| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si atunci cand imi trag pielea penisului observ o mica crapatura intre capul penisului si piele(ca si cum capul penisului s-ar desprinde de piele) l. Ce ar trebui sa fac? E grav? Rog seriozitate, iar daca nu sti raspunsul te rog nu raspunde

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pielea de pe partea interioara a preputiului (pielea mobila) care acopera penisul in zona glandului (capul) este aderenta din nastere si incepe sa se desprinda progresiv in cazul unora inca din copilarie (6-9 ani) iar in cazul altora mai tarziu, adica in perioada de pubertate sau chiar mai tarziu in timpul adolescentei. Ar fi indicat sa incerci sa-ti decalotezi (belesti) penisul cu multa delicatete putin cate putin, pentru a nu apare durerea si senzatia de usturime pronuntata. Intotdeauna va trebui sa tragi/actionezi doar de asa maniera incat prin dezlipirea pielii preputiului de gland sa nu apara/produca durere sau o eventuala sangerare si de fiecare data sa folosesti ceai facut din musetel pentru spalarea si clatirea glandului ori de cate ori vei actiona sau vei simti nevoia. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Adrian926a a răspuns:

E normal toti baietii au trecut prin asta, si daca sangereaza e normal dar ai grija sa nu se infecteze sa te speli bine si cu grija happy

| Rearesjfj21 a răspuns:

Adica pielea se desprinde de baza capului (partea mov) in caz ca nu m-am inteles happy