| Dyony01 a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu intarzierea menstruatiei. Trebuia sa.mi vina acum o saptamana, am incercat eu sa "grabesc" procesul si mi.ai pus o sticla de apa calda pe burta, am dormit iar cand m.am trezit aveam o pata de sange rosie,curata. De vreo doua luni in loc de menstruatie imi curge un sange rosu, curat, in cantitati mici. Contacte sexuale am avut cam o data pe saptamana ..si neprotejate. dar am fost atenti sa nu lasam nimic inauntru, intrerupand actul sexual si ejaculand afara. Acum doua luni am fost operata, am fost tinuta in perfuzie o saptamana, poate fi legat de asta? Din cate am mai citit o operatie chirurgicala afecteaza menstruatia. Sau ma pot gandi la o sarcina? Nu ne dormim inca copii..sunt constienta in momentul asta de riscurile sexului neprotejat ..desi atunci nu prea am fost. Vreau niste pareri.pot sta linistita?
Ps: vreau ajutor, nu critici.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul pornirii/inceperii menstruatiei nu poate fi nici indus si nici provocat deoarece acest proces este de natura strict hormonala si este coordonat/se produce involuntar de vointa noastra. Pentru ca un ciclu menstrual sa fie unul stabil si regulat care sa se desfasoara constant in conditii similare cu cele anterioare in organism glandele endocrine trebuie sa functioneze perfect. In fiecare ciclu menstrual glandele endocrine produc 2 hormoni femenini, estrogen si progesteron. Intre acesti 2 hormoni trebuie sa existe mereu/incontinuu un anumit echilibru pentru ca ciclul menstrual sa se desfasoare constant in mod normal. Cand intervin dereglari in producerea acestor 2 hormoni va apare un anumit dezechilibru, sub al carui efect va fi influentat ciclul menstrual care se scurteaza sau se lungeste. Din acest motiv apar atat intarzierile cat si menstruatiile in avans. In cazul unor cicluri care de fapt sunt regulate de felul lor insa din anumite cauze/motive de moment uneori pot sa apara astfel de dereglari de natura hormonala de obicei necunoscute si apar si modificari privind momentul inceperii menstruatiei. Intarzierea poate sa apara doar in cazul unui ciclu menstrual REGULAT si poate fi provocat de aceste dereglari hormonale sau de existenta unei sarcini. Indiferent de matura operatiei aceasta nu afecteaza absolut deloc menstruatia. O problema ar putea exista doar in cazul in care ati facut sex neprotejat in momentul in care TU AI FOST IN PERIOADA FERTILA in momentul sexului iar partenerul tau chiar daca considera ca are experienta necesara si poseda capacitatea de a reusi sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea, totusi in unele cazuri poate sa "scape"cantitati insesizabile de sperma inainte de ejacularea propriu zisa. Dar acest scenariu chiar daca este posibil teoretic, totusi este destul de improbabil sa se petreaca in mod real si in cazul tuturor. Daca au trecut 7 zile de intarziere se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Jessica007 a răspuns:

Chiar daca nu s-a terminat in tine ei elimina inainte de ejaculare un lichid pre-ejaculator care contine spermatozoizi si daca te-ai nimerit in perioada fertila sunt sanse ca tu sa fii insarcinata atata timp cat nu te-ai protejat.Totusi poate fii si din cauza operatiei chirurgicale odata ce ai specificat ca de 2 luni ti se intampla asta si tot acum 2 luni te-ai si operat.Singurul meu sfat este sa te duci la doctor.El este cel mai in masura sa te ajute.Bafta!

| kassandra99 a răspuns:

Desi nu si-a dat drumul in tine se poate sa ramai insarcinata. De ce? Pentru ca barbatul elimina un lichid de culare alba care poate contine spermatozoizi de aceea mai bine ti-ai face un test de sarcina. Indicat e sa ti-l faci dimineata pentru a fi sigura de rezultat. Daca ai simptome de greata, dureri de sani, sani tari atunci esti insarcinata. funda?