashes )

| Ady_5411 a răspuns:

Buna! foarte interesanta povestea ta dar si trista in acelasi timp! la un moment dat ai pus tu o intrebare: "Oare il mai pot recucerii fizic, daca slabesc? Voi baietii ce ziceti?" pai eu sunt baiat...cred ca il poti recucerii 100% fara probleme daca o sa mai slabesti si o sa te prezinti in fata lui cu un decolteu si niste pantaloni ceva mai sexy!happy Si incearca sa-l surprinzi cu ceva, fa ceva la care el nu se astepta sa faci tu niciodata! sper ca te-am ajutat cu ceva!happy

| maryanaruto a răspuns:

Fa mult sport si manaca strictul necesar dar mananca la dieta sa nu cumva sa nu faci sport pentru ca ti se va lasa pelea incearca sa mergi la sala sau altecva si eu zic sa te mai gandesti in privinta lui succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ramas fff uimita de povestea ta si cred ca daca tu iti doresti cu adevarat sa slabesti o poti face.Si eu aveam impresia ca prietenul meu nu ma place pentru ca aveam68de kg si am slabit20de kg doar prin faptul ca ma macina acest lucru si din cauza stresului. Oricum sper sa reusesti.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusetea porneste din interior. Eu cred ca te iubeste nu conteaza ce fel arati. Nu il mai atragi pentru ca ati inceput prea devreme viata conjugala si cred ca ati pus prea mult accentul pe asta.

| lllrrrlll a răspuns:

Waw! am ramas fara cuvinte sad, am si eu ceva asemanatorcrying

| skorpions93 a răspuns:

Mdaaaa, ce mai situatie interesanta, prima data aud asa ceva ana.stii baiatul care tine si te iubeste cu adevarat no sati reproseze nicidata despre aspectul tau fizic si despre multe alte cusururi pe care le ai...nici nu stiu ce sa faci, ascultati inima.si vezi pe viitor ca s nu suferi inca si mai tare decat acum

| Twerksum a răspuns:

Poti sa iti faci o reteta de grau incoltit cu nuca si miere. E foarte sanatos si te ajuta foarte mult la slabit. Mananci de 3 ori pe zi. De exemplu : dimineata iti pui 3 4 linguri de grau intr-o farfurie si poti sa il prepari cu ce iti place, cu banane, iaurt mar cu orice. Dupa ce mananci o portie iti zic eu ca te saturi pentru cateva ore si nu te mai lasa sa manaci asa mult. Poti sa citesti despre grau incoltit pentru ce e bun. Succes!

| anna_5848 explică:

EuCuTine iti doresc succes cu fata.Cu inelul imaginar, e buna ideea, dar mi-e frica sa nu imi slabesc organismul, desi nici nu ma mai intereseaza cum, metoda, important acum e slabitul.
Stiu ca tine la mine, dar daca nici dupa ce slabesc nu il atrag, ce fac? Oare e un motiv suficient sa te desparti dupa 6 ani fericiti, pe motiv ca nu mai e super tare la pat? Adica ma gandesc ca la un moment dat se ajunge si acolo, vrei sa incerci lucruri noi, esti plictisit, dar oare e asa importanta dragostea fizica. Poate gandesc eu gresit, dar eu nu as renunta la el, daca de exemplu, s-ar intampla ceva si nu ar mai putea face dragoste, nu as renunta pentru nimic in lume, i-as fi alaturi la bine si la greu.
Pissy vorbesc cu el in fiecare zi pe mess, dar mi-e frica sa ii spun ca mi-e dor de el sau ceva de genul, vorbim numai lucruri generale ce mai facem, din astea, probabil ca e si cam devreme, s-a intamplat totul recent, astept sa-mi spuna el primul ''mi-e dor de tine''. sper sa nu intarzie sa apara sad

| anna_5848 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa le pun in aplicare.
Channah iti multumesc mult pentru incurajari.Eu nu il mai caut, el ma intreaba ce fac, una alta. O sa ma dau ''disparuta''cateva zile, adica o sa stau numai pe invizibil, sa-l las sa se intrebe ce o fii cu mine, oare ce fac, sa vad dupa cat timp ma suna. Mie foarte, foarte greu, nu stiu de ce, dar mi-e frica sa nu-l indepartez si mai mult daca nu il mai caut eu, cel putin o perioada.Nu vreau sa ma mai gandeac la nimic acum, decat la mine.

| anna_5848 explică:

Ady cata putere mi-ai dat... sper sa fie asa.
Am vorbit acum cu el, m-a intrebat:ce faci pui?, i-am spus ca, cautam niste excercitii laughing, in rest ma plictisesc. A zis ca daca nu imi fac si eu un amant sa ma scoata la plimbare, ma plictisesc si i-am raspuns ca acum nu ma intereseaza nici un barbat, am alte prioritati in viata, dar ca daca vreau sa ies sa stea linistit ca am cu cine laughing si atunci a zis : aaa, cu cine? Apoi nu stiu ce a mai zis el si eu nu am mai zis nimic si face :bine pui, vad ca nu ai chef de vorba laughing aici i-am spun ca nu, ca am chef de vorba, si a zis pai atunci hai sa vorbim. L-am intrebat ca daca se mai gandeste din cand in cand la mine si a zis ca:da, bineinteles. In rest am vorbit alte lucruri deale noastre.
Ma scuza-ti ca am scris ce am vorbit cu el, dar ma gandesc ca asa va dati seama daca mai am sanse...