| anonim_4396 a întrebat:

acum doua saptamanii am facut sex neprotejat si s-a terminat in mine. Iar duminica trecuta ma durea ingrozitor burta si am luat 3 pastile de Nurofen 400 si 6 pastile de Nurofen 200. Care ar fi cauza care imi intarzaie menstruatia? Pt ca de o saptamana ma doare groaznic burta dar de venit nnu imi vine.
ASTEPT RSPUNS URGENT!
Va multumesc anticipat. Dau fundita :*

5 răspunsuri:
| Deeiutss a răspuns:

Din moment ce ai facut si neprotejat si s-a si terminat in tine, tu ce crezi? Ai dat vreodata pe la ora de biologie, sau macar te-ai documentat si tu putin de pe net? In caz ca niciunul dintre voi nu e infertil, surpriza! Vom avea un nepotel!

| Violleta2022 a răspuns:

Nurofenul se ia 1 pastila la 8 ore, in nici un caz o asemena concentratie pentru ca-ti poate produce o hemoragie cerebrala.

Cat priveste motivul intarzierii menstrei, de ce te miri atata, ai facut sex neprotejat acum 2 saptamani, taman in perioada fertila!
Felicitari, esti insarcinata!

| euionut27 a răspuns:

In primul rand nu mai lua Nurofen! Ibuprofenul intarzie menstruatia.
In al doilea rand fa-ti un test de sarcina si o sa te linistesti sau nu... Have fun...

| Letaata a răspuns (pentru euionut27):

Am facut da tot sunt stresata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Letaata):

Testul de sarcina pe baza de urina facut inainte de a trece minim 3 saptamani de la momentul intretinerii sexului este INUTIL fiindca rezultatul este GRESIT, ERONAT. Un raspuns concret dar mai ales corect se poate da/formula doar pe baza unor date precise privind : data de incepere a menstruatiei (adica a ciclului menstrual), data exacta la care a avut loc sexul, tipul ciclului menstrual adica daca este regulat sau neregulat, si neaparat care este lungimea ciclului. Fiindca sperma a fost ejaculata in vagin o sarcina se putea forma doar in PERIOADA FERTILA a prezentului ciclu menstrual si se poate determina doar pe baza datelor cerute. Fara aceste informatii se pot formula doar pareri si/sau presupuneri cu totul subiective pe care le poti obtine de la Mama Omida sau ghicitoarele Melissa sau Vanessa. Se poate considera/aprecia ca totusi durerile amintite probabil sunt cele premenstruale. Multa sanatate!